Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-29/07/MK
z 24 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-29/07/MK
Data
2007.07.24



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
wydatek


Pytanie podatnika
Czy od wymienionych wyżej wydatków ponoszonych przez Spółkę można odliczyć podatek VAT ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04 maja 2007r. (wpływ do tut. Urzędu 07.05.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka każdego miesiąca organizuje spotkania wszystkich handlowców w siedzibie Spółki, których celem jest m. in. omówienie osiągnięć handlowych zeszłego miesiąca oraz wyznaczenie celów na kolejne miesiące. W trakcie spotkań Spółka zapewnia pracownikom jeden ciepły posiłek, najczęściej catering oraz zakupuje słodycze i napoje. Po godzinach pracy pracownicy zapraszani są na kolację do restauracji, jak również zapewniana jest im rozrywka w postaci kręgli lub bilardu, co ma służyć zintegrowaniu pracowników. Ponadto Spółka pracownikom zapewnia nocleg.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy od wymienionych wyżej wydatków ponoszonych przez Spółkę można odliczyć podatek VAT ?

Określając własne stanowisko w sprawie Spółka uważa, iż od wydatków w postaci posiłków napoi, słodyczy jak również rozrywki można odliczyć podatek VAT. Natomiast od wydatków na noclegi pracowników oraz kolację nie można odliczyć podatku VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie zaś z ust. 2 w/cyt. art. 8 nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

W związku z powyższym nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jeśli usługi te nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a przy ich nabyciu przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednakże w myśl ust. 3 pkt 3 w/w art. 88 przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz ze świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się również do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:a)przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyk, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz w/cyt. przepisy należy stwierdzić, iż usługi świadczone przez Spółkę na rzecz pracowników w ramach organizowanego spotkania nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a zatem co do zasady będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz w/cyt. przepisy należy stwierdzić, iż usługi świadczone przez Spółkę na rzecz pracowników w ramach organizowanego spotkania nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a zatem co do zasady będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących w/w wydatki związane z organizowanym spotkaniem, z wyłączeniem podatku naliczonego związanego z nabyciem usług noclegowych i gastronomicznych.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj