Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-153a/07/ASz
z 27 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-153a/07/ASz
Data
2007.12.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podstawa opodatkowania
rzeczoznawca
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Istota interpretacji
podstawa opodatkowania dla ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w budynkach mieszkalnych, które nie SA zasiedlone po raz pierwszy



Wniosek ORD-IN 575 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007r. (data wpływu 27 września 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 grudnia 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania czynności ustanowienia spółdzielczego prawa do lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych, niezasiedlonych po raz pierwszy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2007r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27 grudnia 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania czynności ustanowienia spółdzielczego prawa do lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych, nie zasiedlonych po raz pierwszy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca dokonuje w drodze przetargu dostawy towarów - ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w budynkach mieszkalnych, które nie są zasiedlone po raz pierwszy (w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT).

Wnioskodawca wskazał, że chodzi tu o budynki wybudowane i zasiedlone w latach poprzedzających 1 maja 2004r.Każdorazowo rzeczoznawca wycenia nieruchomość i określa jej wartość rynkową w formie operatu szacunkowego. Wartość ustalona przez rzeczoznawcę stanowi równowartość obowiązującego wkładu mieszkaniowego, który nie ulega zmianie.

Osoby przystępujące do przetargu licytują pierwszeństwo uzyskania prawa do mieszkania poprzez wielokrotność kwoty postąpienia. Środki uzyskane z postąpienia nie zwiększają wartości wymaganego wkładu, lecz stanowią dla spółdzielni mieszkaniowej pozostałe przychody (zgodnie z zatwierdzonym przez Radę Nadzorczą regulaminem przetargowym).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo, wystawiając fakturę VAT na ustanowienie spółdzielczego prawa do mieszkania w wysokości brutto określonej przez rzeczoznawcę ze stawką podatkową „zw”, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 29 ust. 6, podstawą opodatkowania czynności ustanowienia spółdzielczych praw do lokalu mieszkalnego jest wartość należnego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego pomniejszona o kwotę podatku należnego. Obowiązujący wkład mieszkaniowy stanowi wartość ustalona przez rzeczoznawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel,w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W myśl postanowień art. 43 ust. 1 pkt 10 cytowanej wyżej zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Jednocześnie pod pojęciem pierwszego zasiedlenia, zgodnie z pkt 14 artykułu 2 ustawy rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W świetle powołanych powyżej regulacji prawnych czynność ustanowienia spółdzielczego prawa do lokali mieszkalnych, w budynkach wybudowanych i zasiedlonych w okresie przez 1 maja 2004r. korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót,z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl unormowania wynikającego z art. 29 ust. 6 ww. ustawy, w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10, jako kwotę należną, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

W świetle zacytowanych wyżej unormowań, w omawianym przypadku podstawą opodatkowania jest wyceniona przez rzeczoznawcę wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Podsumowując, biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny, należy stwierdzić , że Wnioskodawca postępuje prawidłowo, ustalając podstawę opodatkowania dla ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w przedmiotowych budynkach mieszkalnych, jako wartość obowiązującego wkładu mieszkaniowego ustaloną przez rzeczoznawcę oraz traktując tę dostawę jako zwolnioną od podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj