Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-34/07
z 16 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-34/07
Data
2007.08.16



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podatek ryczałtowy od sprzedaży nieruchomości
podział gruntu
spadek
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy podatnik zobowiązany będzie do zapłaty 10 % podatku w przypadku odpłatnego zbycia działek w 2007 r nabytych w 1988 r w drodze spadku.


Zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, (...) na pisemny wniosek podatnika, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 01 czerwca 2007 roku (uzupełnionym 02 lipca 2007 roku) zwrócił się Pan z zapytaniem, czy zobowiązany będzie do zapłaty 10 % podatku w przypadku odpłatnego zbycia działek budowlanych.

Pana zdaniem sprzedaż działek budowlanych nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 1988 roku postanowieniem sądu nabył Pan w drodze spadku wspólnie z siostrą po #189; udziału w gospodarstwie rolnym. W 2005 roku dokonano podziału gospodarstwa na 8 działek budowlanych zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obecnie zamierza Pan razem z siostrą sprzedać 4 działki a kwoty uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na budowę domu.

Analizując na tle obowiązujących przepisów prawnych, przedstawiony we wniosku stan faktyczny organ podatkowy zważył co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14 z 2000 roku, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 :
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa użytkowania wieczystego gruntów,
d) innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany.

Z art. 924 ustawy z dnia 23.04.1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz 93 ze zm.) wynika, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Z kolei art. 925 Kodeksu cywilnego stanowi, iż spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Na wniosek osoby mającej w tym interes, sąd stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę lub spadkobierców.

Mając na uwadze fakt, iż udział w prawie własności gospodarstwa rolnego został przez Pana nabyty na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 02.09.1988 roku Sygn. Akt II Ns w drodze spadku po zmarłej w 1987 roku, wskazać należy, że nabycie spadku nastąpiło z chwilą otwarcia spadku. A zatem nabycie prze Pana #189; udziału nastąpiło w dniu 29.06.1987 roku.

W związku z tym, odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości nie stanowi dla Pana źródła przychodu, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym, przychód uzyskany przez Pana w wyniku sprzedaży części w/w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym w myśl art. 28 tej ustawy.

Mając na uwadze powyższe tut. Organ podatkowy podziela przedstawione przez Pana stanowisko.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj