Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-26/07/MK
z 17 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-26/07/MK
Data
2007.07.17


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
aport
grunty własne
korekta podatku


Pytanie podatnika
Czy wniesienie przez Spółkę gruntu w formie wkładu do spółki komandytowej ma wpływ na prawo Spółki do odliczenia/zwrotu podatku naliczonego VAT związanego z nabyciem gruntu?Czy powyższe wniesienie spowoduje obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego/zwróconego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku (wpływ do tut. Urzędu 27.04.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka nabyła własność dwóch niezabudowanych działek gruntu położonych na terenie gminy Lesznowola. Nabyty grunt Spółka wykorzystuje w działalności gospodarczej wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT ( grunt jest dzierżawiony). Spółka wykazała podatek naliczony w związku z nabyciem gruntu jako podatek podlegający odliczeniu i otrzymała zwrot podatku VAT. Grunt ten zostanie przez Spółkę wniesiony w formie wkładu (aportu) do spółki komandytowej i będzie przez nią wykorzystywany wyłącznie w związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy wniesienie przez Spółkę gruntu w formie wkładu do spółki komandytowej ma wpływ na prawo Spółki do odliczenia/zwrotu podatku naliczonego VAT związanego z nabyciem gruntu?Czy powyższe wniesienie spowoduje obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego/zwróconego?

Podatnik stoi na stanowisku, iż wniesienie przez Spółkę gruntu w formie wkładu do Spółki Komandytowej nie ma wpływu na prawo Spółki do odliczenia/zwrotu podatku naliczonego VAT związanego z nabyciem gruntu. W szczególności powyższe wniesienie nie spowoduje obowiązku Spółki do dokonania korekty podatku VAT naliczonego odliczonego w związku z nabyciem gruntu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zważył, co następuje:

W myśl art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów, która według art.2 pkt.22 cyt. ustawy mieści się w definicji sprzedaży. Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, a tym samym, w rozumieniu art.2 pkt.22 ustawy o podatku od towarów i usług , uznane jest za sprzedaż.

Zgodnie z przepisem § 8 ust.1 pkt.6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 poz.970 z późn. zm.) w/w czynność wniesienia aportem, zwolniona jest z podatku VAT.

Stosownie do art.86 ust.1 cyt. ustawy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę, w odniesieniu do zakupionego gruntu, który był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, a następnie przekazany w ramach dostawy zwolnionej od podatku (aport), obowiązek skorygowania odliczonego podatku nałożony jest przez art. 91 ust 7 ustawy. Zgodnie z tym przepisem zasady dokonywania korekt, określone w ust.1-5 art.91 ustawy stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa,a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.Należy zauważyć, że Spółka wykorzystując zakupiony grunt wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od tego zakupu w całości, z czego, jak wynika z przedmiotowego pisma, Spółka skorzystała. Jednakże zmiana przeznaczenia gruntu polegająca na wykorzystywaniu go do wykonania czynności zwolnionej, jaką jest wniesienie go aportem do Spółki prawa handlowego, powoduje zmianę prawa do odliczeń. W takiej sytuacji, Spółka w myśl art.91 ust.7 ustawy, w przypadku dokonania aportu środka trwałego (sprzedaży zwolnionej),o którym mowa w ust.2 tego artykułu ( tj. m. in. gruntu), powinna skorygować odliczony podatek stosując przepisy art.91 ust.4 i 5 ustawy o VAT.Powyższe stanowisko potwierdza pismo Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 27 marca 2007r. Nr PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789 odnośnie dokonywania korekt odliczonego podatku naliczonego w przypadku wniesienia aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj