Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PI III 423/2/106/238/06
z 30 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI III 423/2/106/238/06
Data
2006.03.30



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy Syndyk masy upadłościowej po odzyskaniu w wyniku wyroku sądowego kwoty wierzytelności od dłużnika masy, jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 165a w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna odmawia wszczęcia postępowania w sprawie wniosku z dnia 15.03.2006 r. złożonego przez Spółkę z o. o. B o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku zapłaty przez Syndyka masy upadłości podatku dochodowego po odzyskaniu w wyniku wyroku sądowego kwoty wierzytelności od dłużnika.

UZASADNIENIE

W dniu 15. 03 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna wpłynął wniosek Spółki z o. o. B o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku zapłaty przez Syndyka masy upadłości podatku dochodowego po odzyskaniu w wyniku wyroku sądowego kwoty wierzytelności od dłużnika.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego wynika, że występuje on jako wierzyciel upadłej Spółki z o. o. M. W trakcie postępowania upadłościowego Syndyk wszedł w prawa wierzyciela (powoda) w postępowaniu sądowym wytoczonym przez Spółkę M przed ogłoszeniem jej upadłości. W postępowaniu tym Syndyk dochodzi od dłużnika zapłaty za wykonane przez upadłego roboty budowlane. Sąd zasądził na rzecz masy upadłości kwotę należności głównej wraz z odsetkami. Po zapłacie przez dłużnika kwota ta będzie podstawą do zapłaty bieżących zobowiązań Syndyka oraz częściowego wykonania (spłaty) listy wierzytelności. Podstawą do umieszczenia wierzytelności Wnioskodawcy na liście wierzytelności były prawomocne nakazy zapłaty wydane przed ogłoszeniem upadłości w wyniku braku zapłaty faktur VAT przez upadłego, od których Spółka B odprowadziła podatek dochodowy oraz należny VAT.

Pytanie Spółki brzmi: czy Syndyk masy upadłościowej po odzyskaniu w wyniku wyroku sądowego kwoty wierzytelności od dłużnika masy, jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Tutejszy organ rozpatrując wniosek podatnika zwraca uwagę, że cytowany wyżej przepis Ordynacji podatkowej obliguje organy podatkowe do udzielenia pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników.

Mając na uwadze fakt, że wniosek Spółki dotyczy zapłaty podatku dochodowego przez Syndyka masy upadłości Spółki z o. o. M tutejszy Organ stwierdza, że Spółka z o. o. B jest podmiotem nieuprawnionym do występowania o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.

W przedmiotowej sprawie należy zauważyć, że przedstawione we wniosku zagadnienie nie dotyczy opodatkowania dochodu Spółki z o. o. B. Nie bez znaczenia jest także fakt, że Wnioskodawca, występując we wniosku jako wierzyciel upadłej Spółki z o. o. M, dołączył do zapytania potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających zgłoszenie wierzytelności Syndykowi upadłej Spółki M, nakazy zapłaty w postępowaniu nakazowym oraz wezwanie przez Syndyka do zgłoszenia wierzytelności upadłej Spółki M, z tym, że wierzycielem w każdym przypadku jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe B spółka cywilna. Stanowi to dodatkowy argument przemawiający za odmową udzielenia interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj