Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-143/07/AB
z 17 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-143/07/AB
Data
2007.09.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
czynsz
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
należność
odpisy aktualizujące
rezerwy na wierzytelności nieściągalne
spółdzielnie mieszkaniowe
wierzytelności nieściągalne
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy odpisy aktualizacyjne dotyczące należności czynszowych powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia opodatkowała odpisy aktualizacyjne dotyczące należności czynszowych za 2006r. Zdaniem biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe za 2006r. zostało to zrobione niesłusznie i w związku z powyższym nadpłacony został podatek dochodowy.

Przedmiotowym wnioskiem Podatnik wystąpił z pytaniem, czy odpisy aktualizacyjne dotyczące należności czynszowych powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Podatnika odpisy aktualizacyjne dotyczące należności czynszowych powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Według art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana. Z uwagi na niemożność uprawdopodobnienia nieściągalności, nie podjęcie działań przez Podatnika na drodze postępowania sądowego, brak orzeczeń sądu, nie ma podstaw do uwiarygodnienia nieściągalności.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego stanowisko przedstawione przez Stronę jest nieprawidłowe.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2006r. zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4fustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku były dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowym i z innych źródeł przychodów – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosownie do art. 17 ust. 1b ustawy, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacanie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z powołanych przepisów wynika, iż zwolnieniem od podatku objęte są dochody osiągnięte z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz innych źródeł, z wyjątkiem dochodów z działalności gospodarczej, pod warunkiem ich przeznaczenia na utrzymanie zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe.

W przedstawionym stanie faktycznym odpisy aktualizujące dotyczą należności czynszowych, które stanowiły przychody Spółdzielni. Źródłem ich osiągnięcia była zatem gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Z kolei, jeżeli Spółdzielnia zdecydowała się przeznaczyć dochód z tego tytułu na cele statutowe, podlega on zwolnieniu od opodatkowania na podstawie w/w art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy. Utworzenie odpisu aktualizującego oraz brak uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Aby można było mówić o braku prawa do zwolnienia, musi dojść, zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy, do niewydatkowania dochodu na cele statutowe, co w momencie utworzenia odpisu aktualizującego nie ma jeszcze miejsca. W opinii Naczelnika tut. Urzędu, dopiero potwierdzenie faktu nieściągalności wierzytelności stanowiłoby podstawę do stwierdzenia braku możliwości wydatkowania dochodu na cele statutowe, a tym samym konieczność jego opodatkowania. Definitywna niemożność odzyskania należności skutkuje brakiem środków finansowych, które można by wydatkować na cele statutowe.Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko Strony zaprezentowane we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu zwraca uwagę, iż z dniem 01.01.2007r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzony został nowy przepis dotyczący dochodów spółdzielni mieszkaniowych. Chodzi tu o art. 17 ust. 1 pkt 44, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych od innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. W świetle powołanego przepisu zwolnienie obejmuje obecnie dochody osiągnięte wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Tym samym z dniem 01.01.2007r. spółdzielnia nie jest uprawniona do rozpoznawania jako wolnych dochodów z innych źródeł przeznaczonych na cele statutowe.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj