Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-156/07/PS
z 17 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-156/07/PS
Data
2008.01.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
hodowla ryb
przychód


Istota interpretacji
Czy produktem działalności sklasyfikowanej w PKD jako hodowla ryb są: materiał zarybieniowy, ryby schłodzone, ryby patroszone z głowami, ryby patroszone bez głów, ryby świeże lub schłodzone – kawałki, wytworzone z własnej produkcji? Tym samym czy przychody uzyskane ze sprzedaży powyższych produktów są przychodami z działalności rolniczej, wyłączonymi z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 982 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy sprzedaż produktów z ryb stanowi przychód z działalności rolniczej, wyłączony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 listopada 2007 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy sprzedaż produktów z ryb stanowi przychód z działalności rolniczej, wyłączony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Spółka prowadzi działalność rolniczą. Zgodnie z umową Spółki przedmiotem jej działalności jest hodowla ryb oraz związana z nią działalność handlowa w zakresie sprzedaży ryb i wyrobów przetworzonych z ryb, pochodzących z własnej produkcji. Spółka prowadzi także produkcję i sprzedaż materiału zarybieniowego. Powiększając swoją ofertę dla klientów Wnioskodawca wybudował nowe pomieszczenia oraz przystosował je do patroszenia, filetowania i schładzania ryb. Wykonanie powyższych inwestycji pozwoliło Spółce na poszerzenie oferowanych do sprzedaży produktów, wytwarzanych z własnych surowców (ryb) o ryby schłodzone, ryby patroszone z głowami, ryby patroszone bez głów, ryby świeże lub schłodzone – kawałki. Tym samym oprócz produkcji i sprzedaży ryb hodowlanych żywych, Spółka dokonuje sprzedaży ww. produktów z ryb. Ponadto Wnioskodawca dodaje, że cały dochód uzyskiwany z całej działalności przeznaczony jest na działalność rolniczą, związaną przede wszystkim z hodowlą ryb.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy produktem działalności sklasyfikowanej w PKD jako hodowla ryb są: materiał zarybieniowy, ryby schłodzone, ryby patroszone z głowami, ryby patroszone bez głów, ryby świeże lub schłodzone – kawałki, wytworzone z własnej produkcji... Tym samym czy przychody uzyskane ze sprzedaży powyższych produktów są przychodami z działalności rolniczej, wyłączonymi z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy kategoria produkcji sklasyfikowana jako hodowla ryb obejmuje: ryby schłodzone, ryby patroszone z głowami, ryby patroszone bez głów, ryby świeże lub schłodzone – kawałki, wytworzone zarówno z własnej produkcji jak i zakupione celem dalszej odsprzedaży. Tym samym przychody uzyskane ze sprzedaży ww. produktów są przychodami z działalności rolniczej, wyłączonymi z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Mając na uwadze przepisy art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka uważa, iż wytwarzanie produktów w stanie nieprzetworzonym, a więc powstałych na skutek działania biologicznych procesów wzrostu w ramach prowadzenia własnej hodowli ryb, stanowi działalność rolniczą. Wyjaśnienia wymaga zdaniem Spółki, czy w ramach użytego przez ustawodawcę pojęcia hodowli, mieści się również sprzedaż ryb schłodzonych, ryb patroszonych z głowami i bez głów, ryb świeżych lub schłodzonych w kawałkach. Zdaniem Wnioskodawcy wymienione wyżej produkty mieszczą się w pojęciu hodowli, bowiem zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. z 2004 r., Nr 33, poz. 289 ze zm.) prowadzona przez Spółkę działalność w zakresie hodowli ryb została sklasyfikowana w sekcji B o nazwie „Rybactwo”, dziale 05 „Rybactwo, wyłączając działalność usługową”, podklasie 05.02 „Chów i Hodowla Ryb oraz Pozostałych Organizmów Wodnych”. Ponadto Wnioskodawca, powołując się na Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 89, poz. 844 ze zm.) stwierdza, iż produkty rybactwa, a w szczególności dotyczące prowadzonej przez Spółkę hodowli, sklasyfikowano w sekcji B, dział 05 tego rozporządzenia, tj. „Ryby i Pozostałe Produkty Rybactwa” Zdaniem Spółki pojęcie to obejmuje miedzy innymi ryby żywe lub schłodzone, ryby patroszone z głowami, ryby patroszone bez głów, ryby świeże lub schłodzone – kawałki oraz materiał zarybieniowy. W związku z powyższym, Zdaniem Spółki ww. produkty pochodzące z hodowli ryb oraz przychody uzyskane z ich sprzedaży są przychodami z działalności rolniczej, wyłączonej z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, iż działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo – fermowego oraz hodowla ryb a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:


  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
    - licząc od dnia nabycia.


Z treści art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika natomiast, iż przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (t. j. Dz. U. z 1999 r., Nr 66, poz. 750 ze zm.) za chów ryb uważa się działania zmierzające do utrzymywania i zwiększania produkcji ryb, a za hodowlę - chów połączony z doborem i selekcją, w celu zachowania i poprawienia wartości użytkowej ryb.

W celu ustalenia zakresu wyłączenia spod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przychodów uzyskanych z działalności rolniczej, konieczne jest więc określenie zakresu czynności faktycznych, które obejmuje definicja przedstawiona w art. 2 ust. 2 powołanej ustawy. Z przepisu tego wynika, iż produkcja zwierzęca w stanie nieprzetworzonym, z własnej hodowli stanowić będzie działalność rolniczą. Należy jednak pamiętać, że czynności dotyczące wstępnej obróbki w produkcji zwierzęcej, takie jak ubój czy patroszenie, mieszczą się w zakresie tego pojęcia (o ile dotyczą one produktów z własnej hodowli), bowiem zabiegi takie są zazwyczaj nierozłączne przy tego typu działalności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na hodowli ryb, działalność handlową w zakresie sprzedaży ryb i wyrobów przetworzonych z ryb, pochodzących z własnej produkcji oraz sprzedaż materiału zarybieniowego. W ramach prowadzonej działalność Wnioskodawca wybudował nowe pomieszczenia oraz przystosował je do patroszenia, filetowania i schładzania ryb, co pozwoliło Spółce na sprzedaż takich produktów jak, ryb schłodzonych, ryb patroszonych z głowami, ryb patroszonych bez głów oraz ryb świeżych lub schłodzonych w kawałkach.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania uznać należy, iż hodowla i sprzedaż takich produktów, jak ryb schłodzonych, ryb patroszonych z głowami, ryb patroszonych bez głów oraz materiału zarybieniowego stanowić będzie działalność rolniczą w świetle art. 2 ust. 2 powołanej ustawy, z której przychody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Spółka informuje jednak, iż w ramach prowadzonej działalności wybudowała i przystosowała pomieszczenia do filetowania ryb oraz że zajmuje się również produkcją oraz sprzedażą ryb świeżych lub schłodzonych w kawałkach. Nie można zatem uznać, iż produkcja tego typu będzie produkcją zwierzęcą w stanie nieprzetworzonym i w konsekwencji nie będzie stanowić, w myśl art. 2 ust. 2 cytowanej ustawy, działalności rolniczej. Tym samym przychody uzyskane ze sprzedaży ryb świeżych lub schłodzonych w kawałkach nie będą wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ponadto należy mieć na uwadze, iż w przypadku wcześniejszego zakupu ryb w celu hodowli, jeżeli okres ich przetrzymywania, w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost, będzie krótszy niż dwa miesiące, licząc od dnia ich nabycia, w związku z art. 2 ust. 2 cytowanej ustawy, przychody z ich sprzedaży w stanie nieprzetworzonym również nie będą stanowiły przychodów z działalności rolniczej, a zatem dochód stosownie do art. 7 ust. 1 tej ustawy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj