Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-320/07/MM
z 22 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-320/07/MM
Data
2008.01.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nieważność umowy
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy powtórna sprzedaż nieruchomości nabytej w 1993r., w przypadku gdy Sąd w 2006r. stwierdził nieważność umowy sprzedaży zawartej w 1993r., będzie opodatkowana podatkiem dochodowym i w jakiej wysokości procentowej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana F przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2007r. (data wpływu do tut. Biura 31 października 2007r.), uzupełnionym w dniu 18 grudnia 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uzyskania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2007r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 18 grudnia 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uzyskania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako członek spółdzielni mieszkaniowej w dniu 14 października 1983r. otrzymał lokal mieszkalny. Następnie decyzją zarządu spółdzielni mieszkaniowej z dnia 27 czerwca 1993r. z prawa lokatorskiego lokal został przekształcony na własnościowy. Dnia 13 lipca 1993r. aktem notarialnym wnioskodawca sprzedał ww. lokal mieszkalny. Należne opłaty skarbowe zostały przez obydwie strony uiszczone. W 2006r. z powództwa nowej właścicielki lokalu wyrokiem Sądu Rejonowego unieważniono akt notarialny umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego. Przyczyną unieważnienia aktu notarialnego z dnia 13 lipca 1993r. były powody osobiste i rodzinne kupującej. Wobec powyższego właścicielem wspomnianego lokalu został ponownie wnioskodawca. Obecnie matka byłej już właścicielki zwróciła się do wnioskodawcy z propozycja odkupienia aktem notarialnym tegoż lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po zawarciu aktu notarialnego sprzedaży mieszkania będzie naliczony podatek dochodowy i w jakiej wysokości procentowej...

Wnioskodawca uważa, że powtórne sprzedanie aktem notarialnym tego samego lokalu nie zwalnia z obowiązku uiszczenia podatku dochodowego. Obawia się, że w przyszłości zostanie wezwany przez Urząd Skarbowy do zapłacenia podatku wraz z odsetkami.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest – z zastrzeżeniem ust. 2 – odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
  4. innych rzeczy,
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane - w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przedmiotowej sprawie umowa sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego została unieważniona wyrokiem Sądu w 2006r. A zatem umowa z mocy prawa jest nieważna i fakt jej zawarcia nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Błędem jest przyjęcie, że podatnik nabył lokal powtórnie, w dacie unieważnienia poprzedniego aktu notarialnego. Orzeczenie Sądu ma moc wsteczną, zatem datą nabycia przez wnioskodawcę lokalu jest 27 czerwca 1993r. Mamy więc do czynienia z sytuacją, jakby do zawarcia umowy sprzedaży w ogóle nie doszło, dlatego należy przyjąć, że wnioskodawca nieprzerwanie jest właścicielem lokalu mieszkalnego od daty nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czyli od 1993r.Wobec powyższego, stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Tym samym przychód ze sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie będzie stanowił źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, o którym mowa ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b), gdyż jego sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat od jego nabycia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawca dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj