Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-126/07-2/GZ
z 6 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-126/07-2/GZ
Data
2008.02.06


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
dostawa towarów
druk
stawka
stawka preferencyjna podatku
usługi poligraficzne


Istota interpretacji
Stawka podatku od towarów i usług w przypadku czynności wydrukowania książek (PKWiU ex 22.11, oznaczonych symbolem ISBN), wykonanych całkowicie z materiałów wykonawcy.



Wniosek ORD-IN 492 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. (data wpływu 6 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla czynności polegającej na drukowaniu książek – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla czynności polegającej na drukowaniu książek.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Spółka prowadzi działalność w zakresie druku wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych, a także czasopism i książek. Druk czasopism i książek dotyczy wyrobów oznaczonych symbolami ISBN. Druk tych wyrobów następuje w całości z materiałów Wnioskodawcy, od wydruku do wyrobu finalnego (tj. kompletnej książki lub czasopisma). W związku z powyższym Spółka w tym zakresie wytwarza gotowe wyroby – towary.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaka stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w przypadku czynności wydrukowania książek (PKWiU ex 22.11, oznaczonych symbolem ISBN), wykonanych całkowicie z materiałów wykonawcy...

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku VAT „0%” stosuje się do:

  • książek (PKWiU ex. 22.11) z wyłączeniem książek adresowych, telefonicznych, nut, map i ulotek, oznaczonych symbolem ISBN,
  • czasopism specjalistycznych.


Powyższy przepis stosuje się do podatnika, który dostarcza zamawiającemu gotowy produkt w postaci wyżej wymienionych towarów. Ponieważ Spółka drukuje i oprawia książki w całości z należących do niej materiałów poligraficznych, Zainteresowany stoi na stanowisku, iż wytwarza i dostarcza zamawiającemu gotowy wyrób (towar) w postaci książek oznaczonych symbolem ISBN.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, iż w tych sytuacjach, w oparciu o aktualne przepisy, ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości „0%”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy (…). Z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o podatku VAT wynika, że towary i usługi, za wyjątkiem gruntów, usług elektronicznych i usług turystyki, identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zasadą jest, że Zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

W celu uznania, czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozważyć czy w danym wypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu, Spółka dysponuje książkami, które w całości zostały wykonane przy użyciu materiałów własnych. Prawo do rozporządzania książką jak właściciel, Spółka przenosi na nabywcę w momencie odbioru przez niego książki.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej regulacje, stwierdza się, że przedmiotem działalności Spółki jest w tym przypadku dostawa towaru (książki). Po realizacji zlecenia wykonanego w całości z materiałów własnych, przenoszone jest bowiem prawo do rozporządzania książką jak właściciel - na rzecz ich nabywcy.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 3 lit. a ustawy w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia :

  • książek (PKWiU ex 22.11) z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20 - 60.10), nut, map i ulotek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  • czasopism specjalistycznych.


W świetle powyższego należy stwierdzić, iż w przypadku dostawy książek oznaczonych symbolami ISBN i mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 22.11 z uwzględnieniem wyłączeń, taka dostawa w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. była opodatkowana stawką 0%.

Wskazać w tym miejscu należy, iż stawką podstawową podatku VAT jest stawka 22% określona w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast wszelkie preferencje dotyczące wysokości opodatkowania stanowią wyjątek od ogólnej zasady i dlatego, zastosowanie niższej niż podstawowa stawka VAT może być zrealizowane wyłącznie w granicach określonych przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy obecnie obowiązującej ustawy odwołują się do klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej przez podanie symboli pod jakim towary te figurują w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zgodnie z przywołanym przepisem art. 146 ust. 1 pkt. 3 lit. a cytowanej ustawy, zastosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT 0% dotyczy wyłącznie sprzedaży książek mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 22.11, oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISBN. Wskazać przy tym należy, iż symbol „ex” oznacza, że preferencja dotyczy wyłącznie wyrobów z danego grupowania.

W świetle wyżej dokonanej analizy, Spółka, do czynności wytwarzania i dostawy książek (PKWiU ex 22.11) oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, miała prawo - do dnia 31 grudnia 2007 r. - do stosowania stawki podatku 0%.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 249, poz. 1861) dodanym pkt. 9 i 10 w § 7 ust. 1 przedłużyło stosowanie obniżonej stawki 0% w odniesieniu do książek i czasopism specjalistycznych, w zakresie w jakim wynikało to z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem zgodnie z ww. § 7 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  1. książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20 - 60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  2. czasopism specjalistycznych.


Oznacza to, iż Spółka ma prawo, również po 1 stycznia 2008 r., do stosowania preferencyjnej stawki 0% w odniesieniu do dostawy książek (PKWiU ex 22.11), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj