Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443-41/2007/ACH
z 13 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443-41/2007/ACH
Data
2007.07.13



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
stosowanie kursu walut
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy wystawiając faktury dokumentujące transakcje wyrażone w walucie obcej przed ogłoszeniem kursu średniego NBP z danego dnia (tj. w obecnym stanie prawnym do godziny 12-tej danego dnia), a zatem gdy nie jest znany kurs waluty na dany dzień, Spółka będzie postępować prawidłowo stosując poprzednio ogłoszony średni kurs NBP (zasadniczo kurs z dnia poprzedniego) zarówno dla celów określania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych jak i dla celów podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dn. 17.04.2007r. (złożonego osobiście w tut. Urzędzie), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 106 ust. 1 i 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), oraz § 37 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarówi usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.),Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący :

Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji kosmetyków. W ramach prowadzonej działalności Spółka utrzymuje rozległe kontakty handlowe z podmiotami zagranicznymi (głównie z krajów członkowskich UE). W związku z powyższym, bardzo często rozliczenia Spółki są dokonywane w walutach obcych (przede wszystkim w EURO).W rezultacie nowelizacji przepisów ustawy o CIT, która weszła w życie z dniem l stycznia 2007 roku, zmianie uległy m.in. regulacje dotyczące przeliczania zarówno podatkowych przychodów jak i kosztów wyrażonych w walucie obcej. W obecnym stanie prawnym przychody i koszty podatkowe wyrażone w walucie obcej należy przeliczać według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (poniesienia kosztu).Na skutek wprowadzonych zmian do ustawy o CIT, do tej samej transakcji wyrażonej w walucie obcej należy stosować dwa różne kursy walut. Dla celów podatku dochodowego - kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (poniesienia kosztu), a dla celów podatku od towarów i usług - co do zasady, wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury.W związku z zaistniałą sytuacją powstały dla Spółki istotne komplikacje związane z koniecznością stosowania do tej samej transakcji wyrażonej w walucie obcej, dwóch różnych kursów walut.Wspomniane problemy wiążą się ze zwiększeniem obowiązków służb księgowych Spółki, które w związku z przeprowadzanymi operacjami będą musiały prowadzić „odrębną" księgowość - dla celów podatku dochodowego oraz dla celów podatku od towarów i usług. Ponadto, zmienione regulacje stwarzają dla Spółki poważny problem natury technicznej, wynikający z faktu, że komputerowy system księgowy wykorzystywany przez Spółkę nie umożliwia stosowania do jedW związku z powyższym Spółka zwróciła się do urzędu z wnioskiem o potwierdzenie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego zaproponowanej przez nią metody, która pozwoli na uniknięcie wskazanych problemów.nej transakcji wyrażonej w walucie obcej, dwóch różnych kursów walut.

Pytanie spółki dotyczy następującej kwestii :

Czy wystawiając faktury dokumentujące transakcje wyrażone w walucie obcej przed ogłoszeniem kursu średniego NBP z danego dnia (tj. w obecnym stanie prawnym do godziny 12-tej danego dnia), a zatem gdy nie jest znany kurs waluty na dany dzień, Spółka będzie postępować prawidłowo stosując poprzednio ogłoszony średni kurs NBP (zasadniczo kurs z dnia poprzedniego) zarówno dla celów określania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych jak i dla celów podatku od towarów i usług...

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego :

Zdaniem Spółki w sytuacji, gdy na dany dzień, w którym wystawiono fakturę nie ogłoszono średniego kursu NBP waluty obcej, w której dokonano transakcji udokumentowanej tą fakturą, należy zastosować średni kurs NBP ostatnio wyliczony i ogłoszony (tj. co do zasady, kurs z dnia poprzedniego). W opinii Spółki, takie stanowisko wynika wprost z ust. 2 § 37 Rozporządzenia, zgodnie z którym „w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony". Zasady ustalania kursów walut obcych określa uchwała 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z dnia 26 września 2002r.). Według tej uchwały kursy średnie, np. EURO, są ustalane na godz. 11.00, a ogłaszane są w tym samym dniu, najczęściej ok. godz. 12.00. Mając na uwadze powyższe, jeśli Spółka w zakresie wystawiania faktur wdroży zasadę, że faktury będą wystawiane przed godziną 12.00 każdego dnia (tj. przed określeniem kursu NBP na dany dzień), zgodnie z regułą wyrażoną w ust. 2 § 37 Rozporządzenia, do przeliczenia kwoty waluty obcej na złote dla celów VAT znajdzie zastosowanie średni kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony przez NBP, będący co do zasady kursem z dnia poprzedniego (poza sytuacjami, gdy na dzień poprzedni nie wyznaczono kursu).

Ocena podanego stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym :

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. W myśl art. 106 ust. 12 w/cyt ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, jeżeli na fakturach wykazywane są kwoty w walutach obcych, z uwzględnieniem przepisów w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z § 37 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony - § 37 ust. 2 w/w rozporządzenia. § 37 ust. 3 w/cyt rozporządzenia mówi, że w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio. Zgodnie z § 37 ust. 4 w/cyt rozporządzenia przepisy ust. 1 – 3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią : wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług. Mając powyższe na uwadze, za dopuszczalne uznać należy w przypadku wystawiania faktury w walucie obcej przed wyliczeniem i ogłoszeniem przez NBP średniego kursu wymiany walut na dany dzień, zastosowanie kursu wymiany ostatnio wyliczonego i ogłoszonego – stosownie do § 37 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj