Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443-27/2007/ACH
z 28 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443-27/2007/ACH
Data
2007.05.28



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura elektroniczna
podstawa opodatkowania
stosowanie kursu walut


Pytanie podatnika
Czy procedura stosowana przez Sp. z o.o w związku z powyższą transakcją jest prawidłowa?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dn. 02.03.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu), uzupełnionego pismem z dnia 02.04.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 29 ust. 17 i art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), § 37 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) oraz art. 9 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący :

Spółka dokonuje co miesiąc przedpłaty w PLN za możliwość reklamy internetowej na stronach G. Irlandia. Od G. Irlandia NIP IE Spółka otrzymuje drogą elektroniczną fakturę wystawioną w PLN. System księgowy w Spółce nie pozwala na wprowadzenie kwoty w polskich złotych dla przedsiębiorstw zagranicznych, unijnych. W związku z tym faktura wystawiona przez G. Irlandia w PLN zostaje przeliczona po średnim kursie NBP i księgowana w walucie EURO. Wykonana usługa traktowana jest jako import usług i wystawiana jest faktura wewnętrzna.

Pytanie spółki dotyczy następującej kwestii :

Czy procedura stosowana przez Sp. z o.o w związku z powyższą transakcją jest prawidłowa...

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego :

Faktura wystawiana przez G. Irlandia w PLN zostaje przeliczona po średnim kursie NBP i księgowana w walucie EURO, ponieważ system księgowy w Spółce nie pozwala na wprowadzenie kwoty w PLN dla przedsiębiorstw zagranicznych. Jednocześnie wykonana usługa traktowana jest jako import usług i wystawiana jest faktura wewnętrzna.

Ocena podanego stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym :

Zgodnie z § 37 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony § 37 ust. 2 w/w rozporządzenia.W myśl § 37 ust. 3 w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnikobowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Przepisy ust. 1 – 3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią : wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług - § 37 ust. 4 w/cyt rozporządzenia. Jak wynika z powyższego, przepisy wykonawcze do ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują opcji przeliczania kwot wyrażonych w walucie polskiej na waluty obce, gdyż zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej. Zgodnie z art. 29 ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 lub wartość usługi – na podstawie odrębnych przepisów – zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku, gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. Skoro Spółka, zgodnie ze stanem faktycznym, otrzymuje od kontrahenta zagranicznego fakturę za usługi, zawierającą kwotę wyrażoną w walucie polskiej, to ta kwota stanowi podstawę opodatkowania. Stosowany w Spółce system księgowy nie może zmieniać obowiązującego prawa podatkowego, które określają ustawy i rozporządzenia wykonawcze do nich.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj