Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.Pdf/415-40/07
z 26 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.Pdf/415-40/07
Data
2007.06.26



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kredyt
przedpłaty
spłata kredytu
sprzedaż mieszkania
zaliczka
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu uzyskanego na zakup innego mieszkania, lub wydatkowanie na zakup tego mieszkania zaliczki uzyskanej od nabywców przed przeniesieniem na ich rzecz własności sprzedawanego lokalu wyczerpuje przesłanki art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu osiągniętego ze sprzedaży posiadanego lokalu mieszkalnego.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie działając na podstawie przepisów art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588), art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 28 ust. 2, art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e), art. 21 ust. 2a, art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14 poz. 176 z pón. zm.) - po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 14.06.2007r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 14.06.2007r. - zwrócił się Pan do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Podał Pan że jest właścicielem mieszkania, które zakupił w 2002 roku i zamierza sprzedać w 2007 roku. W 2008 roku zamierza Pan zakupić lokal mieszkalny, dokonując przedpłat na jego zakup w 2007 roku. Środki na dokonanie przedpłat będą pochodzić z kredytu, który zamierza Pan zaciągnąć pod zastaw posiadanego lokalu lub zaliczki nabywców mieszkania na podstawie przedwstępnej umowy notarialnej.

Pyta Pan, czy przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu celowego - uzyskanego na zakup innego mieszkania, lub wydatkowanie na zakup tego mieszkania zaliczki uzyskanej od nabywców przed przeniesieniem na ich rzecz własności sprzedawanego lokalu wyczerpuje przesłanki art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu osiągniętego ze sprzedaży posiadanego lokalu mieszkalnego. Zajmując własne stanowisko pisze Pan, że powyższe stanowi podstawę do zwolnienia z opodatkowania przychodu osiągniętego ze sprzedaży tego lokalu.

Ustawa z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588) w art. 7 ust. 1 stanowi - że do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy wymienionej w art. 1 - tj. ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2007r. Tak więc w Pana konkretnym przypadku, gdzie nabycie nieruchomości nastąpiło w 2002r.- mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2007r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 po. 176 z póżn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub części oraz udziału w nieruchomości (...), jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 28 ust. 2 tejże ustawy podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu i termin wpłaty wynosi 14 dni od daty sprzedaży, za wyjątkiem sytuacji, gdy podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) i e) ustawy podatkowej.

Treść wyżej wymienionego artykułu stanowi, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych zwolniony jest od podatku w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - budynku mieszkalnego lub jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczęta budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części, lub własnego lokalu mieszkalnego,
  • rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, lub jego części, własnego lokalu niemieszkalnego, lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) tejże ustawy - wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w w/powołanym przepisie w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zwolnienie, o którym mowa w w/powołanym art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy - zgodnie z art. 21 ust. 2a ustawy nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b wymienionej ustawy od podstawy obliczenia podatku dochodowego w zeznaniu rocznym.

Z istoty rozwiązania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona na cele określone w tym przepisie, sprzedaż ta powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatków na ten cel. Jednakże w określonych przypadkach zwolnieniem, o którym mowa, mogą być objęte również przychody uzyskane na poczet ceny sprzedaży (zadatek, zaliczka, przedpłata) i wydatkowane na cele wskazane w ustawie przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży, jeżeli ich otrzymanie przez sprzedających zostało udokumentowane w sposób przyjęty w obrocie cywilnoprawnym.

W Pana przypadku okoliczność wcześniejszego otrzymania zaliczki na poczet ceny z tytułu sprzedaży mieszkania zostanie udokumentowana w formie przedwstępnej umowy notarialnej. Przychód wydatkowany więc do wysokości otrzymanej zaliczki przed zawarciem umowy przeniesienia własności nieruchomości, na cele spełniające dyspozycje w/powołanego art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) będzie skutkował zwolnieniem z podatku.

Mając na względzie opisany stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że przychód wydatkowany w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu wraz z odsetkami, jeżeli nie korzystał Pan i nie korzysta w czasie teraźniejszym z ulgi odsetkowej na podstawie art. 26b ustawy - podlega zwolnieniu ze zryczałtowanego podatku dochodowego. Zwolniony z opodatkowania będzie również przychód uzyskany w formie zaliczki od nabywców mieszkania przed przeniesieniem na ich rzecz własności sprzedawanego lokalu, wydatkowany w ciągu dwóch lat od sprzedaży - na zakup innego lokalu mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj