Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PDF/415-41/07
z 17 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDF/415-41/07
Data
2007.07.17



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
jednoosobowa działalność gospodarcza
podatek liniowy
podmioty powiązane
spółka komandytowa
usługi informatyczne


Pytanie podatnika
Czy występuje możliwość opodatkowania uzyskanych dochodów z podjętej w przyszłości działalności na własne nazwisko 19% podatkiem liniowym w przypadku podatnika będącego udziałowcem spółki komandytowej zamierzającym świadczyć usługi na rzecz w/w spółki?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590); art. 8 ust. 1, art. 5a pkt. 6, art. 5b ust. 1 pkt 1, 2, 3, art. 9a ust. 2, 3, 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.); Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego w Pana indywidualnej sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 18.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.06.2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 28.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.06.2007 r.); stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż będąc udziałowcem w spółce komandytowej pod firmą S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, płacąc podatek 19% z pozarolniczej działalności gospodarczej zamierza Pan założyć odrębną, własną, jednoosobową działalność gospodarczą świadcząc usługi na rzecz w/w spółki komandytowej wybierając sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wniosku wskazał Pan ponadto, iż przedmiotem działalności spółki komandytowej jak również planowanej działalności na własne nazwisko są usługi informatyczne świadczone dla osób fizycznych i firm.

W związku z powyższym Pana pytanie dotyczy możliwości opodatkowania uzyskanych dochodów z podjętej w przyszłości działalności na własne nazwisko 19% podatkiem liniowym w sytuacji, gdzie będąc udziałowcem spółki komandytowej zamierza Pan świadczyć usługi informatyczne w ramach prowadzonej działalności na rzecz w/w spółki.

W Pana opinii, nie ma przeciwwskazań w prowadzeniu tego typu usług dla spółki komandytowej zarejestrowanej w Polsce, płacącej podatek dochodowy 19% przez komandytariusza w rozumieniu art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - transakcje z podmiotami powiązanymi. Równocześnie według zajętego przez Pana stanowiska planowana działalność nie będzie formą samozatrudnienia a pozarolniczą działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wskazuje Pan we wniosku wynika to z faktu specyfiki wykonywanych usług informatycznych dla różnych podmiotów, w różnych miejscach i czasie, bez nadzoru i kierownictwa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniżej interpretacji.

W myśl art. 102 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.), spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (...). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Z przedstawionych powyżej przepisów wynika, iż Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, jednak - prowadząc działalność gospodarczą - jest jednostką organizacyjną, będącą odrębnym podmiotem gospodarczym, może więc zawierać umowy także ze wspólnikami (udziałowcami).

Jednocześnie należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 25a - określa limity transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi i jeśli nie zostaną one przekroczone, a kontrahenci posiadają odpowiednią dokumentację; nie ma przeszkód do ich dokonywania.

Przepis art. 5a pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera definicję pozarolniczej działalności gospodarczej, która jest działalnością zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
    - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei z przepisu art. 5b ust. 1 pkt 1, 2 i 3 wyżej wymienionej ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zatem do stwierdzenia, że podatnik świadczący usługi na zasadzie samozatrudnienia nie wykonuje pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych konieczne jest wystąpienie łącznie wszystkich przesłanek określonych w pkt od 1 do 3. Podatnik musi zatem równocześnie z wykonywaniem czynności pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, nie ponosić ryzyka związanego z prowadzoną działalnością oraz nie ponosić odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat tych czynności.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przepis art. 9a ust. 3 u.p.d.o.f. stanowi, iż jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 9a ust. 5 u.p.d.o.f., jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej - wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do której mają zastosowanie przepisy ustawy.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż Pana wybór sposobu opodatkowania uzyskanych dochodów z podjętej w przyszłości działalności gospodarczej na własne nazwisko 19% podatkiem liniowym, przy spełnieniu zasad określonych przepisami art. 9a u.p.d.o.f - jest właściwy w sytuacji; gdzie będąc udziałowcem spółki komandytowej płacącym podatek 19% z pozarolniczej działalności gospodarczej zamierza Pan świadczyć usługi informatyczne na rzecz w/w spółki w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów art. 5a pkt 6 oraz art. 5b ust. 1 pkt 1, 2 i 3 u.p.d.o.f.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj