Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-71/07/EN
z 3 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-71/07/EN
Data
2007.08.03



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
karta podatkowa
utrata prawa


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z tytułu przeprowadzonego kursu krawieckiego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r., Ordynacja (tekst jednolity – Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60, ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Pani ..............., z dnia 01.06.2007r., uzupełnionego w dniu 11.06.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z tyt. przeprowadzonego kursu krawieckiego

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. W ramach prowadzonej działalności świadczy usługi krawieckie sklasyfikowane wg PKD pod nr 18.22.B – produkcja ubrań wierzchnich dla kobiet i dziewcząt. W dniach od 13.02.2007r., do dnia 17.04.2007r., Podatniczka wykonała usługę na rzecz Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych w Wejherowie polegającą na przeprowadzeniu kursu krawieckiego dla beneficjentek projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W związku z wykonaną usługą Wnioskodawczyni wystawiła rachunek nr 1/2007 na kwotę 4.400,00 zł.

Wątpliwość Podatniczki sprowadza sie do ustalenia, czy przychód uzyskany z tytułu przeprowadzonego kursu krawieckiego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, usługa polegająca na przeprowadzeniu kursu krawieckiego została wykonana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z powyższym usługa ta została opodatkowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej i nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

W myśl art. 9 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zmianami) zwanej dalej „ustawą”, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

Pozycja 44 w/w tabeli zawiera zakres działalności usługi krawieckie, obejmujące przedmiot działalności: szycie miarowe ubiorów i okryć damskich, męskich i dziecięcych, np.: kostiumy, kurtki, wdzianka, płaszcze letnie, płaszcze zimowe, spodnie, marynarki, prochowce z podpinką, ubiory sportowe, fraki, smokingi, sutanny, mundury, z wszelkich materiałów, w tym również ze skór licowych i materiałów skóropodobnych oraz pelis z użyciem skór futerkowych naturalnych i sztucznych, pokrywanie błamów, naprawa i renowacja ubrań i okryć, wyrób, naprawa i renowacja odzieży lekkiej damskiej i dziecięcej, jak: bluzki, sukienki, suknie, spódnice, spodnie, spodniumy, prochowce, wiatrówki, fartuchy, kombinezony, ubiory sportowe, ubiory plażowe, odzież młodzieżowa lekka itp. szycie ocieplanej odzieży dla dzieci do lat 6, inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi. Kwalifikując dany przedmiot działalności do konkretnego zakresu działalności (usługi krawieckie) należy uwzględnić również objaśnienia do tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, zawarte w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie stawek karty podatkowej, kwoty do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług z wyjątkiem świadczeń dla ludności oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2007 r. (M.P. Nr 81, poz. 816), które w pkt 3 zawierają informację, iż przy prowadzeniu działalności wymienionej w tej części tabeli dopuszczalne jest, poza usługami, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy wytwarzanie:

  1. przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
  2. przedmiotów (wyrobów) na indywidualne zamówienie z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy przedmiotów (wyrobów) lub życzenia zamawiającego
  • jeżeli przedmioty (wyroby) te nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odsprzedaży lub nie służą zamawiającemu do celów wytwórczych lub usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług krawieckich, która opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Podatniczka w 2007 roku w ramach działalności gospodarczej uzyskała przychód z tyt. przeprowadzenia kursu krawieckiego w kwocie 4.400,00zł. Z przywołanych przepisów prawa wynika, iż przeprowadzenie kursu krawieckiego nie mieści się w zakresie w/w usług krawieckich ujętych pod pozycją 44 tabeli stanowiącej załącznik nr 4 ustawy i tym samym nie wyczerpuje znamion przepisu art. 23 ust 1 pkt 1 ustawy, które warunkują opodatkowanie uzyskanych przychodów w formie karty podatkowej. W związku z powyższym, usługa ta spowodowała utratę prawa Podatniczki do opodatkowania w formie karty podatkowej, a uzyskany przez Wnioskodawczynię przychód z tytułu przeprowadzonego kursu krawieckiego winien być opodatkowany na zasadach ogólnych.

Z tego też względu, stanowisko Wnioskodawczyni, iż usługa polegająca na przeprowadzeniu kursu krawieckiego wykonana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej została opodatkowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej i nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, należało uznać za nieprawidłowe.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj