Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-54/07/AW
z 25 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-54/07/AW
Data
2007.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
nabycie nieruchomości
obrót
obrót nieruchomościami
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy działalność polegająca na obrocie nieruchomościami może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 04.04.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.04.2007r.), uzupełnionego w dniu 12.06.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych przychodów z działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik obecnie prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej, gdzie podmiot ten dla potrzeb podatkowych prowadzi księgi handlowe. Dochody z działalności gospodarczej każdego ze wspólników Spółki są opodatkowane podatkiem liniowym w wysokości 19%. W najbliższym czasie Podatnik zamierza rozpocząć równolegle samodzielną działalność gospodarczą polegającą na obrocie nieruchomościami, określoną w PKD pod numerem 70.12.z, tj. „kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek”. Podatnik nie zamierza świadczyć usług pośrednictwa, a działalność sprowadzać ma się do kupowania i sprzedaży nieruchomości ze środków własnych.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy działalność ta może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3% określonej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).

Zdaniem Pytającego wybór tej metody opodatkowania jest możliwy, gdyż w art. 8 cyt. wyżej ustawy, który zawiera wyłączenia z opodatkowania ryczałtem brak jest wyłączenia tego rodzaju działalności. Nadto załącznik nr 2 do ustawy nie wyłącza tej działalności z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W pkt 9 załącznika istnieje wpis dotyczący usług związanych z nieruchomościami stanowiącymi majątek własny, jednakże nie obejmuje – zdaniem Podatnika – kupna i sprzedaży, które to czynności nie są usługami tylko obrotem towarem, jakim jest nieruchomość.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 9a ust. 1 cyt. wyżej ustawy stanowi, iż dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z treścią ust. 2 cyt. wyżej artykułu, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Art. 9 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
  • wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Jednakże nie wszystkie przychody osiągane przez podatników mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ustawodawca określił katalog wyłączeń z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym i zgodnie z pkt 3 lit. e) tego katalogu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

W wymienionym wyżej załączniku pod pozycją 9 widnieje wpis, z którego wynika, iż grupa określona symbolem PKWiU 70.1 „usługi związane z nieruchomościami stanowiącymi majątek własny” stanowi zbiór usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2004r. Nr 89, poz. 844 ze zm.), do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007 r.

W załączniku do przedmiotowego rozporządzenia, w sekcji K, dział 70 ustawodawca sklasyfikował usługi związane z nieruchomościami.

Dział ten obejmuje:

  1. usługi związane z zagospodarowaniem i sprzedażą nieruchomości mieszkalnych własnych lub dzierżawionych (podział na działki, parcele),
  2. usługi związane z zagospodarowaniem i sprzedażą nieruchomości niemieszkalnych,
  3. kupno i sprzedaż posiadanych na własność lub dzierżawionych terenów, budynków mieszkalnych, budynków niemieszkalnych i innych nieruchomości,
  4. wynajem lub dzierżawę własnej nieruchomości,
  5. usługi pośrednictwa w sprzedaży budynków mieszkalnych i niemieszkalnych włącznie z gruntem, terenów pod zabudowę mieszkalną i niemieszkalną,
  6. usługi zarządzania (administrowania) nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi (włącznie z usługami w zakresie wyceny).

W tabeli zamieszczonej w dziale 70 do grupy określonej symbolem PKWiU 70.1 „usługi związane z nieruchomościami stanowiącymi majątek własny” przypisano podgrupy, wśród których określono kategorie określone symbolami PKWiU 70.12 oraz 70.12.1 nazwane „kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek”.

W punkcie 3.4 zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zawartych w załączniku do rozporządzenia wyjaśniono, że dla pierwszych czterech poziomów PKWiU, łącznie z poziomem pośrednim, przyjęto (analogicznie jak w CPA) jako kryterium podziału produktów ich pochodzenie zdefiniowane przez PKD (NACE). W efekcie powoduje to, że każdy produkt będący wyrobem lub usługą musi być przyporządkowany do jednego i tylko jednego rodzaju działalności zaliczonego do określonej sekcji, podsekcji, działu, grupy i klasy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik zamierza rozpocząć samodzielną pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest obrót nieruchomościami, określony w PKD pod nr 70.12.z jako „kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek”. Powyższe oznacza, że przedmiotowa działalność gospodarcza wchodzi w skład grupy 70.1 „usługi związane z nieruchomościami stanowiącymi majątek własny” sklasyfikowanej pod pozycją 9 wykazu usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zamieszczonego w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. A zatem działalność, którą zamierza rozpocząć Podatnik, z mocy ustawy nie może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż zgodnie z treścią art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowy - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c (podatek liniowy w wysokości 19%) i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W tym stanie faktycznym i prawnym, należy uznać, iż stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj