Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I.US.I-415-18/07
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I.US.I-415-18/07
Data
2007.06.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
opodatkowanie łączne małżonków
podatek dochodowy od osób fizycznych
prawo nabyte
ulga uczniowska
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy wobec wspólnego rozliczania się małżonków przysługuje im prawo do odliczenia ulgi za wyszkolenie uczniów, przyznanej decyzją Organu podatkowego jednemu z małżonków w sytuacji gdy obydwoje osiągnęli dochód, jak również w sytuacji gdy dochód osiągnie tylko małżonek, który nie nabył prawa do ulgi „uczniowskiej”?
Tożsamy z
110899, 151033, 142823


Działając na podstawie art. 14a §1, 2, 3,4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art.6 ust. 2, ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) oraz w związku z art. 53 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. (Dz. U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.); art. 4 ust. 1 ust. 4 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz.1958 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Państwa S. i J. B. z dnia 04.04.2007r. (data wpływu do tut. Organu 04.04.2007 r.) co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości odliczenia od podatku, obliczonego od wspólnych dochodów małżeńskich (zarówno w sytuacji gdy dochód osiągnęli obydwoje małżonkowie, jak również gdy osiągnął go tylko małżonek, który nie nabył prawa do ulgi „uczniowskiej”) kwoty przyznanej przez Organ podatkowy – tylko jednemu z małżonków ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia ucznia postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 04.04.2007r. zwrócili się Państwo S. i J. B. do tut. Organu z prośbą o wydanie interpretacji prawnej czy wobec wspólnego rozliczania się małżonków przysługuje im prawo do odliczenia ulgi za wyszkolenie uczniów, przyznanej decyzją Organu podatkowego jednemu z małżonków w sytuacji gdy obydwoje osiągnęli dochód, jak również w sytuacji gdy dochód osiągnie tylko małżonek, który nie nabył prawa do ulgi „uczniowskiej”. Podatnicy oświadczyli, w złożonym wniosku, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z stanowiskiem Wnioskodawców przepisy prawa dopuszczają możliwość odliczenia ulgi „uczniowskiej” od podatku w obydwu zaprezentowanych wyżej sytuacjach.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonał analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku jak również stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i postanowił co następuje:

W myśl art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 udzielenie powyższej interpretacji następuje w drodze postanowienia.

Z analizy stanu faktycznego wynika, iż decyzjami z dnia 11.07.2000 r. znak US-PD 841/002/01/2000 oraz znak US-PD 841/002/02/2000 Urząd Skarbowy w Ustrzykach Dolnych na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przyznał Pani S. B. (zam. wówczas w Ustrzykach Dolnych) ulgi w podatku dochodowym z tytułu prowadzenia nauki zawodu w kwotach odpowiednio 7256,80 zł. oraz 6953,93 zł.

Począwszy od 1.01.2004 r. – stosownie do treści art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – podatnikom, którzy przed dniem 1.01.2004r. nabyli prawo do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004 r. a odliczenia te nie znalazły pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonania tych odliczeń na zasadach określonych w w/w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W dniu 10.04.2006 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie wydał decyzję znak L.IS.I/4150/3/2006 zmieniającą postanowienie, dotyczące interpretacji przepisów prawa, Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w której uznał, iż stanowisko Pani S. B. jest prawidłowe. Podatniczka pismem z dnia 09.01.2005 r. zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o wydanie interpretacji prawnej czy istnieje możliwość odliczenia niewykorzystanej części ulgi uczniowskiej, przyznanej na podstawie cytowanego wyżej art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, od podatku opłaconego na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Pani S. B. obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie wyłączają takiej możliwości.

Stosownie do postanowień art. 6 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

W świetle wyżej poczynionych ustaleń należy przyjąć, iż podatnik ma prawo obniżyć podatek dochodowy o kwotę ulgi uczniowskiej, również wtedy gdy jest ustalony zgodnie z zasadą wyrażoną w wyżej powołanym art. 6 ust. 2 ustawy na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy (przy spełnieniu warunków wymienionych w tym przepisie). Skutkiem złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie jest powstanie wspólnego podatku małżonków, który obniżają ulgi (w tym ulga z tytułu wyszkolenia uczniów), bez względu na to czy prawo do niej nabył mąż czy żona, gdyż dla ulg odliczanych od wspólnego podatku nie wprowadzono dyspozycji, ze odliczane są przez każdego z małżonków w proporcji do uzyskanych przez siebie dochodów. Uregulowania takiego nie zawierają również przepisy regulujące zasady przyznawania ulg z tytułu wyszkolenia ucznia.

Zatem w przypadku gdy podatnik, który nabył prawo do ulgi, uzyska dochody podlegające opodatkowaniu, w myśl postanowień ustawy o podatku dochodowym (z wyjątkiem dochodów określonych w art. 9 ust. 1a) i korzysta ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem ma prawo dokonać stosownego odliczenia od podatku dochodowego ustalonego od wspólnych dochodów małżonków do kwoty niewykorzystanej części ulgi uczniowskiej. W sytuacji natomiast, gdy w/w podatnik nie osiągnie żadnego dochodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 9 ust. 1, 1a cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, brak możliwości – przy wspólnym rozliczaniu się z małżonkiem – dokonania stosownego odliczenia od podatku współmałżonka.

Stanowisko takie zaprezentowane zostało również w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów z dnia 24.02.1997 r. sygnatura PO 2/ŻK-0109-574/07.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj