Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-29/JS/II/07
z 22 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-29/JS/II/07
Data
2007.03.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszt


Pytanie podatnika
Czy w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w celu ustalenia dnia poniesienia kosztu zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 6B?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie ustalenia dnia poniesienia kosztu w przypadku podatników prowadzących podatkowa księgę przychodów i rozchodów.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowana na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodów i rozchodów. W 2007r. koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności rozliczane będą w oparciu o zapis art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zdaniem podatnika, definicja „dnia poniesienia kosztu” zawarta w art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym odnosi się do wszystkich podatników prowadzących podatkowa księgę przychodów i rozchodów.

W myśl art. 20 ust. 4 cyt. ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Wyjątek od tej zasady dotyczy jedynie podatników prowadzących księgi rachunkowe (art. 22 ust. 5) i podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, o ile księgi te stale w każdym roku podatkowym prowadzone są w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego (art. 22 ust. 6).

Dzień poniesienia kosztów został przez ustawodawcę określony w art. 22 ust. 6b jako dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Literalne brzmienie cytowanego przepisu kieruje zapisy w nim zawarte do podatników wskazanych w ust. 6, tj. prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów na podobnych zasadach jak podatnicy prowadzący księgi rachunkowe. Jednakże w związku z faktem, że ustawodawca nie określił innej definicji dnia poniesienia kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności gospodarczej, należy przyjąć iż art. 22 ust. 6b ma zastosowanie do wszystkich podatników prowadzących podatkowa księgę przychodów i rozchodów.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj