Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DL/D/210/07/224/BŁ
z 25 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DL/D/210/07/224/BŁ
Data
2007.06.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzęt rehabilitacyjny
ulga rehabilitacyjna


Pytanie podatnika
Czy wydatki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i usług, poniesione przed datą ustalenia niepełnosprawności mogą być odliczone w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej?


POSTANOWIENIE

Działając w trybie art. 216 § l oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / t. jedn. Dz. U. z 2005 roku Nr 8 póz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.03.2007 roku dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie odliczenia od dochodu wydatków na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i usług poniesione przed datą ustalenia niepełnosprawności, leków wypisanych przez ośrodki rehabilitacyjne , oraz wydatków na zakup pieluchomajtek i leków.

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe

uzasadnienie

Pismem z dnia 26 marca 2007 roku ( uzupełnionym w dniu 11 maja 2007roku) zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zwrócił się Pan z zapytaniem, czy może dokonać odliczenia od dochodu zakup sprzętu rehabilitacyjnego ( w tym łóżka ), leków i pieluchomajtek.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że żona Pana w dniu 08.08.2006 roku doznała udaru mózgu i rozpoczęła leczenie na Oddziale Neurologii w Szpitalu Specjalistycznym. Na Oddziale tym przebywała do 22.08.2006 roku, następnie rozpoczęła rehabilitację na Pododdziale Rehabilitacji Neurologicznej tegoż szpitala trwającą do 18.09.2006 roku, a następnie wyjechała do Zakładu Opiekuńczo-Rehabilitacyjno- Leczniczego na dalszą rehabilitację. Żona na leczeniu przebywała do 24.11. 2006 roku. Znając diagnozę lekarską zakupił Pan 25.08.2006 roku łóżko rehabilitacyjne, inny sprzęt niezbędny w rehabilitacji w tym pieluchomajtki i leki. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika iż żona Pana jest osobą niepełnosprawną o trwałym charakterze niepełnosprawności, a zakupione łóżko rehabilitacyjne, pieluchomajtki i leki są niezbędne w Jej dalszej rehabilitacji. Zatemponiesione wydatki można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o ile spełnione zostały warunki określone w treści art. 26 ust. 7b, 7c,7d, w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i prawny stwierdza, że warunkiem odliczenia ww. wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową. Ponadto wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. Ulga na zakup lekarstw podobnie jak inne ulgi rehabilitacyjne przeznaczona jest wyłącznie dla osób niepełnosprawnych oraz takich podatników, na utrzymaniu których pozostają osoby niepełnosprawne, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9120zł /art. 26 ust. 7e/.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, aby móc dokonać odliczenia na zakup leków, kwota faktycznie wydatkowana na ten cel w danym miesiącu musiała być w 2006 roku wyższa niż 100 zł /art. 26 ust 7a pkt 127. Jeżeli wszystkie konieczne warunki zostają przez podatnika spełnione, może on odliczyć w zeznaniu rocznym od wykazanego w nim dochodu (lub przychodu) kwoty wydatkowane na zakup leków w części przekraczającej lOOzł miesięcznie. Dowodem poniesienia wydatku jest w takim przypadku wydana przez aptekę faktura. W myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy, za wydatki o których mowa ust. l pkt 6, uważa się między innymi wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

W oparciu o art. 26 ust. 7c cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków na ww. cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust.7a pkt. 7,8 i 14.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art. 14b § l ustawy Ordynacja podatkowa ).

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt.l ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer, w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia.

Otrzymują:1. Adresat 2. Dyrektor Izby Skarbowej3. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj