Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/131/07
z 30 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/131/07
Data
2008.01.30



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
infrastruktura towarzysząca
przedszkole
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Opodatkowanie (z zastosowaniem 7% stawki podatku od towarów i usług) całości robót budowlanych objętych zadaniem inwestycyjnym pod nazwą "Budowa domu zakonnego (...)".


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dn. 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 41 ust. 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a), ust. 2 i ust. 3 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dn. 17.04.2007 r. znak: I US-II/443/12/07, w sprawie interpretacji prawa podatkowego, i uznaje stanowisko strony przedstawione we wniosku z dn. 21.03.2007 r.:

- za prawidłowe w kwestii opodatkowania 7% stawką podatku od towarów i usług robót budowlano-montażowych objętych określonym we wniosku zadaniem inwestycyjnym wraz z obejmującymi projekt pracami w zakresie: zagospodarowania terenu i infrastruktury technicznej, oświetlenia terenu, przyłącza wodociągowego, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przyłącza gazowego, komunikacji wewnętrznej,

- za nieprawidłowe w kwestii opodatkowania 7 % stawką podatku od towarów i usług robót związanych z wykonaniem drogi publicznej.

Wnioskiem z dn. 21.03.2007r. Przedsiębiorstwo „B.” Spółka Jawna zwróciło się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wystąpienie spółki dotyczy zagadnienia opodatkowania z zastosowaniem 7% stawki podatku od towarów i usług całości robót budowlanych objętych zadaniem inwestycyjnym pod nazwą „Budowa domu zakonnego (...)”. Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, iż roboty wykonywane w ramach tej inwestycji mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45, zaś ich przedmiotem będzie całokształt prac od stanu „zerowego” po roboty wykończeniowe. Zadanie to obejmować będzie również zagospodarowanie terenu i infrastrukturę techniczną, oświetlenie terenu, przyłącz wodociągów, kanalizację sanitarną i deszczową, przyłącz gazowy, wykonanie drogi publicznej i komunikację wewnętrzną. We wniosku jednostka powołała się na treść załączonej opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi z dn. 8.02.2007 r. znak: OK-5672/OB-228/2007. Zgodnie z tą opinią budynek domu zakonnego wraz z kaplicą, salą wykładową oraz dodatkową funkcją przedszkola, którego przeważająca część powierzchni użytkowej (ponad 50%) przeznaczona jest na cele mieszkaniowe dla sióstr zakonnych, należy klasyfikować w grupowaniu: PKOB grupa 113 klasa 1130 „budynki zbiorowego zamieszkania”. Natomiast oświetlenie terenu nieruchomości (latarnie oświetleniowe oraz sieć zasilająca) należy klasyfikować w zakresie grupowanie: PKOB grupa 222 klasa 2224 „Linie elektroenergetyczne i telekomunikacyjne rozdzielcze”. Strona wyraziła pogląd, iż „mamy prawo do zastosowania stawki 7 % do robót budowlanych wykonywanych na tej inwestycji”.

Postanowieniem z dn. 17.04.2007 r. znak: I US-II/443/12/07, wydanym w trybie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonał interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uznając za prawidłowe stanowisko spółki. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podatkowy wskazał, iż „(...) dla całości robót budowlanych realizowanych w ramach zadania: "Budowa domu zakonnego z zapleczem wraz z przedszkolem z dwupoziomowym zapleczem, dla Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej w Rzeszowie" (zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi sklasyfikowanego wg PKOB w grupowaniu 113), zastosowanie znajdzie stawka podatku VAT 7%.” Rozstrzygnięcie to nie zostało przez stronę zaskarżone.

Dyrektor tut. Izby Skarbowej, postanowieniem z dn. 3.01.2008 r. znak: IS.II/2-443/131/w/07, wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wzruszenia pisemnej interpretacji organu podatkowego, po przeprowadzeniu którego zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polski do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Z kolei, zgodnie z ust. 2 wymienionego artykułu, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Pojęcie „obiekty budownictwa mieszkaniowego” dla potrzeb ustawy o VAT zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 12, zgodnie z którym rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei, w myśl art. 146 ust. 3 ustawy o VAT, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się: sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych; urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę; urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W rozpatrywanej sprawie podatnik wskazał, iż inwestycja dotyczy budowy domu zakonnego wraz z zapleczem i przedszkolem. Przedłożył równocześnie opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą, budynek ten mieści się w definicji obiektu budownictwa mieszkaniowego, o której mowa w art. 2 ust. 12 ustawy o VAT. W tej sytuacji budowa tegoż obiektu, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, będzie podlegać opodatkowaniu 7% stawką podatku.

Jednocześnie wskazać należy, iż dla remontu i budowy dróg obowiązuje stawka podstawowa w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Jeżeli wykonywane roboty będą więc dotyczyć dróg publicznych, których definicja i kategorie uregulowane są w ustawie z dn. 21.03.1985 r. o drogach publicznych (j. t. Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.), roboty te objęte będą 22% stawką podatku. Preferencyjnej 7% stawce podatku podlegają natomiast roboty dotyczące dróg osiedlowych, wewnętrznych, bowiem tylko takie stanowią infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj