Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443-29/2007/JZ
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443-29/2007/JZ
Data
2007.09.03



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
import usług
oddział
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Oddział podatnika zawiera umowy o świadczenie usług na swoją rzecz, ponosi koszty związane z pozyskaniem zamówień na swoją sprzedaż, a także nie świadczy powyższych usług na rzecz osób trzecich. Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii czy z tytułu świadczenia powyższych usług w Spółce wystąpi „import usług” oraz czy oddział wykonuje usługę pośrednictwa związaną z dostawą towarów do której świadczenia zastosowanie ma art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku od towarów?
Tożsamy z
141880, 118805, 97790


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 9, art. 27 ust. 1, art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 29.12.2006 r. (bez znaku z datą wpływu do tut. Organu 3.01.2007 r.), dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

W dniu 3.01.2007 r. Spółka w tut. Urzędzie złożyła wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik posiada na terytorium Federacji Niemieckiej Oddział realizujący strategię rozwojową Spółki. Oddział ten jest zależny od Podatnika i wraz z nim stanowi jeden podmiot. Przedstawicielstwo sprzedaje towary jednostce, jak również świadczy na jej rzecz „usługę pośrednictwa” polegającą na wyszukiwaniu klientów, przyjmowaniu oraz przekazywaniu Spółce zamówień, ponadto na terytorium Niemiec jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej (posiada odrębny numer NIP). Z dalszej części pisma wynika, iż Oddział Podatnika zawiera umowy o świadczenie tego rodzaju usług na swoją rzecz, ponosi koszty związane z pozyskaniem zamówień na swoją sprzedaż, a także nie świadczy powyższych usług na rzecz osób trzecich.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii czy z tytułu świadczenia powyższych usług w Spółce wystąpi „import usług” oraz czy Oddział wykonuje usługę pośrednictwa związaną z dostawą towarów do której świadczenia zastosowanie ma art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku od towarów. Zgodnie ze stanowiskiem Spółki, w przedmiotowej sprawie nie wystąpi import usług jak również usługa o której mowa art. 28 ust. 5 pkt lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług zwanej dalej - ustawą, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 (czyli osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna, będąca usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju). Aby określić zatem czy doszło do importu usług należy ustalić miejsce ich świadczenia, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają bowiem jedynie usługi, dla których miejscem świadczenia jest terytorium kraju (Polski). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedstawicielstwo Spółki na terytorium Niemiec świadczyć będzie usługi polegające na wyszukiwaniu klientów przyjmowaniu i przekazywaniu zamówień na rzecz Podatnika.

Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28, który jak wynika z treści zapytania nie będzie miał w przedmiotowej sprawie zastosowania.

Brzmienie powyższego przepisu wskazuje, iż pierwszym w kolejności kryterium jakie należy brać pod uwagę przy ustalaniu miejsca świadczenia usługi, jest miejsce gdzie świadczący usługę, posiada siedzibę. Dopiero na drugim miejscu wymienia się stałe miejsce prowadzenia działalności. Oddział Podatnika stanowiący część jego przedsiębiorstwa nie jest odrębnym od Spółki bytem prawnym, nie posiada on osobowości prawnej, a jego działalność ma mieć ograniczony charakter. Jednakże ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Oddział Spółki będzie posiadał na terytorium Federacji Niemieckiej swoją siedzibę, „unijny nr NIP”, będzie prowadzić działalność wymagającą rejestracji dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium Federacji Niemieckiej, dlatego też Przedstawicielstwo to (świadczący usługę) będzie stałym miejscem prowadzenia działalności, które w tym przypadku determinować będzie miejsce świadczenia przedmiotowych usług. Mając zatem na względzie przytoczone powyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż miejscem świadczenia (opodatkowania) usług opisanych w zapytaniu będzie terytorium Niemiec, a to z kolei oznacza, iż z tytułu powyższych transakcji nie wystąpi u Podatnika import usług. Nie wystąpi zatem konieczność opodatkowania tych usług przez spółkę (jak również nie wystąpi prawo do odliczenia podatku naliczonego) dokumentowania ich zakupu fakturą wewnętrzną VAT oraz wykazywania w deklaracji VAT-7 jako importu usług.

Odnośnie natomiast kwestii związanej ze świadczeniem usług o których mowa w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy stwierdzić należy, iż zgodnie z powyższym przepisem w przypadku usług wykonywanych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich związanych z bezpośrednio z dostawą towarów – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów z zastrzeżeniem ust. 6. Przepis powyższy dotyczy zatem usług świadczonych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, natomiast Oddział Spółki jak już wyżej wspomniano stanowiący część przedsiębiorstwa Podatnika (nie jest odrębnym od Spółki bytem prawnym) nie działa w takim charakterze (w imieniu i na rzecz osób trzecich) dlatego nie świadczy usługi w okolicznościach wskazanych w powyższym przepisie, w konsekwencji przepis art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy nie będzie miał w przedmiotowej sprawie zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj