Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/423-0120/07/AK
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0120/07/AK
Data
2007.08.27



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
paliwo
samochód
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika budzi, czy wydatek poniesiony na nabycie paliwa do testowanych samochodów stanowi koszt uzyskania przychodu


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy-Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w sprawie: koszty uzyskania przychodów – wydatki na zakup paliwa do samochodów testowanych przez podatnika będącego wydawcą magazynów o tematyce motoryzacyjnej

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka z o.o. w ramach działalności wydawniczej wydaje dwa miesięczniki o tematyce motoryzacyjnej o zasięgu ogólnopolskim. W celu zwiększenia atrakcyjności wydawanych magazynów motoryzacyjnych Spółka wprowadziła na ich łamy artykuły na temat walorów użytkowych samochodów będących w ofercie handlowej na rynku. Każdorazowe przygotowanie artykułu wymaga „faktycznego” zapoznania się z danym modelem samochodu i przetestowania go „w praktyce”.

Spółka otrzymuje od producentów / dealerów samochody (zarówno osobowe, jak i ciężarowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), które wykorzystuje do jazd testowych. Informacje o walorach technicznych i dokonanych spostrzeżeniach w trakcie jazd testowych samochodów zamieszczane są w wydawanych przez Spółkę miesięcznikach. Spółka z własnych środków pokrywa koszty zużywanego w trakcie jazd testowych paliwa.

Wątpliwości Podatnika budzi, czy wydatek poniesiony na nabycie paliwa do testowanych samochodów stanowi koszt uzyskania przychodu.

Spółka stoi na stanowisku, że wydatki poniesione na paliwo używane do testowanych samochodów stanowią na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2007r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą kumulatywnie dwa warunki:

  • po pierwsze celem poniesienia wydatku powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • po drugie wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 16 ust. 1 katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto uwzględniając wynikający z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek szczegółowego dokumentowania zdarzeń gospodarczych trzecim ustawowym warunkiem uzależniającym możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe udokumentowanie jego poniesienia.

Ciężar prawidłowego udokumentowania wydatku, jak i wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem wydatku a uzyskaniem przychodu spoczywa na Podatniku, który musi wykazać, że poniósł koszt celowy i racjonalny z punktu widzenia jego wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych między poniesionym kosztem a zasadnie oczekiwanym przychodem.

Także w orzecznictwie podkreśla się, że gramatyczna wykładnia art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. wskazuje, że Podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych od przychodów wszelkich wydatków, pod tym warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu (z wyroku NSA z dnia 07.03.2001r., sygn. akt III S.A. 64/00, podobnie NSA w wyroku z dnia 22.06.2000r., sygn. akt I S.A./Ka 2466/98).

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Spółka osiąga przychody ze sprzedaży czasopism o tematyce motoryzacyjnej, na łamach których zamieszczane są artykuły na temat, przeprowadzonych przez wydawnictwo, testów samochodów osobowych i ciężarowych znajdujących się w ofercie handlowej na rynku. Przeprowadzane testy podnoszą atrakcyjność wydawanych czasopism, zwiększając liczbę czytelników oraz potencjalnych reklamodawców.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie tut. Organu podatkowego, wydatki z tytułu zakupu paliwa zużywanego do testów samochodów mogą być uznane za stanowiące koszt uzyskania przychodu, gdyż są one powiązane z działalnością gospodarczą Podatnika i istnieje pośredni związek przyczynowy między wydatkiem, a uzyskanymi przychodami. Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego stanowisko Podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj