Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/423-146/07/AP
z 10 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-146/07/AP
Data
2007.09.10



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dochód
działalność rolnicza
warunki zwolnienia


Pytanie podatnika
Wnioskodawca ma wątpliwości, czy sprzedaż w/w nieruchomości będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy-Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w sprawie zwolnienia od podatku – sprzedaż nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka zajmuje się wyłącznie działalnością rolniczą (produkcja mleka) i w związku z tym nie podlega przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka zamierza zbyć nieruchomość rolną, którą posiada krócej niż 5 lat a dochód uzyskany z tej sprzedaży przeznaczyć na działalność rolniczą.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy sprzedaż w/w nieruchomości będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Spółki dochód uzyskany w wyniku sprzedaży nieruchomości nie będzie zwolniony od podatku dochodowego na podstawie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r., zaś będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e wym. ustawy.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości. Oznacza to, że prawo do zwolnienia dochodu ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego związane jest z okresem, jaki upłynął od nabycia przez podatnika całości lub części tej nieruchomości. Wcześniejsza sprzedaż takiej nieruchomości, tj. przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie jej całości lub części, spowoduje obowiązek opodatkowania na zasadach ogólnych dochodu powstałego w wyniku sprzedaży.

Jednakże w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Jak ustawodawca stwierdza w art. 2 ust. 2 wym. ustawy działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
  • licząc od dnia nabycia.

Stosownie do przepisu art. 17 ust. 1a pkt 2 wym. ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust.1, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4e tej ustawy.

Ponadto zgodnie art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 15.02.1992r. zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z powyższych uregulowań wynika, że zwolnienie przedmiotowe wymienione w art.17 ust.1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych polega na tym, iż w momencie deklaracji (przeznaczenia) wolne od podatku są dochody, niezależnie od źródła ich pochodzenia. Jeżeli jednak dochody zostaną wydatkowane na inne cele, wówczas niezależnie od tego z jakiego okresu pochodziły, powstanie zobowiązanie podatkowe, nawet jeżeli w bieżącym okresie zostanie poniesiona strata podatkowa lub wykazany zerowy dochód (art.17 ust.1b ustawy z dnia 15.02.1992r.). Ponieważ zwolnienie z art.17 ust.1 pkt 4e ustawy podatkowej ma charakter warunkowy, to już sam fakt zadeklarowania przez podatnika przeznaczenia dochodu z działalności pozarolniczej na działalność rolniczą skutkuje zwolnieniem tego dochodu od podatku. Natomiast efektywne wydatkowanie tego dochodu na wskazany przepisem cel nie zostało przez ustawodawcę ograniczone żadnym terminem. Dopiero gdyby podatnik, uprzednio zadeklarowany dochód na działalność rolniczą, przeznaczył na inny cel, utraciłby prawo do przedmiotowego zwolnienia i stosownie do art.25 ust.4 ustawy podatkowej zobowiązany byłby do zapłaty podatku od tego dochodu (bez wezwania) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka w latach ubiegłych osiągała wyłącznie dochody z działalności rolniczej oraz, że zamierza dochód ze sprzedaży nieruchomości rolnej przeznaczyć na działalność rolniczą. W tej sytuacji prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż może skorzystać ze zwolnienia podatkowego uregulowanego w art.17 ust.1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj