Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-403/07-3/ER
z 28 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-403/07-3/ER
Data
2008.01.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
części wspólne
dochód
garaż
gospodarka
lokal mieszkalny
umowa najmu
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Uzyskane dochody z lokali użytkowych, bez względu na formę własności, nie są dochodami pochodzącymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Nie spełniają one warunków określonych w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww ustawy i stosownie do art. 7 ust. 1, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W myśl bowiem postanowień tego przepisu przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (…).



Wniosek ORD-IN 405 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2007 r. (data wpływu 29.10.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku dochodów uzyskanych z lokali mieszkalnych, użytkowych i części wspólnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.10.2007 r., został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku dochodów uzyskanych z lokali mieszkalnych, użytkowych i części wspólnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W wyniku wprowadzonych zmian w przepisach ustawy począwszy od dn. 01.01.2007 r. spółdzielnie mieszkaniowe obowiązuje art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Nowe zapisy ustawy są ogólnie sformułowane, nie zawierają ustawowej definicji zasobów mieszkaniowych. W związku z powyższym Spółdzielnia ma wiele problemów z podziałem kosztów i przychodów na związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi lub z pozostałą działalnością gospodarczą. Interpretacje prawa podatkowego w odniesieniu do gospodarki zasobami mieszkaniowymi ( publikowane w różnych wydawnictwach ) nie są jednolite i nie mogą stanowić podstawy do stosowania. Pismo Ministerstwa Finansów znak DD6-8213-4361WK1061339/391 z dnia 22.12.2006 r. określa „zasoby mieszkaniowe” dla celów podatku dochodowego, jednocześnie zastrzegając, że wyjaśnienia zawarte w niniejszym piśmie „nie stanowią urzędowej wykładni prawa podatkowego w rozumieniu Ordynacji podatkowej”. Z pisma Ministerstwa Finansów wynika, że przez gospodarkę zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem, oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami takimi jak komórki, strychy, piwnice, garaże, a więc nie tylko lokale mieszkalne, lecz również o innym przeznaczeniu ( użytkowe). Pismo nie rozstrzyga kwestii czy wchodzące w zakres zasobów mieszkaniowych lokale mieszkalne oraz inne pomieszczenia (garaże, komórki) muszą stanowić własność spółdzielni, czy też podstawy użytkowania danego lokalu tzn. prawa własności lub umowy najmu.

Część garaży wolnostojących i miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, usytuowanych w podziemiach budynków mieszkalnych, również objęte są spółdzielczymi prawami własności lub odrębnej własności. Użytkownicy tych pomieszczeń obciążani są i rozliczani z kosztów tak samo jak użytkownicy lokali mieszkalnych i użytkowych, objętych prawami własności.

W swoich zasobach Spółdzielnia posiada lokale mieszkalne, użytkowe usytuowane w budynkach mieszkalnych i pawilonach wolnostojących, garaże wolnostojące, miejsca postojowe w garażach wielostanowiskowych, komórki i inne pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, które nie objęte są prawami własności. Z użytkownikami tych lokali i innych pomieszczeń zawierane są umowy najmu. Opłaty (czynsz) za użytkowanie tych lokali i innych pomieszczeń nie wynika z kalkulacji kosztów, lecz z ceny umownej. Uzyskane dochody w danym okresie sprawozdawczym z najmu lokali są przeznaczone również na utrzymanie zasobów spółdzielczych w następnym okresie sprawozdawczym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania, oznaczone we wniosku nr 2 i 3:

Pytanie 2

Czy dochody uzyskane z garaży wolnostojących i miejsc postojowych w podziemnych garażach wielostanowiskowych, użytkowanych na podstawie spółdzielczych własnościowych praw do tych lokali lub prawa odrębnej własności, należy zaliczyć do wolnych od podatku dochodowego dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi...

Pytanie 3

Czy dochody uzyskane z lokali mieszkalnych, lokali użytkowych, garaży wolnostojących, miejsc postojowych w podziemnych garażach wielostanowiskowych, komórek, schowków i innych pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, użytkowanych na podstawie umowy najmu, bez prawa własności w stosunku do tych lokali, należy zaliczyć do opodatkowanych dochodów z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi...

Zdaniem wnioskodawcy.

Ad. Pytania 2

Spółdzielnia uważa, że dochody uzyskane z garaży wolnostojących i miejsc postojowych w podziemnych garażach wielostanowiskowych, objętych prawami własności (spółdzielczymi lub odrębnej własności), zaliczamy do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Ad. Pytania 3

Spółdzielnia uważa, że dochody uzyskane z najmu lokali mieszkalnych, miejsc postojowych w podziemnych garażach wielostanowiskowych (usytuowanych w budynkach mieszkalnych), komórek i innych pomieszczeń znajdujących się w budynkach mieszkalnych, są zwolnionymi z podatku dochodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Lokale mieszkalne zaspakajają potrzeby mieszkaniowe osób fizycznych. Miejsca postojowe, komórki i inne pomieszczenia usprawniają życie mieszkańców.

Z tych samych powodów najem garaży wolnostojących zaliczylibyśmy do gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Natomiast dochody uzyskane z najmu lokali użytkowych, usytuowanych w budynkach mieszkalnych i pawilonach wolnostojących, stanowią dochody z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, że stanowisko przedstawione przez Spółdzielnię jest prawidłowe:

Z dniem 1 stycznia 2007 r. na mocy ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589 ) wprowadzony został do ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), art.17 ust. 1 pkt 44 stanowiący, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych od innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z art. 4 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), członkowie spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni i inne osoby wymienione w tym przepisie, obowiązani są uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

W związku z tym, że wszelkie opłaty (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji), należy więc stwierdzić, że na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składają się wpływy z opłat (czynszów) pobieranych od lokatorów oraz pokrywane z nich koszty.

Uwzględniając charakter opłat w postaci czynszów oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , jako - nie tylko - lokale mieszkalne, ale również pomieszczenia pozostałe i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w przepisie należy rozumieć:

  • budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strych, piwnice, komórki, garaże,
  • pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj: budynki ( pomieszczenia ) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
  • urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak: zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.),budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami ( pomieszczeniami ), obiektami i urządzeniami opłaty ( czynsze ) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Jeżeli jednak dochody uzyskane z gospodarowania ww zasobami nie zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, wówczas zwolnienie, o którym mowa w cytowanym art.17 ust.1 pkt 44, nie będzie mieć zastosowania. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych będą podlegały również dochody z działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zasoby mieszkaniowe to nie tylko lokale mieszkalne, ale również pomieszczenia pozostałe i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Wymienione przez wnioskodawcę w piśmie lokale wspólne (garaże wolnostojące i miejsca postojowe w podziemnych garażach wielostanowiskowych, komórki, schowki i inne pomieszczenia Spółdzielni), bez względu na formę własności, mieszczą się w pojęciu „zasoby mieszkaniowe” o ile służą mieszkańcom lokali mieszkalnych w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkalnych i wykorzystane są zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały wybudowane. Korzystają wtedy ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jeżeli pomieszczenia te będą wynajmowane osobom trzecim na cele użytkowe (np. prowadzenie działalności gospodarczej), nie będą one traktowane jak zasoby mieszkaniowe i nie będą korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uzyskany w ten sposób dochód podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, na zasadach określonych w art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast uzyskane dochody z lokali użytkowych, bez względu na formę własności, nie są dochodami pochodzącymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Nie spełniają one warunków określonych w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww ustawy i stosownie do art. 7 ust. 1, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W myśl bowiem postanowień tego przepisu przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (…).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj