Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
US.PDII/415/1/76/07
z 11 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDII/415/1/76/07
Data
2007.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
rehabilitacja niepełnosprawnych
ulga rehabilitacyjna
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy Podatnik, który ma na utrzymaniu niepełnosprawne dziecka może odliczyć zakup roweru jako wydatki na cele rehabilitacyne?



POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2007 roku, który wpłynął w dniu 5.06.2007 roku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków ułatwiających wykonywanie czynności życiowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 czerwca 2007 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 11 czerwca 2007 roku organ podatkowy wezwał Panią do uzupełnienia braków formalnych wniosku tj. przedstawienia własnego stanowiska w sprawie. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 27 czerwca 2007 roku.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny oraz stanowisko wnioskodawcy w opisywanej sprawie.
Podatniczka w 2007 roku zakupiła rower dwuosobowy dla dziecka, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Syn Podatniczki jest dzieckiem autystycznym, a ćwiczenia na rowerze usprawniają rozwój ruchowy i psychoruchowy dziecka.
Podatniczka jest zdania, iż jako osoba posiadająca na utrzymaniu niepełnosprawnego syna, może odliczyć od dochodu koszt zakupu roweru jako wydatek na cele rehabilitacyjne.
Ocena prawna stanowiska pytającego.
Przepis art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Warunkiem korzystania z przedmiotowej ulgi zgodnie z art. 26 ust. 7 d cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek;
- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niesprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub,
- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo,
- orzeczenie o niesprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Stosownie do art. 26 ust. 7 a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się między innymi wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Zgodnie z art. 26 ust. 7 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy ust. 7a-7d i ust. 7 g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne; współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka. rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowie - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.
Analizując powyższe przepisy trzeba mieć na uwadze, iż ulgi podatkowe - jako wyłom w zasadzie powszechności opodatkowania – stosowane mogą być jedynie w przypadku zaistnienia przesłanek ściśle prawem określonych, przy czym nie jest dopuszczalna rozszerzająca interpretacja tychże przesłanek. Należy podkreślić, iż to na podatniku w całości spoczywa ciężar wiarygodnego wykazania, że w jego przypadku spełnione zostały warunki uprawniające do skorzystania z ulgi podatkowej.
Z brzmienia przytoczonego art. 26 ust. 7a pkt 3 wynika, że aby wydatek poniesiony na zakup sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych mógł stanowić podstawę do dokonania odliczenia podatkowego, przedmioty te powinno charakteryzować ich indywidualne przeznaczenie i niezbędność w rehabilitacji danego rodzaju niesprawności oraz zdolność do ułatwiania czynności życiowych, których utrudnienie wynika z niesprawności. Pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niesprawności winien zatem zachodzić ścisły związek wskazujący na niezbędność danego wyrobu w procesie terapeutycznym i rehabilitacyjnym.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2007 roku poniosła Pani wydatek na zakup roweru dla niepełnosprawnego syna. Lekarz specjalista wydał zaświadczenie lekarskie, stwierdzające jednoznacznie, iż przedmiotowy rower jest sprzętem niezbędnym w rehabilitacji Pana syna. Przepisy prawa nie zawierają obowiązującego katalogu indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji. W związku z powyższym należy oprzeć się na zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia konkretnej osoby i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.
Zatem w świetle cyt. wyżej przepisów wydatek na zakup roweru, niezbędnego w rehabilitacji Pani syna, podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania w wysokości faktycznie poniesionej, ale tylko w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym został poniesiony i pod warunkiem, iż nie został Pani zwrócony w jakiejkolwiek formie. Odliczenie to nie może przekroczyć wysokości dochodu do opodatkowania.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w 2007 roku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj