Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-24/07/1/RB
z 21 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-24/07/1/RB
Data
2007.05.21



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
„czy określony w art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy, szczególny moment powstania prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu faktur za tzw. media, dotyczy wyłącznie sytuacji gdy termin płatności został określony w umowie, czy też ma zastosowanie również w przypadkach gdy termin płatności nie został wskazany w umowie ale wynika z faktury lub innego dokument np. regulaminu”


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka jest nabywcą towarów i usług, określonych w art. 19 ut. 13 pkt. 1 ustawy o VAT (tzw. media), w stosunku do których ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu ich świadczenia oraz szczególny moment powstania prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z ich nabyciem. Zastosowanie szczególnego momentu zarówno w przypadku powstania obowiązku podatkowego jak i w przypadku prawa do dokonania odliczenia uzależnione jest od terminu płatności. Terminy płatności należności z tytułu nabywanych przez Podmiot towarów i usług wynikają z treści umów lub regulaminów, bądź są określane bezpośrednio na fakturach. W niektórych przypadkach, pomimo iż termin określony jest w umowie, na fakturze zakupu sprzedawca określa inny termin płatności. Wątpliwości dotyczą powstania momentu, w którym Przedsiębiorstwo nabywa prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do odliczenia na zasadach określonych w art. 86 ust. 10 pkt 3, będzie przysługiwało podatnikowi niezależnie od tego czy termin płatności wynika z umowy czy też został określony w fakturze. Istotne jest aby z faktury wynikała informacja jakiego okresu dotyczy. Termin płatności natomiast może zostać doprecyzowany w różny sposób.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:

a) dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,

b) świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18,

c) świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Mając powyższe na uwadze oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu stoi na stanowisku, iż przepisy aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie wskazują w sposób jednoznaczny, iż termin płatności, który determinuje moment powstania prawa do odliczenia w przypadku towarów i usług wymienionych w art. 19 ust. 13 pkt 1, musi wynikać z umowy. Jednocześnie wskazuje, iż prawo to w stosunku do przedmiotowych towarów i usług powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności, pod warunkiem iż faktura zawiera informację jakiego okresu dotyczy. W przypadku spełnienia w/w warunku prawo do odliczenia na zasadach określonych normą przepisu art. 86 ust. 10 pkt 3, będzie przysługiwało podatnikowi niezależnie od tego czy termin płatności wynika z umowy czy też został określony w fakturze.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj