Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US15/POIII/443/1/AG/08
z 21 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US15/POIII/443/1/AG/08
Data
2008.01.21



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
obowiązek opodatkowania
usługi administrowania
zakład budżetowy


Pytanie podatnika
Czy zmiana statusu organizacyjnego Miasta ma wpływ na stawkę podatku VAT.


Odpowiedź:

Stan faktyczny przedstawiony przez Stronę we wniosku z dnia 22.II.2005r.: MOSiR jako zakład budżetowy powołany przez Miasto, świadczy usługi na rzecz Urzędu Miasta w zakresie administrowania targowisk miejskich i płatnych miejsc postojowych.Zdaniem MOSiR z dniem 1.I.2005r. Urząd Miejski zmienił status organizacyjny z nazwy Urząd Miasta na nazwę Miasto "....".Wobec powyższego zapytanie Strony brzmi, czy zmiana statusu organizacyjnego Miasta "...."ma wpływ na stawkę podatku VAT. Zdaniem podatnika w świetle przepisu określonego w § 8 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów /Dz.U. Nr 145, poz. 1541 usługi administrowania targowisk miejskich i płatnych miejsc postojowych są zwolnione z podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska podatnika:Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce, po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego stwierdza , co następuje:W dniu 25.06.2004r. zostało opublikowane w Dz.U. Nr 145, poz. 1541 rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 23.06.2004r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm./ dodano pkt 14, na mocy którego zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy /tj. usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych/ oraz usług komunikacji miejskiej. Z powyższego przepisu wynika, iż od 25.06.2004r. usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi /z wyjątkiem wyżej wymienionych/, objęte są zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Aby ustalić, czy świadczone przez podatnika usługi administrowania targowisk miejskich i płatnych miejsc postojowych na rzecz Miasta "...."mieszczą się w powyższym zwolnieniu należy uściślić, jakie podmioty mogą z tego zwolnienia korzystać. W myśl art.5 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych /tekst jednolity: Dz.U. Z 2003r. Nr 15, poz. 148 ze zm./, do sektora finansów publicznych zalicza się jednostki budżetowe , zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych.Zgodnie z art. 18 ust.1 i ust.3 tej ustawy, pod pojęciem jednostek budżetowych należy rozumieć takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego

Jednostki budżetu tworzą, łączą i likwidują:1/ ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i wojewodowie oraz inne organy działające na podstawie odrębnych przepisów- państwowe jednostki budżetowe,2/ organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego-gminne, powiatowe lub wojewódzkie jednostki budżetowe.Zakłady budżetowe to zgodnie z art.19 ust.1 i ust.2 ustawy o finansach-takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które odpłatnie wykonują wyodrębnione zadania, pokrywają koszty swojej działalności z przychodów własnych.Zakłady budżetowe tworzą, łączą i likwidują:1/ ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i wojewodowie oraz inne organy działające na podstawie odrębnych przepisów-państwowe zakłady budżetowe,2/ organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego- gminne, powiatowe lub wojewódzkie zakłady budżetowe.

Gospodarstwa pomocnicze to zgodnie z art. 20 ust.1 i ust.3- wyodrębniona z jednostki budżetowej, pod względem organizacyjnym i finansowym, część jej podstawowej działalności lub działalności ubocznej. Gospodarstwo pomocnicze tworzy i likwiduje kierownik jednostki budżetowej po uprzednim uzyskaniu zgody:1/ właściwego ministra, kierownika urzędu centralnego lub wojewody- w przypadku gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych,2/ zarządu jednostki samorządu terytorialnego- w przypadku gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych.Gmina /miasto/ działająca na podstawie ustawy z dn. 8.III.1990r. o samorządzie gminnym /Dz.U. Z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm./ posiada osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Organami gminy /miasta/ są rady gminy /organ stanowiący/, oraz wójt, burmistrz, prezydent /organ wykonawczy/ wykonujący zadania przy pomocy urzędu gminy /miasta/.MOSiR jest zakładem budżetowym wykonującym usługi na rzecz Miasta-jednostki samorządu terytorialnego. Zatem usługi administrowania targowisk miejskich i płatnych miejsc postojowych świadczone są przez zakład budżetowy na rzecz osoby prawnej-jednostki samorządu terytorialnego.

Zwolnieniem , o którym mowa w paragrafie 8 ust.1 pkt 14 objęte są usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi.Przepis ten nie dotyczy sytuacji, gdy jedna ze stron umowy cywilnoprawnej jest gmina.Ponadto przewidziana w art.15 ust.6 ustawy o VAT wyłączenie organów władzy publicznej ze statusu podatnika podatku VAT nie dotyczy czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Z przedstawionej przez Stronę umowy na wykonanie tych usług wynika, że jest to umowa cywilnoprawna.W związku z powyższym sprzedaż usług administrowania targowiskami miejskimi i płatnymi miejscami postojowymi, świadczona przez MOSiR na rzecz Miasta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy z dn. 11 marca 2004r. O podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm./.Należy dodać, że „Urząd Miejski w "...." nie zmienił statusu organizacyjnego z nazwy Urząd Miejski na nazwę Miasto "....”. Urząd Miejski jest nadal jednostką organizacyjną, przy pomocy której Prezydent wykonuje swoje zadania, a Miasto – jednostką samorządu terytorialnego.

Reasumując powyższe, stanowisko MOSiR zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj