Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DF1/415-61/07/S/III-118618
z 25 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DF1/415-61/07/S/III-118618
Data
2007.09.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty bezpośrednie
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
zaliczenie


Pytanie podatnika
Jak prawidłowo należy zaliczyć ( ująć ) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów do kosztów uzyskania przychodów wydatki dokumentujące koszty pozostałe, jeżeli faktury wystawione są w danym miesiącu a faktycznie otrzymane po terminie rozliczenia danego miesiąca?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 20.06.2007r. ( data wpływu do Urzędu 03.07.2007r. ) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako :

prawidłowe odnośnie momentu zaliczenia ( ujęcia ) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów do kosztów uzyskania przychodów wydatków dokumentujących koszty pozostałe jak np. za telefon, na podstawie faktury wystawionej w danym miesiącu a faktycznie otrzymanej po terminie rozliczenia danego miesiąca

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 20.06.2007r. ( data wpływu do Urzędu 03.07.2007r. ) zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie:

Jak prawidłowo należy zaliczyć ( ująć ) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów do kosztów uzyskania przychodów wydatki dokumentujące koszty pozostałe, jeżeli faktury wystawione są w danym miesiącu a faktycznie otrzymane po terminie rozliczenia danego miesiąca...

Stan faktyczny:

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, rozlicza się na zasadach ogólnych tzn. prowadzona jest księga przychodów i rozchodów. Zapisy dokonywane są na zasadzie § 30 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Księga przychodów i rozchodów prowadzona jest komputerowo. Niektóre faktury kosztowe jak np. za telefon są przez dostawców wysyłane pocztą, przy czym czas ich dostarczenia przez pocztę przeciąga się tak, że faktury wystawione np. w dniu 29.04.2007r. wpływają do firmy np. w dniu 25.05.2007r. czyli już po terminie o którym mowa w § 30 wyżej powołanego rozporządzenia.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

Podatnik uważa, że w przypadku wpływu do firmy faktury wystawionej w miesiącu, dla którego upłynął już termin o którym mowa w § 30 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy dokonać korekty zapisów danego miesiąca poprzez doksięgowanie faktury pod datą jej wystawienia.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy

Od dnia 01.01.2007 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U z 2006 r. Nr 217, poz. 10758).

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Podatnicy prowadzący księgę podatkową przychodów i rozchodów mają do wyboru dwie metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów ( kasową i memoriałową ).

Ze złożonego przez wniosku wynika, że Podatniczka w prowadzonych przez siebie urządzeń księgowych dotyczących działalności gospodarczej tj. w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, dokonuje księgowania kosztów według metody memoriałowej.

Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodę memoriałową rozlicza koszty w czasie, stosujac zasady określonye w art. 22 ust. 5-5c ustawy dla podatników prowadzących księgi rachunkowe. Dokonanie wyboru tej metody przez podatnika jest jednak możliwe pod warunkiem, że stale, w każdym roku podatkowym będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego (art. 22 ust. 6 ustawy). Istota metody memoriałowej od dnia 01.01.2007r. polega na rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów w podziale na:

- koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku podatkowego,

- koszty pośrednie (inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami).

Koszty pośrednie uzyskania przychodów niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi przychodami a do nich zalicza się między innymi opłaty za telefon są potrącane w dacie ich poniesienia. Jażeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego są rozliczane proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą, zgodnie z art. 22 ust. 5c ustawy.

Od 01.01.2007r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje również dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów. Ustawodawca zróżnicował pojęcie daty poniesienia kosztu uzyskania przychodów dla podatników:

prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (art. 22 ust. 6b ustawy ),

prowadzących księgi handlowe (art. 22 ust. 5d ustawy ).

W myśl art. 22 ust. 6b w/w ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6 ustawy, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Z przepisu tego wynika, że dotyczy on podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Ponieważ jednak ustawodawca nie określił innej definicji dnia poniesienia kosztu uzyskania przychodów to art. 22 ust. 6b ustawy ma zastosowanie do wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. W przypadku zatem rozbieżności między datą wystawienia faktury a datą faktycznego otrzymania faktury, podstawę zapisu pozostałych wydatków w podatkowej księdze stanowi data wystawienia faktury.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj