Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-62/06/PM
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-62/06/PM
Data
2007.03.08



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
pożyczka
pożyczka od wspólnika
umowa pożyczki


Pytanie podatnika
Czy pożyczka zaciągnięta od spółki zależnej podlega PCC?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności spółki uwidocznionym w Krajowym Rejestrze Sądowym, oprócz wykonywania robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków, jak i innych robót tego typu jest również pośrednictwo finansowe posiadające symbol PKWiU ex 65. Działalność Spółki jest zakwalifikowana według PKD pod numerem 4521 A. Pożyczkodawca nie posiada w przedmiocie swojej działalności zapisu o pośrednictwie finansowym. W tym stanie organizacyjno – prawnym Spółka zaciągnęła w miesiącu sierpniu 2006r. pożyczkę na warunkach rynkowych od swojej spółki zależnej, która jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. Pożyczka została przeznaczona przez Spółkę na działalność bieżącą.

Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy przedmiotowa pożyczka zaciągnięta od spółki zależnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Spółki udzielona pożyczka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, iż jest ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik tut. Urzędu nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym w 2006r., podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego. W przedmiotowym stanie faktycznym, stroną opodatkowaną lub zwolnioną z podatku od towarów i usług może być tylko pożyczkodawca.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54, poz 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 2 do ustawy o podatku od towarów i usług usługi pośrednictwa finansowego są zwolnione od podatku od towarów i usług z wyłączeniami, które dotyczą:

1)działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2)usługi polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3)usługi doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4)usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, - 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5)usług ściągania długów oraz factoringu,

6)usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7)usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8)transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9)transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zgodnie z którym udzielanie pożyczek podlega podatkowi od towarów i usług w sytuacji, gdy stanowi działalność gospodarczą podmiotu w rozumieniu artykułu 4(2) VI Dyrektywy, bądź stanowi bezpośrednie, stałe i konieczne rozszerzenie działalności opodatkowanej, niewynikające jednak bezpośrednio z tej działalności w rozumieniu 19(2) Dyrektywy, należy stwierdzić, iż sporadyczne udzielenie pożyczki z własnych środków nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym nie miał zastosowania art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym w 2006r., a więc przedmiotowa transakcja udzielenia pożyczki podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym w 2006r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.).

Podstawą opodatkowania była kwota lub wartość pożyczki (art. 6 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy), stawka podatku wynosiła 2% (art. 7 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Obowiązek zapłaty podatku oraz złożenia deklaracji PCC-1 ciążył solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej i winien być spełniony w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj