Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-55/06/PM
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-55/06/PM
Data
2007.01.17



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
kredyt
kredyt bankowy
obrót wierzytelnościami
przelew wierzytelności
wierzytelność
zabezpieczenie


Pytanie podatnika
Czy cesja wierzytelności tytułem zabezpieczenia spłaty kredytu bankowego oraz zabezpieczenia zapłaty za zakup towarów podlega PCC?


W przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym Spółka dokonuje cesji wierzytelności tytułem zabezpieczenia spłaty kredytu bankowego oraz zabezpieczenia zapłaty za zakup towarów.

Zagadnienie o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ww. cesji wierzytelności.

Zdaniem Spółki ww. czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie jest to czynność wymieniona w przepisie art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który to przepis określa czynności cywilnoprawne podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Umowa cesji wierzytelności uregulowana jest w art. 509 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 z 1964r., poz. 93). Zgodnie z jego treścią, wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Cesja wierzytelności ma charakter niesamoistny i może przyjąć formy określone w art. 710 §1 Kodeksu cywilnego (umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności). W przedmiotowym przypadku tytułem do dokonania cesji jest zabezpieczenie spłaty zaciągniętego długu lub zabezpieczenia zapłaty za zakup towarów.

Wobec powyższego, cesja wierzytelności tytułem zabezpieczenia spłaty kredytu lub zapłaty za towar jako czynność niewymieniona w katalogu przedmiotów podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj