Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DF1/415-114983/III/2007
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DF1/415-114983/III/2007
Data
2007.09.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż akcji
strona internetowa


Pytanie podatnika
czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych na Giełdzie Papierów Wartościowych wydatki zwiazane z opłatą za dostęp do strony internetowej ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz art. 22 ust.1, art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21.06.2007r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako :


prawidłowe odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych na Giełdzie Papierów Wartościowych wydatków zwiazanych z opłatą za dostęp do strony internetowej (www.stockbrokers.pl).

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 21.06.2007r zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie: czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych na Giełdzie Papierów Wartościowych wydatki zwiazane z opłatą za dostęp do strony internetowej (www.stockbrokers.pl)?


Stan faktyczny:

Podatnik jest inwestorem giełdowym i osiąga zyski z inwestycji giełdowych. Poza kosztami związanymi bezpośrednio z nabyciem papierów wartościowych ( cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych ), ponosi także koszty związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, dostępu do notowań w czasie rzeczywistym oraz koszty związane z opłatami za dostęp do płatnej strony internetowej (www.stockbrokers.pl), na której znaleźć można analizę sytuacji na rynku finansowym, bieżące notowania spółek, informacje o ich kondycji finansowej oraz sygnały dotyczące tego, czy dane akcje należy kupić, czy też sprzedać. Wydatki te są udokumentowane rachunkiem oraz potwierdzeniem przelewu bankowego.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

Zdaniem Podatnika wydatek ten powinien stanowić koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych na Giełdzie Papierów Wartościowych, gdyż ma wpływ na uzyskanie przychodu. Dla uzyskania przychodu z inwestycji giełdowych niezbędne są określone narzędzia – poza posiadaniem rachunku w biurze maklerskim, są to: dostęp do notowań, programy pozwalające na przeprowadzenie analizy finansowej, dostęp do wyników finansowych spółek itp. Możliwość korzystania z informacji zamieszczonych na w/w stronie internetowej zapewnia to wszystko.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy ( w przepisie tym wymienione zostały wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów ).

Z zapisu powołanego wyżej przepisu wynika, iż ustawodawca zrezygnował z enumeratywnego wyliczenia kosztów uzyskania przychodów z poszczególnego źródła na rzecz ogólnej definicji tego pojęcia z określeniem tych wydatków, które kosztów uzyskania przychodów nie stanowią. Zatem, aby określony wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów musi mieć on wpływ na osiągane przez podatnika przychody, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między wydatkiem a przychodem. Kosztami uzyskania przychodów są wydatki możliwe do powiązania z konkretnym przychodem, który powstał lub mógł powstać. Z tego też względu każdy przypadek poniesienia określonego wydatku z zamiarem uzyskania przychodu noszący cechę celowości - poza przypadkami wymienionymi w art. 23 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - powinien być uznany za koszt uzyskania przychodu.

ęłęóKoszty uzyskania przychodów z papierów wartościowych można podzielić na dwie grupy:

  1. bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji - koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych),
  2. koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesionych w roku związanych z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.).

W stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania podatnik poniósł w roku podatkowym 2007 - jak wskazuje w celu osiągnięcia przychodu z inwestycji giełdowych - koszty związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, dostępu do notowań w czasie rzeczywistym oraz koszty związane z opłatami za dostęp do płatnej strony internetowej (www.stockbrokers.pl), na której znaleźć można analizę sytuacji na rynku finansowym, bieżące notowania spółek, informacje o ich kondycji finansowej oraz sygnały dotyczące tego, czy dane akcje należy kupić, czy też sprzedać.

Wymienione wyżej wydatki nie zostały wymienione w art. 23 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. Tak więc, o ile celem ich poniesienia było uzyskanie przychodu ze zbycia papierów wartościowych i dotyczyły one źródła przychodu jakim są kapitały pieniężne - w świetle art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią koszty uzyskania przychodów. Przy czym zaznaczyć należy, że stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...), a więc wszelkie koszty poniesione na sprzedane papiery wartościowe można ustalić w prawidłowej wysokości dopiero z chwilą ich sprzedaży wyłącznie do tej ich części, z których uzyskano przychód. A zatem w przypadku wydatków poniesionych na opłacanie strony internetowej ( udokumentowanych rachunkiem/fakturą ), kosztami uzyskania przychodów będzie wyłącznie ta część tych wydatków, która faktycznie została poniesiona na w/w cel.


Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj