Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-23/07/SJ
z 18 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-23/07/SJ
Data
2007.07.18



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
nabycie wierzytelności
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż wierzytelności
umowa sprzedaży
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy nabywanie wierzytelności przez Bank podlega PCC?


Z przedstawionego przez Bank stanu faktycznego wynika, iż Bank w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, planuje nabywać wierzytelności innych podmiotów gospodarczych działających na rynku, m.in. wierzytelności z tytułu świadczenia usług leasingu. Planowana działalność ma obejmować zakup wybranych wierzytelności poprzez dokonywanie bezzwrotnych cesji. Bank zakłada, iż nie będzie odsprzedawał nabytych wierzytelności podmiotom trzecim i samodzielnie podejmie realizację związanych z nimi praw i obowiązków. Nie wyklucza jednak, że w przyszłości może podjąć decyzję o ich zbyciu.

W związku z powyższym Bank zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: Czy w przypadku, gdy Bank będzie dokonywał nabycia wierzytelności innych podmiotów w formie bezzwrotnej cesji w myśl przepisów art. 509 Kodeksu cywilnego, to transakcja tego typu będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako podmiotu świadczącego usługę bankową na rzecz podmiotu związanego stosunkiem zobowiązaniowym z innym podmiotem, zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z przepisem ar. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług.

W opinii Banku cesja wierzytelności powinna być traktowana jako usługa zwolniona z podatku VAT, a co za tym idzie, niepodlegająca podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o pcc.

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Banku i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji

podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 68 z 2007r. poz. 450) podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

1)umowy spółki i jej zmiany,

2)umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy stwierdzić, iż nabywanie przez Bank wierzytelności jako usługa pośrednictwa finansowego pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana (Sekcja J Dział 65 PKWiU) jest czynnością zwolnioną z opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Stanowisko Banku koresponduje również z obowiązującym stanem prawnym, toteż nie ulega wątpliwości, że czynność zakupu wierzytelności będzie podlegała podatkowi VAT, jako odpłatne świadczenie usług. Takie stanowisko zostało potwierdzone w orzecznictwie sądów administracyjnych, m.in. w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 stycznia 2007r. (Sygn. akt III SA/Wa 3995/06) oraz z 1 marca 2007r. (Sygn. akt III SA/Wa 4194/06). W związku z tym będzie miał zastosowanie wyjątek ujęty w art. 2 pkt 4 ustawy o pcc, a więc przedmiotowa czynność nabywania przez Bank wierzytelności będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj