Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-13/07/PM
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-13/07/PM
Data
2007.05.17



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
cash-pooling
podatek od czynności cywilnoprawnych
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Czy realizacja umowy o kompleksowe usługi pośrednictwa finansowego podlega PCC?


Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Spółka przystąpiła do wielostronnej umowy o świadczenie usług finansowych na podstawie której spółka prawa handlowego zarejestrowana w Wielkiej Brytanii (dalej: usługodawca) zobowiązana jest świadczyć na rzecz Spółki kompleksowe usługi pośrednictwa finansowego.

Celem umowy jest zapewnienie Spółce całościowej obsługi finansowej mającej na celu zmniejszenie kosztów oraz maksymalizację wyników finansowych.

W ramach świadczonej usługi usługodawca zobowiązany jest do podejmowania szeregu działań faktycznych i prawnych mających na celu zapewnienie pełnej obsługi finansowej Spółki. W ramach kompleksowej usługi usługodawca dokonuje m. in. określonych poniżej czynności:

1.Czynności związane z zarządzaniem finansami umożliwiające:

automatyzację procesu płatności – Spółka w przypadku tych usług będzie mogła korzystać ze zdalnego łącza, które umożliwiać będzie generowanie żądań zapłaty (automatycznie lub manualnie), potwierdzać te żądania w celu transmisji ich do systemu komputerowego usługodawcy i dalszego ich przekazania do banku celem dokonania przelewu. Spółka będzie miała możliwość dokonania zapłaty z własnego konta bankowego lub dokonywać wypłaty ze środków zgromadzonych na subkoncie w banku zagranicznym

akceptację wpływu środków pieniężnych na subkonto bankowe prowadzone w banku zagranicznym i zarządzanie przez usługodawcę

porównywanie na bazie dziennej rozliczeń generowanych przez system usługodawcy oraz przez bank Spółki

automatyczne wprowadzanie danych z dokonywanych operacji finansowych do systemu księgowego Spółki

2.Czynności związane z zapewnieniem finansowania/zarządzaniem nadwyżkami finansowymi obejmujące:

przyjmowanie depozytów oraz udzielaniu pożyczek na żądanie Spółki (okres do 1 roku)

udzielaniu zdyskontowanych pożyczek pieniężnych

przyjmowanie depozytów oraz udzielanie pożyczek na żądanie Spółki (okres powyżej 1 roku)

zapewnienie finansowania na zasadach cash – pooling. Celem tej usługi jest optymalizacja wyników finansowania poprzez efektywne zarządzanie (przez usługodawcę) finansami podmiotów korzystających z cash – poolingu. Usługa ta pozwala na obniżenie oprocentowania ujemnego salda (debet) oraz podwyższenie oprocentowania w przypadku, gdy Spółka posiada saldo dodatnie (nadwyżki finansowe). W celu realizacji tej umowy Spółka będzie:

dokonywać przelewów środków finansowych na subkonto otwarte w banku zagranicznym (lub będzie mieć możliwość korzystania ze wspólnego dla uczestników cash – pooling konta)

jej kontrahenci będą dokonywali zapłaty bezpośrednio na to subkonto (konto wspólne)

dokonywać płatności (transferów) z subkonta (konta wspólnego)

W przypadku, gdy Spółka będzie posiadać ujemne saldo na koncie rozliczeniowym prowadzonym w banku posiadającym siedzibę za granicą i zarządzanym przez usługodawcę zobowiązana będzie do zapłaty odsetek kalkulowanych na zakończenie każdego dnia roboczego od odpowiednio określonej podstawy (kwoty debetu);

zarządzanie nadwyżkami oraz debetem występującym na koncie Spółki w ramach cash – pooling. W tym celu usługodawca będzie udzielał Spółce pożyczek (w przypadku wystąpienia debetu) lub pożyczał będzie od Spółki nadwyżki środków finansowych. Transakcje dokonywane będą na bazie dziennej, tj. na zakończenie każdego dnia roboczego będzie ustalany stan środków na koncie Spółki prowadzonym w banku zagranicznym i dokonywane będą transakcje mające na celu efektywne zarządzania finansami Spółki (odpowiedni udzielanie pożyczek albo lokowanie nadwyżek finansowych).

3.Czynności związane z wymiana walut (Foreign Exchange) mające na celu efektywne zarządzanie ryzykiem kursowym. W tym celu Spółka może zawierać z usługodawcą kontrakty mające na celu kupno lub sprzedaż walut.

Wynagrodzenie z tytułu wykonywanych usług kalkulowane jest jako suma iloczynu przeprowadzonych operacji oraz kwoty ustalonej przez strony za daną operację. Do podstawy wynagrodzenia wliczane będą także koszty usług bankowych związanych z przeprowadzonymi operacjami oraz należności odsetkowe z tytułu korzystania z kapitału.

Istotą umowy jest zapewnienie możliwości elastycznego korzystania ze wszystkich opcji przewidzianych w umowie. W konsekwencji, w danym okresie rozliczeniowym usługobiorca może wykorzystać wszystkie lub tylko niektóre z możliwych opcji. Fakt ten (tj. uprawnienie do korzystania z wszystkich opcji przewidzianych umową lub wykorzystanie wyłącznie wybranych elementów) wpływa bezpośrednio na poziom kalkulacji ceny w danym okresie rozliczeniowym. W drugim przypadku bowiem Spółka zobowiązana będzie do zapłaty za faktycznie wykonane czynności.

Zagraniczny usługodawca jest podmiotem odpowiedzialnym za zapewnienie kompleksowej obsługi finansowej Grupy na całym świecie. Usługodawca nie jest wspólnikiem (udziałowcem) Spółki.

Zdaniem Spółki usługi wykonywane na podstawie umowy o świadczenie usług finansowych nie podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, iż sama czynność polegająca na kompleksowym zarządzaniu finansami danej grupy kapitałowej na podstawie umowy o świadczenie usług finansowych nie mieści się w zamkniętym katalogu art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który określa czynności opodatkowane tym podatkiem.


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela w całości stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399 ze zm. - dalej ustawa o pcc) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zawarcie przez Spółkę ramowej umowy nienazwanej, która nie jest wymieniona w art. 1 ww. ustawy istotnie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast trzeba zaznaczyć, iż nie oznacza to, że poszczególne czynności cywilnoprawne dokonywane w ramach ww. umowy ramowej nie będą podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.

Aby ustalić, czy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, należy poddać ocenie poszczególne, odrębne czynności cywilnoprawne dokonywane w ramach umowy ramowej, ponieważ zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o pcc obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W związku z powyższym czynności związane z zarządzaniem finansami umożliwiające automatyzację procesu płatności, akceptację wpływu środków pieniężnych na subkonto bankowe prowadzone w banku zagranicznym, porównywanie rozliczeń generowanych przez system usługodawcy oraz przez bank Spółki oraz automatyczne wprowadzanie danych z dokonywanych operacji finansowych do systemu księgowego Spółki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, iż nie są one wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o pcc.

Analizując czynności cywilnoprawne związane z zapewnieniem finansowania i zarządzania nadwyżkami finansowymi, Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. b) ustawy o pcc podatkowi temu podlegają umowy pożyczki. Podstawą opodatkowania jest kwota lub wartość pożyczki (art. 6 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy), stawka podatku wynosi 2% (art. 7 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy). Obowiązek podatkowy ciąży na biorącym pożyczkę (art. 4 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy). Natomiast w przypadku usług depozytu Spółka nie jest podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż zgodnie z art. 4 ust.1 pkt 7 obowiązek podatkowy przy umowie depozytu nieprawidłowego ciąży na przechowawcy a w przedmiotowej sprawie Spółka jest zleceniodawcą usług depozytu.

W przypadku transakcji cash - pooling pomimo iż zawierają one elementy kredytowania jednych podmiotów przez inne, to brak jest podstaw do zakwalifikowania tych transakcji jako jednej z czynności wymienionej w art. 1 ust. 1 ww. ustawy, a tym samym objęcie obowiązkiem w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do czynności związanych z wymianą walut w celu efektywnego zarządzania ryzykiem kursowym, Naczelnik tut. organu podatkowego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 9 pkt 1 ustawy o pcc sprzedaż walut zwolniona jest od tego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj