Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-348/07-2/AJ
z 11 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-348/07-2/AJ
Data
2008.01.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
akcja
akcja
podwyższenie
podwyższenie
powstanie
powstanie
przychód
przychód
wartość nominalna
wartość nominalna
wkłady niepieniężne
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Przychód związany z objęciem podwyższonej wartości udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów (akcji) podlega zatem opodatkowaniu, co sprawia że stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.



Wniosek ORD-IN 351 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08.10.2007 r. (data wpływu 12.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania i wysokości przychodu powstałego w związku podwyższeniem wartości nominalnej istniejących udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.10.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania i wysokości przychodu powstałego w związku podwyższeniem wartości nominalnej istniejących udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ("Podatnik") posiada udziały (akcje) spółek kapitałowych z siedzibą w Polsce oraz poza Polską (zwane dalej łącznie jako "Stare Akcje"). Obecna wartość Starych Akcji przekracza ich wartość nominalną, a także ich cenę nabycia. W 2007 r., Podatnik zadysponuje częścią lub całością Starych Akcji w sposób następujący: Podatnik wniesie wkład niepieniężny (aport) w postaci Starych Akcji do spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce lub poza Polską ("Spółka") w zamian za co zostanie podwyższona wartość nominalna istniejących udziałów (akcji) w Spółce ("istniejące Akcje"), należących do Podatnika, tj. bez obejmowania nowych udziałów (akcji) w Spółce przez Podatnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 oraz art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia przez Podatnika wkładu niepieniężnego w postaci Starych Akcji do Spółki w zamian za powiększenie wartości nominalnej już istniejących Akcji Spółki, należących do Podatnika, nie powstaje u Podatnika przychód w podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy, przychód nie powstanie w razie wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci Starych Akcji do Spółki, w zamian za co podwyższona zostanie wartość nominalna już istniejących udziałów (akcji) w Spółce, należących do Podatnika, jednakowoż bez obejmowania nowych udziałów (akcji) w Spółce przez Podatnika.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówi bowiem wprost wyłącznie o "nominalnej wartości udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną (...) objętych w zamian za wkład niepieniężny". Z terminologii użytej w art. 258 paragraf 2 kodeksu spółek handlowych wynika, iż wspólnik może objąć nowe udziały lub podwyższoną wartość już istniejących udziałów.

W związku z powyższym należy przyjąć, iż przychód powstanie wyłącznie w razie otrzymania przez podatnika nowych udziałów (akcji), a nie podwyższenia wartości nominalnej udziałów (akcji) już istniejących.

Analogiczne stanowisko zostało zajęte w : (i) informacji Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 26 listopada 2004 r. (PD-1/005/2-410/04AA/K), a także w (ii) postanowieniu Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 31 października 2006 r. (DP/423-0010/06).

Na tle przedstawionych zdarzeń przyszłych, stwierdzam, co następuje:

W opisanym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

  • art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54 poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio,
  • art.12 ust.1b pkt 2 stanowiący, iż przychód określony w ust.1 pkt 7 ww. artykułu powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.,

Tutejszy organ, na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdza, uwzględniając ww. przepisy, iż zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów (akcji) spółki akcyjnej, chyba że zachodzą przesłanki do przyjęcia innej wartości udziałów (akcji) poprzez odpowiednie zastosowanie art. 14 ust. 1-3 ww. ustawy.

Z treści art.12 ust.1b pkt 2 tej ustawy wynika natomiast, iż przychód określony w ust.1 pkt 7 ww. artykułu powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W świetle ww. przepisów przychód powstaje w dniu wpisu do rejestru sądowego podwyższenia kapitału zakładowego. Nie ma natomiast znaczenia czy podwyższenie kapitału następuje w drodze podwyższenia wartości nominalnej udziałów (akcji) istniejących lub ustanowienia nowych. Przychodem jest bowiem z zastrzeżeniem m.in. art. 14 ust. 1-3 nominalna wartość udziałów (akcji).

Ustawodawca za przychody uważa nominalną wartość udziałów (akcji), co wynika wprost z treści art.12 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W wyniku podwyższenia wartość nominalna udziałów (akcji) ulega zmianie i w tym przypadku przychodem jest kwota odpowiadająca zwiększeniu wartości dotychczasowych udziałów (akcji).

Zgodnie z art. 257 § 2 (odpowiednio: 431§1) ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów (akcji) istniejących lub ustanowienie (emisję) nowych.

Zgodnie natomiast z art. 258 § 2 oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu nowego udziału bądź udziałów lub o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału bądź udziałów wymaga formy aktu notarialnego.

Z odpowiednich przepisów kodeksu spółek handlowych (art. 257, 258, 431) nie wynika , że mogą być obejmowane tylko nowoutworzone (nowowyemitowane) udziały (akcje) i to w całości. Nie ma więc podstawy do przyjęcia na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych zawężającej i rozbieżnej z językową wykładni art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przyjmującej iż przychód powstanie jedynie w sytuacji jednokrotnego, pierwotnego objęcia nowoutworzonych (nowowyemitowanych) udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny. Przepis ten nie stanowi bowiem o objęciu tylko nowoutworzonych udziałów (akcji), ani o objęciu jednorazowym i pierwotnym, tj. związanym z utworzeniem udziału (akcji). Przepis ten stanowi natomiast, iż w przypadku objęcia udziałów (akcji) w zamian za określony wkład niepieniężny przychodem jest wartość nominalna udziału (akcji), a nie wartość nominalna pierwotna, tj. wartość nominalna udziału (akcji) z chwili jego utworzenia.

Odnosząc się do przedstawionych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie wiążą tut. organu, podobnie jak interpretacje prezentujące stanowisko przeciwne, przykładowo:

  • Nr DP/423-0010/06 wydana w dniu 31.10.2006 r. przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, (zauważyć należy, że tę interpretację powołał także podatnik ale jako potwierdzającą jego stanowisko)
  • Nr ADIII/415-61/06 wydana w dniu 29.12.2006 r. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald.

Reasumując, przychód związany z objęciem podwyższonej wartości udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów (akcji) podlega zatem opodatkowaniu, co sprawia że stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy opisanego zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj