Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/I/415-0027/07
z 6 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/I/415-0027/07
Data
2007.08.06



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
płatnik
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenie pracownicze


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów w latach 2006-2007 można zaliczyć zapłacone w tych latach składki na ubezpieczenie społeczne od wypłaconych wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez płatnika składek, które to składki dotyczą lat 2003-2005


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w 2006 i 2007r. opłaconych w tych latach składek na ubezpieczenie społeczne od wypłaconych w latach 2003-2005 wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez płatnika składek, opodatkowanego w latach 2003-2005 w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

stwierdzam, że:

stanowisko przestawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, która w latach 2003-2005 była opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a od roku 2006 jest opodatkowana na zasadach ogólnych.

Zgodnie z układem ratalnym zawartym z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Słupsku, w latach 2006-2007 podatnik spłaca zaległe składki na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń wypłaconych w latach 2003-2005.

Podatnik pyta:

Czy do kosztów uzyskania przychodów w latach 2006-2007 może zaliczyć zapłacone w tych latach składki na ubezpieczenie społeczne od wypłaconych wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez płatnika składek, które to składki dotyczą lat 2003-2005.

Zdaniem strony do kosztów uzyskania przychodów w 2006 i 2007 można zaliczyć składki na ubezpieczenie społeczne od wypłaconych w latach 2003-2005 wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez płatnika składek, które zostały opłacone w 2006 i 2007r., zwłaszcza, że nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w latach 2003-2005.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 200r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006r. kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, natomiast od 1 stycznia 2007r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powyższych przepisów, warunkami umożliwiającymi zaliczenie danego wydatku do grupy kosztów uzyskania przychodów jest:

  1. poniesienie go w celu osiągnięcia, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  2. nie zakwalifikowanie go do grupy kosztów nie uznawanych przez ustawodawcę za koszty uzyskania przychodów, które są wymienione w art. 23 ustawy.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 55a ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2006 i 2007r.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 37, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.), w części finansowanej przez płatnika składek.

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w 2006r. koszty uzyskania przychodów z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, były potrącane, tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Art. 22 ust. 5 stanowi, iż u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które nie zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z art. 22 ust. 6 zasada określona w ust. 5 ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

W wyniku nowelizacji ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych od 01.01.2007r. zostały określone nowe zasady zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Ustawodawca zróżnicował sposób rozliczania kosztów uzyskania przychodów w zależności od ich rodzaju i związku z uzyskiwanym przychodami, w wyniku czego koszty podzielono na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami.

Zgodnie z ww. przepisem art. 22 ust. 4 znowelizowanej ustawy, którego brzmienie nie zostało zmienione, do kosztów uzyskania przychodów z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 nadal zalicza się wydatki w momencie ich poniesienia.

W myśl art. 22 ust. 5 ww. ustawy u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.

Art. 22 ust. 6 stanowi, iż zasady określone w ust. 5-5c, z zastrzeżeniem ust. 6b, mają zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 22 ust. 6b za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

W przyjętej metodzie potącalności kosztów decydujący wpływ ma moment uzyskania przychodów z działalności, wydatki potrącalne są bowiem w roku, w którym podatnik uzyskał przychód, a gdy zarachowanie ich nie było możliwe, mogą być uznane, za koszt podatkowy w roku, w którym zostały poniesione.

Z przedstawionego stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne istniał w latach poprzednich, lecz podatnik ich nie zapłacił, więc zarachowanie ich w latach poprzednich nie było możliwe, co oznacza, że mogą być zaksięgowane w latach, w których je poniesiono.

Z powyższych przepisów wynika, iż zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów podlegają składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika, pod warunkiem dokonania ich wpłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w roku podatkowym, bez względu na to jakiego okresu one dotyczą.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym, wnioskodawcy przysługuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w 2006 i 2007r. składek na ubezpieczenie społeczne od wypłaconych w latach 2003-2005 wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez płatnika składek.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj