Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-647/07/MS
z 23 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-647/07/MS
Data
2008.01.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
częstotliwość
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
działalność gospodarcza
działki
grunt niezabudowany
grunt zabudowany
grunty
nieruchomości
plan zagospodarowania przestrzennego
podatnik podatku od towarów i usług
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
zamiar


Istota interpretacji
Obowiązek opodatkowania dostawy działek podatkiem od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 905 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek budowlanych - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 listopada 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek budowlanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W 1994 roku nabył Pan w drodze spadku nieruchomość gruntową (ok. 6 ha). Przez okres 9 lat ziemia była gruntem rolnym i nie była uprawiana. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy, zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy z dnia 16 października 2003 r. – 4 ha ziemi zostały odrolnione i oznaczone symbolem 1MNj- tj. teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. W związku z trudnością sprzedaży tak dużego obszaru dokonał Pan podziału na działki budowlane. Dnia 25 czerwca 2004 r. sprzedał Pan pierwszą działkę. W dniu 13 lipca 2004 r. wystąpił Pan z wnioskiem o wydanie interpretacji zastosowania stawek VAT przy sprzedaży działek. W odpowiedzi na Pana zapytanie Naczelnik udzielił - informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - uznając, iż przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że czynność sprzedaży przedmiotowych gruntów posiada znamiona działalności gospodarczej a zatem sprzedaż działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po uprzednim wezwaniu przez Naczelnika Urzędu Skarbowego dokonał Pan rejestracji dla potrzeb podatku VAT składając zgłoszenie VAT-R.

W dniu 12 grudnia 2007 r. tutejszy organ wezwał Pana do uzupełnienia przedstawionego w złożonym wniosku zdarzenia przyszłego m.in. poprzez wskazanie: liczby działek wyodrębnionych w wyniku podziału, czynności jakie Pan podjął w celu przygotowania gruntu do sprzedaży, liczby działek dotychczas sprzedanych oraz udzielenie informacji czy posiada Pan jeszcze działki, które powstały w wyniku podziału przeznaczone do sprzedaży...

W odpowiedzi na powyższe, w piśmie z dnia 21 grudnia 2007 r., zawarł Pan następujące informacje:

  • w wyniku podziału wyodrębnionych zostało 38 działek;
  • w celu przygotowania gruntu poniósł Pan nakłady, (były to opłaty za odrolnienie, podział geodezyjny, warunki techniczne przyłączy wodno-kanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych, projekty i budowa trafostacji);
  • w okresie od kwietnia 2004 r. do listopada 2007 r. dokonał Pan sprzedaży 16 działek budowlanych,
  • posiada Pan jeszcze 22 działki budowlane, przeznaczone do sprzedaży.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż działek budowlanych przez podatnika podatku od towarów i usług nieprowadzącego działalności gospodarczej - powstałych w wyniku podziału gruntów rolnych otrzymanych w drodze spadku (stanowiących majątek własny), podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Pana zdaniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym nie ma Pan obowiązku odprowadzania podatku od każdej transakcji sprzedaży co, potwierdza wyrok NSA w Warszawie z dnia 29 października 2007 r. sygn. I FPS 3/07.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tą definicją, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z powołanych przepisów wynika, że od chwili wejścia ich w życie tj. od 1 maja 2004 r. zasadą jest opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści art.15 cytowanej ustawy wynika, że podatnikami są również osoby, które wykonały czynności jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy.

Z tak określonego pojęcia działalności gospodarczej wynika, że dla celów podatku od towarów i usług nie jest konieczne, aby działalność była działalnością zarobkową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły przez podmioty gospodarcze (przedsiębiorców). Decydujące znaczenie ma częstotliwość dokonywania czynności. W efekcie dostawa nieruchomości wraz z gruntem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „zamiar”, jak również nie precyzuje pojęcia „sposób częstotliwy”, w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (więcej niż jednokrotnie).

Kryterium prowadzenia działalności gospodarczej jest m.in. częstotliwość wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Z grona podatników nie wyłącza się osób fizycznych, jeśli dokonują one dostawy towarów w sposób stały, zorganizowany i powtarzalny. Okoliczności sprawy wskazują, że opisane grunty na Pana wniosek zostały przekwalifikowane i podzielone na działki budowlane. Podjął Pan szereg czynności i poniósł Pan wysokie nakłady finansowe związane z wydzieleniem 38 działek budowlanych z zamiarem ich sprzedaży. W tak przedstawionym stanie faktycznym okoliczność podziału nieruchomości gruntowej niezabudowanej na mniejsze działki wskazuje, iż powzięto zamiar sprzedaży działek w sposób częstotliwy. W przeciwnym razie dzielenie gruntów byłoby niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione.

A zatem sprzedaż 16 i zamiar sprzedaży kolejnych 22 działek nie jest czynnością jednorazową i nosi znamiona działalności gospodarczej. Dlatego też słusznym było zarejestrowanie się jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przedstawionymi wyżej przepisami ustawy o podatku od towarów dokonywanie przedmiotowych dostaw w sposób ciągły i w celach zarobkowych spełnia definicję działalności gospodarczej, a przedmiot tych dostaw (grunt) jest towarem w pojęciu cytowanej ustawy.

W przyszłości planuje Pan dokonać dostawy pozostałych 22 działek budowlanych, jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, co zobowiązuje Pana do odprowadzania podatku od towarów i usług.

Przedmiotem planowanej przez Pana dostawy są działki budowlane. W związku z tym, iż - jak wskazano w art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy - od podatku, w odniesieniu do gruntów, zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę, planowane transakcje sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę podlegają opodatkowaniu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj