Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-369/07-2/KG
z 6 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-369/07-2/KG
Data
2008.02.06


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dostawa
moment powstania obowiązku podatkowego
opłata za użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
Opodatkowanie podatkiem VAT opłaty rocznej z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości w sytuacji braku stosownego wpisu w księdze wieczystej.



Wniosek ORD-IN 467 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Starostwa Powiatowego X przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007 r. (data wpływu 6 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).


W dniu 28 września 2007 r. do Wnioskodawcy wpłynęła decyzja Wojewody Wielkopolskiego z dnia 26 września 2007 r. stwierdzająca, że grunt w W.będący własnością Skarbu Państwa znajdujący się w posiadaniu PKP stał się z dniem 27 października 2000 r. z mocy prawa przedmiotem użytkowania wieczystego. Prawo użytkowania wieczystego ww. gruntu nie zostało ujawnione w księdze wieczystej, ponieważ PKP nie dopełniło niezbędnych formalności i nie uiściło opłaty. W przedmiotowej decyzji Wojewoda Wielkopolski wskazał, że do opłaty z tytułu użytkowania wieczystego za rok 2008 należy doliczyć podatek VAT w wysokości 22%.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku oddania w wieczyste użytkowanie gruntu do opłaty za rok 2008 należy doliczyć podatek VAT pomimo, iż prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione od 27 października 2000 r. i nie dokonano wpisu w księdze wieczystej...
  2. Czy w przypadku nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste decyzją Wojewody Wielkopolskiego po dniu 1 maja 2004 r. z bieżącą datą obowiązywania należy doliczyć podatek VAT, jeżeli prawo wieczystego użytkowania nie zostało ujawnione w księdze wieczystej...


Zdaniem Wnioskodawcy, nie należy doliczać podatku VAT do opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu za rok 2008, ponieważ prawo użytkowania wieczystego powstało przed 1 maja 2004 r. Natomiast w sytuacji, kiedy prawo użytkowania wieczystego obowiązuje po 1 maja 2004 r. należy doliczyć podatek VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, gdzie przez dostawę (zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy) należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W oparciu o uchwałę składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r. sygn. I FPS 1/06, jako dostawę towarów, należy także traktować oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej.

Konsekwencją stanowiska, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, będzie stwierdzenie, że jeżeli taka czynność nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r. - przed tym dniem, zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa - nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zasadą jest bowiem, że przy dostawie towarów i świadczeniu usług, w myśl art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1), a jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Ustanowienie użytkowania wieczystego przed dniem 1 maja 2004 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50 ze zm.), nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, tym samym opłata dotycząca czynności niepodlegającej opodatkowaniu nie może być objęta podatkiem od towarów i usług po wejściu w życie nowej regulacji prawnej.

Podkreślić w tym miejscu należy, że co do zasady przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wiążą momentu powstania obowiązku podatkowego z dokonaniem zapłaty, z pewnymi wyjątkami. Co więcej przepisy te mają również zastosowanie, gdy zapłata za towar jest rozłożona na raty lub wręcz nie zostanie dokonana.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, po dniu 1 maja 2004 r., podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy zastosowaniu stawki 22 %.


Mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), w świetle powyższej analizy przepisów stwierdzono, że:

  1. W przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości, dla której prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r., zarówno pierwsza opłata, jak również opłaty roczne dotyczące tej czynności nie są opodatkowane podatkiem VAT po wejściu w życie nowej regulacji prawnej, tj. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
  2. W sytuacji zaś oddania w wieczyste użytkowanie nieruchomości, dla której prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione po dniu 1 maja 2004 r., obowiązek podatkowy powstanie „jednorazowo” w chwili wydania towaru lub wystawienia faktury. Opodatkowaniu, stawką podstawową, tj. 22% podlega całość świadczenia należnego od nabywcy (użytkownika wieczystego), na które składa się zarówno pierwsza opłata, jak również należne opłaty roczne za cały okres użytkowania (które będą otrzymane dopiero w przyszłości), pomniejszone o kwotę należnego podatku.


W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że analiza przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami nie mieści się w zakresie określonym przez art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, w kompetencji Ministra Finansów nie leży dokonywanie oceny, czy i kiedy - w przypadku braku stosownego wpisu w księdze wieczystej - powstało prawo użytkowania wieczystego nieruchomości.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj