Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-482/07/MS
z 5 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-482/07/MS
Data
2008.02.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie częściowe
odliczenie podatku od towarów i usług
pojazd samochodowy o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony
samochód osobowy


Istota interpretacji
możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o cały podatek naliczony przy nabyciu samochodów zastępczych wykorzystywanych przy świadczeniu usług serwisowych.



Wniosek ORD-IN 788 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2007r. (data wpływu 15 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o cały podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie samochodów zastępczych wykorzystywanych przy świadczeniu usług serwisowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o cały podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie samochodów zastępczych wykorzystywanych przy świadczeniu usług serwisowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami samochodowymi, jak również zajmuje się świadczeniem usług naprawczych w tej branży. W praktyce występują sytuacje, kiedy usługa naprawcza nie może być zakończona tego samego dnia i przyjmowany do naprawy pojazd znajduje się w warsztacie przez kilka dni. Klientom, którzy znaleźliby się w takiej sytuacji Wnioskodawca chce umożliwić skorzystanie za opłatą z pojazdu zastępczego. Zamierza uruchomić wypożyczalnię samochodów. W tym celu dokonał stosownego wpisu w zakresie prowadzonej działalności, który uwidoczniony został w organie rejestrowym – którym jest KRS - oznaczonym PKD nr 71.10.Z o treści „Wynajem samochodów osobowych”. Celem tej działalności będzie oddawanie w odpłatne użytkowanie samochodów przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy, na podstawie zawartej umowy najmu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy tak zorganizowana działalność w zakresie oddawania w odpłatne użytkowanie samochodów na podstawie umowy najmu – celem zapewnienia samochodu zastępczego dla klienta Wnioskodawcy, którego pojazd jest naprawiany – prowadzona w ramach „Wypożyczalni samochodów” i posiadająca stosowny wpis w KRS, przez okres, w zakresie poszczególnych umów zawartych z klientami, nieprzekraczający 6 miesięcy, korzysta z pełnych możliwości zawartych w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o VAT, w zakresie prawa do odliczenia całości podatku naliczonego od zakupu samochodów przeznaczonych na te cele, a będących samochodami osobowymi lub pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony...

Zdaniem Wnioskodawcy art. 86 ust. 3 nakłada na podatników obowiązek ograniczenia, w zakresie możliwości odliczenia od podatku należnego, do 60% kwoty podatku naliczonego określonego w fakturze z tytułu nabycia samochodu osobowego lub innego pojazdu samochodowego o dopuszczalnej, masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, nie więcej jednak niż 6.000zł. Nabywane na cele „Wypożyczalni samochodów” pojazdy będą spełniały te warunki, gdyż będą samochodami osobowymi. Jednakże w przypadku gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie nabytych samochodów osobowych w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu przez okres nie przekraczający sześciu miesięcy, to art. 86 ust. 4 stanowi, że ograniczenie o którym mowa w ust. 3 nie ma zastosowania. „Wypożyczalnię samochodów” Wnioskodawca zamierza tak zorganizować aby objąć ścisłą ewidencją zawarte umowy, a wypożyczane samochody oznakować, aby uniemożliwić wykorzystanie ich do innego celu. Stoi na stanowisku, że od nabytych samochodów osobowych, przeznaczonych na cele tak zorganizowanej „Wypożyczalni samochodów” i funkcjonującej na takich warunkach jak wcześniej wskazano, będzie mógł odliczyć podatek naliczony w całości, który jest wykazany w fakturach nabycia takich samochodów. Jego zdaniem cele „Wypożyczalni samochodów” mieszczą się w wyłączeniu ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego, jakie Ustawodawca zawarł w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zawarta w powyższym przepisie zasada jest zasadą ogólną, od której Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki. Takim wyjątkiem dotyczącym prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest przepis art. 86 ust. 3 ustawy o VAT zgodnie z którym w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej niż 6.000 zł.Natomiast ust. 4 pkt 7 cyt. artykułu stanowi, że przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

  1. odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub,
  2. oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Ze stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami samochodowymi, jak również w zakresie świadczenia usług naprawczych w tej branży. Z uwagi na to, że usługa naprawcza nie zawsze może być zakończona tego samego dnia i przyjmowany do naprawy pojazd znajduje się w warsztacie przez kilka dni Wnioskodawca zamierza klientom, którzy znaleźliby się w takiej sytuacji, umożliwić skorzystanie za opłatą z pojazdu zastępczego. W tym celu zamierza uruchomić wypożyczalnię samochodów. Samochody będą oddawanie klientom w odpłatne użytkowanie przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy, na podstawie zawartej umowy najmu. Ponadto przedstawiając swoje stanowisko w sprawie Wnioskodawca stwierdził, że wypożyczalnię zamierza tak zorganizować, aby objąć ścisłą ewidencją zawarte umowy, a wypożyczane samochody oznakować, aby uniemożliwić wykorzystanie ich do innego celu.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego pozwala stwierdzić, że przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest prowadzenie m. in. serwisu samochodowego, a nie oddawanie w odpłatne używanie samochodów na podstawie umów wymienionych przez ustawodawcę w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o VAT, mimo dokonania wpisu w KRS o treści „Wynajem samochodów osobowych” - PKD 71.10.Z. Wnioskodawca bowiem nie wynajmuje pojazdów każdemu kto się do niego zgłosi lecz wyłącznie swoim klientom, którzy oddali swój samochód do naprawy, która trwa kilka dni.

Udostępnianie klientom samochodów zastępczych jest zatem ściśle związane z usługami serwisowymi świadczonymi przez Podatnika. Zapewnienie klientom samochodów zastępczych, na okres remontu pozostawionych samochodów, jest częścią usługi serwisowej, a nie usługą samodzielną. W przedmiotowym stanie zatem nie może mieć zastosowania przepis art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony warunek dotyczący faktycznego prowadzenia działalności w zakresie wskazanym w tym przepisie.
W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów stwierdzić należy, że Strona może odliczyć 60% kwoty podatku naliczonego (nie więcej niż 6.000 zł), zawartego w fakturach dokumentujących nabycie samochodów zastępczych – zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj