Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-690/12/BK
z 13 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-690/12/BK
Data
2012.09.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
Irlandia
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zakład


Istota interpretacji
w zakresie miejsca (kraju) opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Irlandii.



Wniosek ORD-IN 533 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 740) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 8 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniach 8 sierpnia i 10 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie miejsca (kraju) opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Irlandii – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie miejsca (kraju) opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Irlandii. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismami z dnia 3 i 28 sierpnia 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-690/12/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 8 sierpnia i 10 września 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w Irlandii (sklep internetowy). W Irlandii płaci wszystkie opłaty i podatki związane z działalnością gospodarczą. Wnioskodawca zamierza rozpocząć w Polsce sprzedaż swoich produktów poprzez portal Allegro. Wnioskodawca nie zamierza na razie otwierać w Polsce sklepu internetowego. Będzie prowadził sprzedaż tylko poprzez portal Allegro.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał m.in., iż:

  • na stałe mieszka w Irlandii. Cały „ośrodek życiowy” przeniósł do Irlandii 6 lat temu. Posiada w Polsce najbliższa rodzinę i dom, ale nie uzyskuje żadnych dochodów w Polsce. W ciągu roku podatkowego w Polsce nie przebywa dłużej niż 183 dni, chociaż nadal posiada meldunek w swoim rodzinnym domu w Polsce,
  • nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej w Polsce,
  • prowadzi w Irlandii jednoosobową działalność gospodarczą,
  • nie uzyskuje żadnych dochodów z domu, który posiada w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy będę musiał w Polsce zapłacić podatek dochodowy, gdy poprzez serwis Allegro sprzedam artykuły (produkty) z własnego sklepu internetowego prowadzonego w Irlandii...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie musiał płacić podatku w Polsce, ponieważ płaci podatki w Irlandii, która jest krajem Unii Europejskiej. Ponadto nie może podlegać podwójnemu opodatkowaniu. Portal Allegro nie jest miejscem wykonywania działalności gospodarczej, tylko portalem służącym do zamieszczania ogłoszeń internetowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przy czym, w myśl art. 3 ust. 1a ww. ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W myśl art. 3 ust. 2a ww. ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Wyżej wskazane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a cyt. ustawy).

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Madrycie dnia 13 listopada 1995r. (Dz.U. z 1996r. Nr 29, poz. 129), w rozumieniu niniejszej umowy określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, pobytu, siedzibę, miejsce zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze. Jednakże określenie to nie obejmuje żadnej osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie z tytułu dochodu osiąganego ze źródeł położonych tylko w tym Państwie.

Jednakże, jeżeli stosownie do postanowień ustępu 1 osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach to jej status będzie określony w następujący sposób:

  1. osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Państwie, z którym ma ona silniejsze powiązania osobiste lub gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);
  2. jeżeli nie można ustalić, w którym Państwie osoba ma ośrodek interesów życiowych albo jeżeli nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym zwykle przebywa;
  3. jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obydwu Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym Państwie, którego jest obywatelem;
  4. jeżeli jest ona obywatelem obydwu Państw lub nie jest obywatelem żadnego z nich, to właściwe władze Umawiających się Państw rozstrzygną sprawę w drodze wzajemnego porozumienia.

Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu opisu zdarzenia przyszłego, w szczególności wynika, iż Wnioskodawca:

  • na stałe mieszka w Irlandii, gdzie od 6 lat znajduje się „ośrodek Jego interesów życiowych”,
  • w Polsce nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, ani nie uzyskuje żadnych dochodów, chociaż posiada w tym kraju najbliższa rodzinę i dom,
  • w ciągu roku podatkowego w Polsce nie przebywa dłużej niż 183 dni w roku.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż Wnioskodawca nie jest Polskim rezydentem podatkowym Z tego też względu dochody z prowadzonej na terytorium Irlandii działalności gospodarczej podlegały będą opodatkowaniu wyłącznie w tym kraju. W Polsce Wnioskodawca podlega wyłącznie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od ewentualnych przychodów (dochodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W konsekwencji sprzedaż towarów w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę na terytorium Irlandii pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet dokonywana za pośrednictwem serwisu Allegro, generować będzie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu wyłącznie w Irlandii. Skoro bowiem z ww. serwisu mogą korzystać zarówno podmioty gospodarcze, jak i osoby fizyczne działalności gospodarczej nie prowadzące, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, to zamieszczenie oferty sprzedaży określonych artykułów przez zagraniczny podmiot gospodarczy nie wiąże się z powstaniem nowego miejsca (kraju) prowadzenia działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj