Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD/415-103/07
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-103/07
Data
2007.09.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dowód księgowy
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
księgowanie kosztów
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć w koszty- wydatki z tytułu eksploatacji wynajmowanego lokalu pomimo braku faktury, rachunku czy paragonu potwierdzającego te ciężary, jeżeli podatnik posiada inny dowód dot. kosztu uzyskania przychodu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8 poz.60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dn. 27.06.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż:
przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące dokumentowania wydatków przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Nowa Huta po przeanalizowaniu zgromadzonego w sprawie materiału wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik uzyskuje dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach której świadczy usługi najmu lokali użytkowych i mieszkalnych. Od dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik opłaca podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych.
Podatnik wnosi opłaty za media i eksploatację niektórych lokali na podstawie zawiadomień przekazywanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Zawiadomienia kierowane są na imię i nazwisko podatnika oraz adres, pod którym znajduje się dany lokal.
Podatnik będąc podatnikiem podatku od towarów i usług refakturuje na najemców kwoty opłat ustalonych przez wspólnoty doliczając 22% VAT.
Podatnik zwraca się z pytaniem czy zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokumentujące poniesione wydatki mogą być dokonywane na podstawie powiadomień wspólnoty mieszkaniowej o wysokości opłat za lokale, które uiszcza Podatnik.

Zdaniem Podatnika w sytuacji gdy wspólnota mieszkaniowa nie jest uprawniona do wystawiania rachunków lub faktur VAT i nie wystawia innych dokumentów, w/w powiadomienia stanowią podstawę zapisów w/w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokumentujących poniesione wydatki.

Zgodnie z treścią art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 ustawy.

Wykładnia gramatyczna użytego przez ustawodawcę zwrotu wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodu oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia do celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich bezpośredni związek ze źródłem przychodu, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu i nie zostały one wymienione w art.23 w/w ustawy zawierającym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.

O możliwości zaliczenia przez Podatnika wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje także to, czy fakt poniesienia tego wydatku zostanie przez Podatnika należycie udowodniony.

Podatnicy osiągający dochody z tytułu najmu, dla których najem stanowi działalność gospodarczą mają obowiązek prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podatnicy ci powinni gromadzić dokumenty wskazujące zarówno wysokość osiąganych przychodów jak i poniesionych w celu uzyskania tych przychodów wydatków. Takimi dokumentami mogą być faktury, rachunki ale także inne dowody potwierdzające fakt poniesienia przez Podatnika konkretnego wydatku. (np. KP- dowód wpłaty gotówki do kasy, polecenie przelewu, przekaz pocztowy, pokwitowanie wystawione przez sprzedawcę itp.)

Ponadto w myśl postanowień art.180 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem, a jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia, organ podatkowy odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania(...).

W związku z powyższym Podatnik osiągający dochody z najmu, dla którego najem stanowi działalność gospodarczą może zaliczyć wydatki ponoszone na eksploatację wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub użytkowego do kosztów uzyskania przychodu pomimo braku faktury, rachunku czy paragonu, jeżeli tylko potrafi wykazać innymi dowodami, że rzeczywiście wydatek taki poniósł.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, zgodnie z art.14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa.Stosownie do art.14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5.
Informuje się, iż w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelna Urzędu Skarbowego raków- Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj