Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-312/07-5/MS
z 7 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-312/07-5/MS
Data
2008.01.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Indywidualne stawki amortyzacyjne


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
budynek
metoda
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
wartość środków trwałych


Istota interpretacji
W sytuacji wprowadzenia używanego środka trwałego (budynku) do ewidencji środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych do 31 grudnia 2007 r., Spółka będzie zobowiązana do stosowania przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. oraz tym samym będzie miała prawo do rozpoczęcia amortyzacji budynków według zasad określonych w art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), czyli według indywidualnych stawek amortyzacyjnych przez okres co najmniej 10 lat. Z kolei przepis art. 16j ust.3 ustawy podatkowej uściśla, w jakich sytuacjach środki trwałe, o których mowa w art. 16j ust.1 pkt 3 uznaje się za używane lub ulepszone.



Wniosek ORD-IN 520 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.10.2007r. (data wpływu 09.10.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad określenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do Spółki aportem jako przedsiębiorstwo, możliwości określenia metody amortyzacji każdego z nabytych używanych budynków i budowli oraz obowiązku jej kontynuacji w następnych latach podatkowych zgodnie postanowieniami ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.10.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad określenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do Spółki aportem jako przedsiębiorstwo, możliwości określenia metody amortyzacji każdego z nabytych używanych budynków i budowli oraz obowiązku jej kontynuacji w następnych latach podatkowych zgodnie postanowieniami ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r.

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w X powstała na podstawie aktu założycielskiego sporządzonego w formie aktu notarialnego dnia 22 listopada 2006 roku. Została zarejestrowana w KRS postanowieniem z dnia 8 grudnia 2006r. Rozpoczęła działalność gospodarczą zawierając umowę pożyczki (jako pożyczkodawca) dnia 19 grudnia 2006. Rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym i zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, , dalej „ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych”) Spółka postanowiła, że jej pierwszy rok podatkowy będzie trwał od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Zgodnie z aktem założycielskim, przedmiotem działalności Spółki jest między innymi leasing finansowy, pozostałe formy udzielania kredytów, pośrednictwo finansowe pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, działalność pomocnicza finansowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem nieruchomości na własny rachunek, zarządzanie nieruchomościami na zlecenie i inne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka oczekuje, że w listopadzie 2007 r. jej jedyny udziałowiec wniesie aportem na kapitał zakładowy Spółki swoje przedsiębiorstwo.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy skutki podatkowe aportu Spółka powinna ocenić zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązującymi do końca 2006 roku, a w szczególności czy Spółka powinna określić wartość początkową wniesionych do Spółki aportem środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy Spółka może określić metodę amortyzacji każdego z nabytych używanych budynków i budowli zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 3...
  2. Czy w przypadku rozpoczęcia amortyzacji środków trwałych zgodnie z metodą amortyzacji określoną w art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku, ta metoda amortyzacji powinna być kontynuowana także w kolejnych latach podatkowych...


Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym w związku z opisanym zdarzeniem przyszłym, zastosowanie znajdą przepisy art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do końca2006 roku, ponieważ :

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007 r. i zakończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku, w sytuacji nabycia przez podatnika w drodze aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych ustala się na podstawie art. 16g ust. 10 ustawy. Nie będą miały natomiast zastosowania przepisy art. 16g ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzone do tej ustawy od 1 stycznia 2007 roku.

Ponadto, zgodnie z art. 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzemieniu obowiązującym do końca 2006 roku, w przypadku po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji używanych (w rozumieniu tego artykułu) budynków i budowli - w tym budynków i lokali niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5% - Spółka może dowolnie ustalić indywidualne stawki amortyzacyjne, jedynie z ograniczeniem określonym w art. 16j ust. 1 pkt 3 (minimalny okres amortyzacji 10 lub 3 lata, w zależności od rodzaju budynku czy budowli). W bieżącym roku podatkowym, Spółki nie będzie obowiązywał przepis art. 16j. ust. 1 pkt 4, który został wprowadzony do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2007 roku.

W ocenie Wnioskodawcy, ponieważ Spółka została utworzona oraz rozpoczęła działalność jeszcze w 2006 roku, i postanowiła, że jej pierwszy rok podatkowy będzie trwał od dnia rozpoczęcia działalności do końca 2007 roku, zatem do końca bieżącego roku podatkowego Spółki stosuje ona przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku. Zatem skutki podatkowe aportu Spółka powinna ocenić zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązującymi do końca 2006 roku, a w szczególności Spółka powinna określić wartość początkową wniesionych do Spółki aportem środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz Spółka może określić metodę amortyzacji każdego z nabytych używanych budynków i budowli zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 3.

Spółka podkreśla, że zgodnie z art. 16h ust. 2 (zarówno w brzmieniu obowiązującym przed31 grudnia 2006 jak i obecnie), metoda amortyzacji nie może zostać zmieniona po rozpoczęciu amortyzacji i musi być kontynuowana — również w kolejnych latach podatkowych - aż do zakończenia amortyzacji danego środka trwałego. Dotyczy to również metody amortyzacji określonej w art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 16h ust. 2 „Podatnicy (...) dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i- 16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego ośrodka trwałego”. Zasada zakazu zmiany metody amortyzacji została potwierdzona w wyroku Naczelny Sądu Administracyjnego z dnia 6 czerwca 2006r. (II FSK 909/05) oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lutego 2005r. (III S.A./Wa 727104).

Zdaniem Spółki, rozumowanie a`contrario z artykułu 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , nie będzie miało zastosowania w zakresie, w jakim naruszałoby powyższą zasadę, a więc odnośnie amortyzacji, która już została rozpoczęta na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2007r. Wobec powyższego, w przypadku rozpoczęcia amortyzacji środków trwałych zgodnie z metodą amortyzacji określoną w art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku, ta metoda amortyzacji powinna być kontynuowana także w kolejnych latach podatkowych.

W świetle stanu prawnego obowiązującego do 31.12.2006r. stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe .

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217,poz. 1589), „podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007 roku i kończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku”.

W konsekwencji, skoro pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczął się w grudniu 2006 roku i zakończy się w dniu 31 grudnia 2007 roku to, zgodnie z art. 2 ustawy Nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, do końca obecnego roku podatkowego Spółki (czyli do dnia 31 grudnia 2007 roku), Spółka powinna stosować przepisy w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wniesienie przez udziałowca aportem na swojego przedsiębiorstwa do dnia 31.12.2007r. rozpatrywane będzie na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15.02.1992r. (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r.

W związku z powyższym, ustalanie wartości początkowej aportu, którego składniki spełniają wymogi art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz.93 ze zm.), dokonać należy przy zastosowaniu art. 16g ust. 10, art. 16g pkt 12 oraz art. 14 powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 16g ust.10 cyt. ustawy, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.


Wartość rynkową składników majątku wchodzących w skład aportu, zgodnie z art. 14 ust. 2 i 3 określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 16g ust.12).

Z powyższego wynika, że w sytuacji wprowadzenia używanego środka trwałego (budynku) do ewidencji środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych do 31 grudnia 2007 r., Spółka będzie zobowiązana do stosowania przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. oraz tym samym będzie miała prawo do rozpoczęcia amortyzacji budynków według zasad określonych w art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), czyli według indywidualnych stawek amortyzacyjnych przez okres co najmniej 10 lat. Z kolei przepis art. 16j ust.3 ustawy podatkowej uściśla, w jakich sytuacjach środki trwałe, o których mowa w art. 16j ust.1 pkt 3 uznaje się za używane lub ulepszone.

Spółka poza prawem i obowiązkiem do rozpoczęcia amortyzacji według reguł obowiązujących w stanie prawnym sprzed 1 stycznia 2007 r. będzie miała również prawo i obowiązek kontynuowania amortyzacji na tych samych zasadach w kolejnych latach podatkowych. Jest to bezpośrednią konsekwencją zasady, że amortyzację prowadzi się według stałych zasad od samego początku aż do końca amortyzacji. Taka zasada została wprost wyrażona w art. 16h ust. 2 i ust. 4 cyt. ustawy w odniesieniu do środków trwałych i art. 16m ust. 3 tejże ustawy w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do 31.12.2006r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj