Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/4150-31/07/GB
z 5 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/4150-31/07/GB
Data
2007.09.05



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja przedmiotowa
przedszkole
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
- Czy dotacje wypłacone z Urzędu Miasta na dofinansowanie przedszkola niepublicznego prowadzonego przez osobę fizyczną są zwolnione w myśl art. 21 ust. 1 pkt. 129 o podatku dochodowym od osób fizycznych?
- W jaki sposób dokonywać podziału i kwalifikacji faktur VAT, rachunków, list płac i in. dowodów źródłowych dokumentujących wydatki i koszty na te, które są sfinansowane bezpośrednio z dotacji oraz sfinansowane z czesnego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 czerwca 2007 r. (data wpływu: 03 lipca 2007 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 29 czerwca 2007 r. (data wpływu: 03 lipca 2007 r.) Podatnik zwrócił się do tutejszego tut. Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Podatnik prowadzi Przedszkole Niepubliczne w Krakowie (wpisane dnia 29.06.2004 r. przez Prezydenta Miasta do ewidencji szkół i placówek niepublicznych), rozliczając podatek dochodowy na zasadach ogólnych, w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Działalność powyższej placówki finansowana jest częściowo z dotacji przekazywanych co miesiąc przez Urząd Miasta Krakowa, które przysługują na każdego ucznia w wysokości nie wyższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia.
W związku z powyższym Podatnik formułuje następujące pytania:

1). czy dotacje wypłacone co miesiąc przez Wydział Finansowy Urzędu Miasta Krakowa oraz ich wyrównania należy potraktować jako zwolnione w myśl art. 21 ust. 1 pkt. 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlegające ewidencji w podatkowej księdze przychodówi rozchodów,

2). w jaki sposób dokonywać podziału i kwalifikacji faktur VAT, rachunków, list płac i innych dowodów źródłowych dokumentujących wydatki i koszty na te, które sfinansowane są bezpośrednio z dotacji oraz sfinansowane z czesnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane z Urzędu Miasta Krakowa dotacje winny być traktowane jako przychody zwolnione i zarazem nie podlegające opodatkowaniu oraz ewidencjonowaniu – zgodnie z art. 9 ust. 1 oraz art. 21 ust. 1 pkt. 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto Podatnik uważa, że wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z przedmiotowych dotacji, w wysokości równej otrzymanej dotacji- jako niepodatkowe i w myśl art. 23 ust. 1 pkt.56 nie podlegają księgowaniu. Natomiast pozostałe koszty– niezwiązane z przychodami z tytułu otrzymanych dotacji z Urzędu Miasta Krakowa winny być według Podatnika zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a – 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Z powyższego przepisu wynika generalna zasada konieczności opodatkowania dotacji podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków. Jednym z nich jest zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Stosownie do art. 9 wyżej cytowanej ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jednocześnie na mocy art. 21 ust. 1 pkt. 129 w/ w ustawy wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Przyjmując, że otrzymane przez Wnioskodawcę dotacje spełniają wymogi definicji „dotacji” w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm.) należy stwierdzić, że dochody z w/ w tytułu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 23 ust.1 pkt. 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122 i 129 nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Dla potrzeb rozliczenia przedmiotowych dotacji Podatnik winien odrębnie ewidencjonować dokumenty źródłowe potwierdzające otrzymanie tych dotacji oraz wydatki sfinansowane z tego źródła.
Ponadto Naczelnik tut. Organu zwraca uwagę na przepis art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związanez przychodem z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Ponadto przepis art. 22 ust. 3a w/w ustawy przewiduje,iż zasada, o której mowa w ust. 3 jest stosowana również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 1 i 2.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w sprawach, których dotyczą w/ w zapytania- jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu fatycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosowane do art. 14b § 1 § ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 tej ustawy.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj