Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443-21/07
z 29 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-21/07
Data
2007.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dotacja
odliczanie podatku naliczonego
odliczenie podatku od towarów i usług
środek trwały
termin zwrotu


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu środków trwałych sfinansowanych dotacją oraz czy przysługuje prawo do zwrotu podatku VAT w trybie art.87 ust.1-3 ustawy o VAT ?


Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że jako uczestnik projektu przeprowadzonego przez Agencję Rozwoju finansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w ramach 2.5 Promocja Przedsiębiorczości podatnik otrzymał dotację inwestycyjną na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wysokość otrzymanej dotacji to 75% całości planowanej inwestycji, a pozostałe 25% zostanie sfinansowane z własnych środków. Ponadto podano, że kwota dotacji nie obejmuje podatku VAT.

W dniu 01.04.2007r. pytający rozpoczął consultingową działalność gospodarczą. Jest on podatnikiem podatku VAT i podatnikiem podatku dochodowego na zasadach ogólnych.Otrzymana dotacja zostanie wykorzystana w całości na zakup urządzeń i sprzętu do prowadzenia działalności gospodarczej. Zakupione urządzenia i sprzęt będą zaliczone do środków trwałych w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym i będą służyły w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Stanowisko zawarte we wniosku wskazuje, że podatnikowi przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego od zakupu sprzętu i urządzeń zaliczonych do środków trwałych w terminie 60 dni, bez potrzeby składania odrębnego wniosku.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza, że:
Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.19 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124.

Natomiast art.88 ustawy o VAT wymienia przypadki, w których obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących poniesione przez niego wydatki, które są związane z prowadzoną działalnością, stanowią koszt uzyskania przychodu i wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą będąc podatnikiem podatku VAT, a zakupione urządzenia i sprzęt zaliczone są do środków trwałych, sfinansowane w 75% przyznaną dotacją i wykorzystywane będą w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zatem na podstawie wyżej podanych przepisów przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w wysokości wynikającej z faktur dokumentujących te wydatki.

Do zwrotu podatku VAT zastosowanie mają przepisy art. 87 ust. 1-3 ustawy VAT.
Art.87 ust.1 ustawy VAT stanowi, że w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Art. 87 ust. 2 ustawy VAT mówi, że z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Art. 87 ust. 3 ustawy VAT mówi, że różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Z wyżej podanych przepisów wynika, że zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji i odpowiada tej części żądanego zwrotu różnicy wykazanej w deklaracji, która stanowi sumę:
- podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,
- kwoty stanowiącej 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%.
Kwota zwrotu przewyższająca kwotę obliczoną wyżej podlega zwrotowi w terminie 180 dni.

Zatem w przypadku, gdy w okresie rozliczeniowym wystąpi sprzedaż towarów i usług i nadwyżka podatku naliczonego (od zakupu) nad należnym (od dostawy), przysługuje prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia w tej części kwoty, która obliczona zostanie metodą podaną wyżej.

Dodaje się, że zwrot bezpośredni na rachunek bankowy podatnika wynikający ze złożonej deklaracji dla podatku od towarów usług dokonany w trybie art. 87 ust.2 i 3 ustawy VAT następuje bez potrzeby składania odrębnego wniosku.

Mając na uwadze stan faktyczny podany we wniosku uznano stanowisko zawarte we wniosku jako prawidłowe .

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj