Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-71/07-2/AM
z 5 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-71/07-2/AM
Data
2007.10.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
kredyt bankowy
stawka amortyzacyjna
środek trwały
umowa przedwstępna
wynajem


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem, utrzymaniem i wynajmem lokalu mieszkalnego



Wniosek ORD-IN 567 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 09.08.2007 r. (data wpływu 16.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem, utrzymaniem i wynajmem lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.08.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem, utrzymaniem i wynajmem lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w dniu 13 czerwca 2006 r. umową przedwstępną ustanowienia odrębnej własności lokalu nabył nieruchomość lokal mieszkalny, który sfinansowany został w 99,8% kredytem zaciągniętym w banku we frankach szwajcarskich ( umowa kredytowa z dnia 26 lipca 2006 r.) Umowa przedwstępna nabycia nieruchomości została potwierdzona aktem notarialnym, umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego z dnia 14 grudnia 2006 roku.

Z dniem 18 stycznia 2007 r. podatnik rozpoczął wynajem ww. lokalu mieszkalnego. W ciągu 2007 roku rozliczał podatek od osiągniętych przychodów z najmu w oparciu o ustawę z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, co zostało potwierdzone złożonym do Urzędu Skarbowego oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania na 2007 r.

W związku z zakupem, utrzymaniem i najmem nieruchomości wnioskodawca ponosi następujące koszty:

  • czynsz za mieszkanie płacony na rzecz wspólnoty mieszkaniowej,
  • opłaty za istniejące w lokalu media m.in. wodę, ścieki, co, energia elektryczna,
  • i inne opłaty związane z nieruchomością t. j. za wywóz śmieci, ubezpieczenia oraz

podatek od nieruchomości, fundusz remontowy,

  • prowizję na rzecz agencji nieruchomości z tytułu pośrednictwa w wynajmie lokalu,
  • koszty amortyzacji lokalu wynikające z przewidywanego ekonomicznego okresu

użytkowania lokalu.

Wnioskodawca od początku 2008 roku chciałby rozliczać przychody z najmu na zasadach ogólnych, określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze. zm./

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  • Które z ww. kosztów ponoszonych przez Wnioskodawcę w związku z zakupem, utrzymaniem i najmem nieruchomości mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w przypadku rozliczania od początku 2008 roku przychodów z najmu na zasadach ogólnych ...
  • Jaka właściwa jest stawka amortyzacji lokalu dla celów podatkowych ...

Odpowiedź na pytanie pierwsze stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana w zakresie pytania drugiego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem wnioskodawcy, rozliczenia wydatków i kosztów ponoszonych przez podatników osiągających przychody z najmu należy dokonywać w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł ten stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powyższego artykułu, aby wydatek/koszt mógł być uznany za koszt podatkowy, nie może znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartych w art. 23 ww. ustawy. Ponadto musi być spełniony również warunek, że wydatek ma związek z prowadzoną działalnością, jego poniesienie ma bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu (jego powstanie lub zwiększenie). Poniesione wydatki powinny pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem uzyskiwanym z tytułu najmu.

Wnioskodawca uważa, iż w intencji ustawodawcy charakteru związku przyczynowo-skutkowego nie należy zawężać do związków bezpośrednich. Istnieją sytuacje, w których wydatek jest jedynie pośrednio związany z przychodami. Kosztem uzyskania przychodów w ocenie wnioskodawcy powinny być zatem wszelkie koszty/wydatki, które można uznać za poniesione w celu zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów tak, aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

Żadna z kategorii kosztów wymieniona przez stronę w stanie faktycznym nie jest wymieniona w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów w art. 23. Uważa, że wszystkie z wymienionych powyżej, ponoszonych kosztów związanych z lokalem są związane z przychodami osiąganymi z najmu w sensie związku przyczynowo-skutkowego, który wyraża się w gwarantowaniu funkcjonowania źródła przychodów w teraźniejszości i przyszłości tzn. ich poniesienie ma bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu (jego powstanie lub zwiększenie), a nie poniesienie może lub mogłoby spowodować zaprzestanie osiągania przychodów z najmu.

Wnioskodawca wyraża pogląd, iż kosztem uzyskania przychodów z najmu mogą być wszystkie wymienione przez niego koszty związane z zakupem, utrzymaniem i wynajmem nieruchomości-lokalu t. j.

  • czynsz za mieszkanie płacony na rzecz wspólnoty mieszkaniowej,
  • opłaty za istniejące w lokalu media m.in. wodę, ścieki, co, energia elektryczna,
  • i inne opłaty związane z nieruchomością t. j. za wywóz śmieci, ubezpieczenia oraz

podatek od nieruchomości, fundusz remontowy,

  • prowizję na rzecz agencji nieruchomości z tytułu pośrednictwa w wynajmie lokalu,
  • koszty amortyzacji lokalu wynikające z przewidywanego ekonomicznego okresu

użytkowania lokalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Należy zaznaczyć, iż wnioskodawca w treści wniosku powołał art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku.

Od 01.01.2007 r. treść art. 22 ust.1 ww. ustawy jest następująca ”kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.(…)

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj