Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SOI/423-14/07/DW
z 19 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SOI/423-14/07/DW
Data
2007.06.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
banki
dodatnie różnice kursowe
kredyt
kredyt bankowy
kredyt dewizowy
metoda rachunkowa ustalania różnic kursowych
podstawa ustalenia różnic kursowych
przewalutowanie kredytu
różnica
różnice kursowe
różnice kursowe zrealizowane
spłata kredytu
ujemne różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy różnice, jakie powstają między wartością rat kredytu, obliczoną według kursu, po jakim przeliczono kredyt w momencie jego udzielenia a wartością rat w momencie ich spłaty przez klientów Banku, przeliczoną po uzgodnionym dla spłat kursie, stanowią różnice kursowe, a więc są zaliczane do przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów Banku.


Bank prowadzi działalność w zakresie udzielania kredytów osobom fizycznym oraz podmiotom gospodarczym. W ofercie Banku znajduje się kredyt indeksowany do waluty obcej. Istotą kredytu indeksowanego jest to, że kwota kredytu wypłacona w PLN, wynika z przeliczenia danej waluty obcej na PLN wg kursu kupna waluty obcej obowiązującego w Banku w dniu oddania środków do dyspozycji kredytobiorcy. Spłaty poszczególnych rat kredytu następują w PLN w wysokości będącej równowartością raty w walucie obcej z terminarza spłat, przeliczanej po kursie sprzedaży waluty obcej obowiązującym w Banku. Rok podatkowy banku trwa od 1 kwietnia do 31 marca. W dniu 23.04.2007r, Bank złożył zawiadomienie o wyborze rachunkowej metody ustalania różnic kursowych dla celów podatkowych.

Mając na uwadze powyższe, Bank zwraca się o potwierdzenie, iż

Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000r Nr 54, poz.654 ze zmianami/- różnice, jakie powstają między wartością rat kredytu, obliczoną według kursu, po jakim przeliczono kredyt w momencie jego udzielenia a wartością rat w momencie ich spłaty przez klientów Banku, przeliczoną po uzgodnionym dla spłat kursie, nie stanowią różnic kursowych, a więc nie są zaliczane do przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów Banku.

W świetle art.9a ust.2 ustawy, podatnicy którzy wybrali metodę rachunkową ustalania różnic kursowych dla celów, zaliczają odpowiednio do przychodów i kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych wynikające z dokonanej wyceny składników i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub ostatni dzień lub na ostatni dzień kwartału i ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym, że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniony.

W przypadku kredytów indeksowych do waluty obcej udzielonych przez Bank, przy spłacie poszczególnych rat kredytu przez konkretnego klienta powstają różnice wynikające z przeliczenia spłaty po bieżącym kursie danej waluty a jej wartością wynikającą z przeliczenia po kursie z dnia wypłaty udzielonego kredytu.

Ponieważ spłata poszczególnych rat kredytu uzależniona jest od bieżącego kursu danej waluty obcej do PLN, różnice te mogą mieć dla banku charakter przychodowy jak również kosztowy.

W opinii Banku tak powstałe różnice nie będą zwiększać kosztów podatkowych Banku w przypadku gdy kurs waluty zastosowany do spłaty kredytu jest niższy od kursu waluty w chwili udzielenia kredytu, a więc Bank otrzymuje niższą kwotę spłaty kredytu niż kwotę, której udzielił klientowi.

W opisanym stanie faktycznym, Bank udzielając klientowi kredytu denominowanego nie dokonuje transakcji walutowej. Udzielenie kredytu indeksowanego do waluty obcej polega na rozliczeniu kredytu w walucie obcej. W tejże walucie umowa kredytowa określa wysokość kredytu, w niej wyrażone są wielkości rat spłaty kredytu oraz wg jej stóp procentowych ustalane jest oprocentowanie kredytu. Zastosowanie przez strony umowy kredytowej odniesienia kwoty kredytu w PLN do waluty obcej (wg kursu z dnia wypłaty) i wartości spłaconych rat do tej samej waluty obcej (wg kursu z dnia spłaty) jest zabiegiem jedynie waloryzacyjnym. Waluta obca, w omawianym przypadku, jest jedynie przelicznikiem wskazującym jaką kwotę w PLN powinien zapłacić klient. Zastosowanie tego przelicznika nie zmienia faktu, że kredyt pozostaje kredytem złotówkowym.

W świetle powyższego zdaniem Banku, różnica jaka powstaje miedzy wartością rat kredytu obliczoną wg kursu po jakim przeliczono kredyt w momencie jego udzielenia a wartością rat w momencie ich spłaty i przeliczenia po kursie waluty, która waloryzuje kredyt nie stanowi różnic kursowych w rozumieniu art.9b ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W opisanym stanie faktycznym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uwzględniając stanowisko Banku zawarte w przedmiotowym wniosku, zauważa co następuje:

W ramach prowadzonej działalności, Bank między innymi, udziela kredytów indeksowanych do waluty obcej, których istotą jest to, że kwota kredytu wypłacona w PLN, wynika z przeliczenia danej waluty obcej na PLN wg kursu kupna waluty obcej obowiązującego w Banku w dniu oddania środków do dyspozycji kredytobiorcy, również spłaty poszczególnych rat kredytu następują w PLN w wysokości będącej równowartością raty w walucie obcej z terminarza spłat, przeliczanej po kursie sprzedaży waluty obcej obowiązującym w Banku.

Zgodnie z generalna zasadą wyrażoną w art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000r Nr 54, poz.654 ze zmianami/, do przychodów nie zalicza się między innymi otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) oraz w myśl art.16 ust.1 pkt 10) lit. a powyższej ustawy – wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Z powyższego należy wywodzić, że zaciągnięcie oraz spłata kwoty głównej kredytu nie stanowi odpowiednio ani przychodu, ani kosztu uzyskania przychodu. Jednakże zaciągnięcie kredytu w walucie obcej i jego spłata w walucie obcej może rodzić skutek w postaci różnic kursowych. Stosownie jednakże do treści art. 15 ust. 1 a powyższej ustawy, różnice kursowe realizują się jedynie przy spłacie kredytu dewizowego. Jak wynika z przedmiotowego wniosku zastosowanie przez strony umowy kredytowej odniesienia kwoty kredytu w PLN do waluty obcej (wg kursu z dnia wypłaty) i wartości spłaconych rat do tej samej waluty obcej (wg kursu z dnia spłaty) jest zabiegiem jedynie waloryzacyjnym, a udzielony kredyt jest kredytem złotówkowym.

Aby kredyt można było uznać za walutowy - kredyt musi być udzielony i spłacany w walucie. Kredyt, który został udzielony w złotówkach i spłacany jest także w złotówkach, a waluta służy jedynie indeksowaniu wartości zobowiązania, jest kredytem denominowanym - a zatem stanowi zobowiązanie złotówkowe.

Kredyty denominowane cechują się tym, iż wartość kredytu i rat kapitałowych wyrażona jest w walucie obcej, spłata rat kapitałowych dokonywana jest w złotówkach w wysokości kwoty stanowiącej równowartość raty wyrażonej w walucie obcej. Zgodnie z przepisem art. 3581 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny /Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm./ jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej, chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej. Strony mogą jednak zastrzec w umowie, że wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona według innego niż pieniądz miernika wartości.

Miernikiem takim może być w szczególności waluta obca, która jednak nie pełni roli pieniądza, a jedynie stanowi miernik wartości.

Konsekwencją powyższego jest to, że w przypadku zaciągnięcia kredytu denominowanego przy zmianie kursu walut może wystąpić różnica pomiędzy kwotą stanowiącą równowartość otrzymanego kredytu (w złotych), a sumą (wyrażoną w złotówkach) spłacanych rat kapitałowych. Jednakże różnice te nie stanowią różnic kursowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc nie są zaliczane do przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów Banku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj