Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-42/07/BW
z 8 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-42/07/BW
Data
2007.11.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
dystrybucja (rozprowadzanie)
gaz płynny
obowiązek podatkowy


Istota interpretacji
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi dystrybucji paliwa w systemie sieciowym powstaje na zasadach ogólnych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2007r. (data wpływu 9 sierpnia 2007r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 września 2007r. (data wpływu 20 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usługi dystrybucji paliwa gazowego w systemie sieciowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku z tytułu świadczenia usługi dystrybucji paliwa gazowego w systemie sieciowym.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 września 2007r., znak: KOSD/ER/13/US/2007 (data wpływu 20 września 2007r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 września 2007r., znak: IBPP2/443-42/07/BW.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka stwierdziła, że Dyrektywa Unii Europejskiej (2003/55/EC) oraz znowelizowane Prawo Energetyczne nałożyły na przedsiębiorstwa branży gazowniczej obowiązek dokonania rozdziału handlu i dystrybucji gazu od dnia 1 lipca 2007r.Spółka pełni funkcję operatora systemu dystrybucyjnego gazu ziemnego i zawarła ze spółką obrotu (część handlowa) umowę na wykonanie dystrybucji określonej ilości gazu pomiędzy punktami sieci dystrybucyjnej. Spółka stwierdziła, że co do zasady nie odsprzedaje gazu, gdyż jako operator systemu dystrybucyjnego w żadnym momencie nie jest właścicielem transportowanego gazu. Usługa dystrybucji paliwa gazowego w systemie sieciowym (PKWiU 40.22) świadczona jest w sposób ciągły. Zgodnie z umową okresem rozliczeniowym jest tzw. miesiąc gazowy.

Przed procesem rozdzielania działalności na handlową i dystrybucyjną, faktury z tytułu dostawy gazu (zgodnie z taryfą) zawierały składniki dotyczące zarówno ilości sprzedawanego gazu jak i opłaty dystrybucyjne. Zgodnie z art. 19 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, faktury te były rozliczane w deklaracji VAT zgodnie z upływem terminu płatności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi dystrybucji paliwa gazowego w systemie sieciowym...

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku świadczonej usługi dystrybucji gazu obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, tj. w momencie wystawienia faktury, nie później jednak niż siódmego dnia licząc od dnia wykonania usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W przypadku świadczenia usług generalną zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Zasada ta zawarta jest w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).Od tej zasady przepisy ww. ustawy przewidują szereg wyjątków. I tak w art. 19 ust. 4 ustawy postanowiono, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.Natomiast stosownie do przepisu ust. 13 pkt 1 lit. a) tegoż artykułu, przy dostawie energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla tego typu rozliczeń.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nie dokonuje dostaw gazu a jedynie świadczy usługi jego dystrybucji. Wobec powyższego nie będzie tu miał zastosowania przywołany wyżej przepis art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o podatku od towarów i usług.Ponieważ zaś świadczenie przedmiotowych usług dystrybucji gazu jest potwierdzane fakturą, wobec tego zastosowanie ma ww. przepis art. 19 ust. 4 ustawy.Zatem stanowisko Spółki, zgodnie z którym w przypadku świadczonej przez nią usługi dystrybucji gazu obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, tj. w momencie wystawienia faktury, nie później jednak niż siódmego dnia licząc od dnia wykonania usługi, uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj