Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/224/07/AG
z 25 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/224/07/AG
Data
2007.09.25



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cele statutowe
koszty uzyskania przychodów
ochrona zdrowia
opodatkowanie dochodu
renta
renta cywilna
szpital
wykonanie wyroku
zapłata podatku
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 15.01.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodu w wysokości wydatków ponoszonych z tytułu wypłaty renty zasądzonej wyrokiem sądu.


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodu w wysokości wydatków ponoszonych z tytułu wypłaty renty zasądzonej wyrokiem sądu uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 27.06.2007r. (data wpływu 29.06.2007r.) SZPITAL MIEJSKI zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodu w wysokości wydatków ponoszonych z tytułu wypłaty renty zasądzonej wyrokiem sądu.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w marcu i kwietniu 2001r. zakażona została gronkowcem jedna z osób hospitalizowanych. W wyniku powództwa cywilnego prowadzone było postępowanie sądowe, które zakończyło się wyrokiem z dnia 07.07.2005r. Na podstawie wyroku Sądu SZPITAL wypłaca tej osobie rentę w wysokości 800,00 zł. Ponieważ do zakażenia doszło podczas procesu leczenia, który wynika z realizacji celów statutowych szpitala, wnioskodawca stoi na stanowisku, że koszty ponoszone z tytułu wypłaty renty nie będą stanowiły podstawy do ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu i zapłaty podatku.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r.Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspieraniu inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - wolne są od podatku dochodowego od osób prawnych, w części przeznaczonej na te cele.
Zgodnie z podstawową zasadą zawartą w art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, a jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
SZPITAL jest podatnikiem, którego podstawowym celem statutowym jest ochrona zdrowia, co kwalifikuje go do korzystania ze zwolnień wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy. Jednak należy pamiętać o tym, że zwolnienie z opodatkowania dochodu wiąże się z określeniem jego prawidłowej wysokości.
Na podstawie art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy. Aby więc można było uznać poniesiony wydatek za koszt uzyskania przychodu, pomiędzy jego poniesieniem a uzyskaniem przychodu musi zachodzić określony związek przyczynowo-skutkowy. Jednocześnie wydatek taki nie może być wyłączony z kosztów podatkowych, w oparciu o art. 16 ust. 1 w/w ustawy.
Wydatki, które nie zostaną przez jednostkę uznane za koszty uzyskania przychodów i zakwalifikowane jako nie związane bezpośrednio z realizacją celów statutowych powodują, że równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom (kosztom) będzie opodatkowana podatkiem dochodowym, ponieważ wydatki te wpływają na zmniejszenie dochodu zwolnionego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy.

Wprawdzie negatywny katalog kosztów nie wymienia rent, należnych pacjentowi i wypłacanych na podstawie wyroku sądowego, jako wydatków które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, ale nie można uznać ich za wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Jednocześnie w przypadku jednostki takiej jak Szpital trudno doszukać się podstawy umożliwiającej zakwalifikowanie takiego wydatku, jako związanego z realizacją celów statutowych. Celem statutowym Szpitala jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, natomiast renta, przyznana na podstawie wyroku sądowego wydanego na skutek złożonego powództwa, jest skutkiem nienależytego wykonania celu statutowego. Należy ją więc uznać za wyrównanie szkody wyrządzonej pacjentowi podczas wykonywania usług medycznych, które nie mieści się w pojęciu ochrony zdrowia, a zatem nie jest celem statutowym Szpitala.
Reasumując, nieuznanie wydatku w postaci wypłacanej byłemu pacjentowi renty za koszt uzyskania przychodu, który jednocześnie nie jest wydatkiem na realizację celów statutowych, wpływać będzie na zwiększenie wysokości dochodu do opodatkowania - dochód stanowiący równowartość wypłacanej renty podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27.06.2007r. - jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj