Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/216/07/JB
z 27 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/216/07/JB
Data
2007.09.27



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
kurs faktyczny
kurs waluty
rachunek walutowy
różnice kursowe
skup walut
sprzedaż walut
stosowanie kursu walut
średni kurs NBP
środki pieniężne
waluta obca


Pytanie podatnika
dotyczy kursu walut stosowanego dla celów obliczenia różnic kursowych od własnych środków pieniężnych oraz od przychodów / kosztów w przypadku otrzymywania płatności na rachunki walutowe oraz dokonywania płatności z rachunków walutowych w świetle art. 15a ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie kursu walut stosowanego dla celów obliczenia różnic kursowych od własnych środków pieniężnych oraz od przychodów / kosztów w przypadku otrzymywania płatności na rachunki walutowe oraz dokonywania płatności z rachunków walutowych w świetle art 15a ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 26.06.2007r. Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie kursu walut jaki należy zastosować dla celów obliczenia różnic kursowych powstałych od własnych środków na rachunku walutowym Spółki.Spółka podjęła działania zmierzające do uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po wykupieniu gruntu na własność planuje budowę hali produkcyjnej i wyposażenie jej w niezbędne maszyny i urządzenia produkcyjne.
Spółka posiada cztery rachunki bankowe, w tym rachunek bankowy prowadzony w EUR i rachunek bankowy prowadzony w USD. Na wskazane rachunki walutowe wpływają środki pieniężne otrzymywane przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (w tym np. z tytułu otrzymanych przez Spółkę pożyczek, odsetek od lokat typu overnight, odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach, itp.). Dodatkowo, po rozpoczęciu działalności na omawiane rachunki wpływać będą również środki pieniężne z tytułu regulowania wierzytelności przez odbiorców Spółki. Jednocześnie omawiane rachunki walutowe wykorzystywane są przez Spółkę dla celów regulowania bieżących zobowiązań (bieżących rozliczeń z kontrahentami, wypłaty wynagrodzenia na rzecz pracowników, spłaty pożyczek, spłaty odsetek od pożyczek, kosztów operacji bankowych, kosztów obsługi rachunku bankowego, itp.), w tym również zobowiązań z tytułu realizowanej inwestycji (w szczególności z tytułu zakupu maszyn i urządzeń oraz wydatków z tytułu usług związanych z omawianymi zakupami, obejmujących m.in. transport, montaż, instalację, itp.).

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z przepisami art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1.01.2007r. dla celów kalkulacji różnic kursowych należy zasadniczo stosować faktycznie zastosowany kurs z dnia otrzymania przychodu / zapłaty kosztu. w przypadku transakcji dokonywanych przy wykorzystaniu rachunków walutowych nie jest możliwe ustalenie faktycznego kursu, jako że zarówno wpłaty na rachunki walutowe, jak też wypłaty z omawianych rachunków dokonywane są w walutach obcych (odpowiednio EUR lub USD), bez konieczności uprzedniej sprzedaży waluty, bądź też jej zakupu od banku. W konsekwencji brak w sytuacji Spółki „kursu faktycznie zastosowanego", jako że w omawianym procesie rozliczeń przy pomocy rachunków walutowych de facto Spółka nie ma potrzeby stosowania jakiegokolwiek kursu. W omawianym przypadku zastosowanie znajdzie art. 15a ust. 4 ustawy co oznacza, iż dla celów obliczenia różnic kursowych powinno się zastosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania środków / dokonania zapłaty.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że do ustalenia różnic kursowych, które mogą powstać w wyniku regulowania należności i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych za faktury wystawione w walutach USD lub EURO zastosowanie znajdą przepisy art. 15a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Z treści art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika generalna zasada, że różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest różna od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.
Zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
W opinii tut. organu podatkowego pojęcia ,,faktycznie zastosowany kursu waluty" użytego w art. 15a w/w ustawy, nie należy wiązać tylko z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem (wymianą) walut.Faktycznie zastosowany kurs walut to kurs użyty do ustalenia określonej wartości, taki po którym dokonuje się faktycznej wyceny, niezależnie od kasowego wymiaru operacji walutowych.

Zastosowanie art. 15a ust. 4 w/w ustawy, tj. przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej, przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3 może mieć miejsce dopiero wówczas, gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu.
Podsumowując, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, przy obliczaniu wartości różnic kursowych, powstających w związku z wpływem lub wypływem środków na rachunku dewizowym, Spółka winna zastosować kurs kupna banku, z którego usług korzysta pomimo, że nie miała miejsca operacja odprzedaży lub kupna walut w banku.
W związku z powyższym Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi, uznając stanowisko Spółki za nieprawidłowe, postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj