Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/423-40/07
z 5 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423-40/07
Data
2007.09.05



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
specjalna strefa ekonomiczna
sprzedaż odpadów poprodukcyjnych


Pytanie podatnika
  1. Czy nadwyżka inwentaryzacyjna wyrobów strefowych powstała w wyniku błędnego przeliczenia produkcji przekazanej na magazyn wyrobów gotowych jest przychodem strefowym ?
  2. Czy sprzedaż odpadów poprodukcyjnych tj. złomu płytkowego wytwarzanego na terenie strefy jest przychodem strefowym ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 4.06.2007 r. (data wpływu do Urzędu: 6.06.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest:

  1. prawidłowe w zakresie pytania nr 1;
  2. nieprawidłowe w zakresie pytania nr 2.

Stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” zgodnie z posiadanym zezwoleniem. Zgodnie z ustawą o rachunkowości raz w roku przeprowadzana jest inwentaryzacja wyrobów gotowych stanowiących majątek spółki. Wynikiem inwentaryzacji są nadwyżki inwentaryzacyjne, które rozliczane są w ciężar pozostałych przychodów operacyjnych.

W procesie technologicznym powstają braki, które częściowo wracają do cyklu produkcyjnego, a część z nich jest odsprzedawana. Ponieważ nie jest to produkt pełnowartościowy, GUS określił PKWiU 14.30. W posiadanym zezwoleniu Spółka ma podane PKWiU 26.30 na swoje wyroby. Złom płytkowy wytwarzany jest na tych samych środkach trwałych i z tych samych komponentów. Wszelkie parametry odpowiadają wyrobowi pełnowartościowemu. Jest on tylko uszkodzony w procesie produkcyjnym. W ceramice produkcja bezbrakowa jest niemożliwa. Sprzedaż jest na te same cele co wyrób dobry i zagospodarowanie tych odpadów nie powoduje zanieczyszczenia środowiska.

Pytania Spółki:

  1. Czy nadwyżka inwentaryzacyjna wyrobów strefowych powstała w wyniku błędnego przeliczenia produkcji przekazanej na magazyn wyrobów gotowych jest przychodem strefowym ?
  2. Czy sprzedaż odpadów poprodukcyjnych tj. złomu płytkowego wytwarzanego na terenie strefy jest przychodem strefowym ?

Stanowisko Spółki:

Ad. 1) Nadwyżki inwentaryzacyjne powstałe w magazynie wyrobów gotowych stanowią przychód strefowy.

Ad. 2) Sprzedaż złomu płytkowego jest przychodem strefowym pomimo braku symbolu PKWiU 14.30 w posiadanym zezwoleniu.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2007 r., Nr 42, poz. 274) dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r ., Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 117, poz. 1228, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 188, poz. 1840), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Ad. 1) Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów, zwolnienie od podatku przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy, której zakres został określony w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oznacza to, że zwolnieniu podlegają dochody, których źródłem jest działalność gospodarcza prowadzona zgodnie z cytowanymi przepisami. Natomiast na kwalifikację dochodów jako zwolnionych od podatku nie ma wpływu rachunkowy sposób ustalenia ich wysokości, a jedynie źródło pochodzenia.

Dlatego też nadwyżkę inwentaryzacyjną wyrobów strefowych (czyli wyrobów pochodzących z działalności gospodarczej spełniających w/w kryteria) powstałą w wyniku błędnego przeliczenia produkcji przekazanej na magazyn wyrobów gotowych należy uznać – zgodnie ze stanowiskiem Spółki – za przychód strefowy, z którego dochód objęty będzie zwolnieniem na podstawie cytowanych na wstępie przepisów.

Ad. 2) Podstawą do korzystania z pomocy publicznej, udzielanej zgodnie z ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych jest – zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy - zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy. Dlatego też jeśli dany rodzaj działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, a także jeżeli działalność nie jest działalnością pomocniczą, niezbędną do realizacji zakresu działalności gospodarczej wymienionej w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę, zezwolenie jej udzielone obejmuje działalność w zakresie produkcji płytek ceramicznych (PKWiU 26.30), natomiast nie obejmuje sprzedaży odpadów poprodukcyjnych (PKWiU 14.30). W ocenie organu podatkowego przedmiotowa działalność polegająca na sprzedaży odpadów produkcyjnych nie stanowi również działalności pomocniczej.

Zgodnie z definicją, zawartą w Rozporządzeniu Rady (EWG) Nr 696/93 z dnia 15 marca 1993 r. w sprawie jednostek statystycznych do celów obserwacji i analizy systemu produkcyjnego we Wspólnocie (Dz. U. UE. L. 93. 76. 1 ze zm.), działalność pomocnicza w ramach danej jednostki prowadzona jest w celu umożliwienia lub ułatwienia produkcji określonych towarów i usług przez daną jednostkę na rzecz stron trzecich. Produkty działalności pomocniczej nie są jako takie dostarczane stronom trzecim. Za działalność pomocniczą uznaje się taką działalność, która spełnia wszystkie następujące warunki:

  1. służy tylko jednostce, do której się odnosi; innymi słowy wytworzone towary lub usługi nie mogą być sprzedawane w obrocie;
  2. porównywalna działalność na podobną skalę realizowana jest w podobnych jednostkach produkcyjnych;
  3. wytwarza usługi lub, wyjątkowo, dobra nietrwałe, które nie wchodzą w skład produktu końcowego jednostki (np. drobne narzędzia lub rusztowania);
  4. wpływa na koszty bieżące samej jednostki, tzn. nie powoduje tworzenia środków trwałych brutto.

W opinii Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach, działalność Spółki w zakresie sprzedaży odpadów poprodukcyjnych, nie stanowiąca działalności pomocniczej Spółki, a jedynie pośrednio związana z działalnością gospodarczą, prowadzoną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, nie wyszczególniona w zezwoleniu otrzymanym przez Spółkę, nie stanowi „przychodu strefowego” i nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podobne stanowisko zawiera decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Olsztynie z dnia 29.01.2007 r. nr PBD/4218-005-9/06.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj