Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB/415-3/07
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415-3/07
Data
2007.06.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy od nowego roku muszę stosować skomplikowane reguły związane z prawidłowym rozpoznaniem momentu odliczenia wydatku prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.02.2007 r. /data wpływu-16.03.2007 r./ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.03.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 ww. ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

W złożonym wniosku podatnik informuje, iż jako współwłaściciel prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Od kilku lat spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów tzw. metodą kasową. Za moment poniesienia tzw. pozostałych kosztów w kolumnie 14 wspólnicy uznawali dzień faktycznej zapłaty, a nie datę wystawienia. W opinii podatnika od nowego roku podatnicy w myśl art. 2 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzący podatkową księgę przychodów mogą ale nie muszą stosować skomplikowanych reguł związanych z prawidłowym rozpoznaniem momentu odliczenia wydatku. W związku z tym podatnik uważa, iż nadal może ewidencjonować pozostałe wydatki w sposób uproszczony, czyli w dacie poniesienia, niezależnie od tego, jakiego okresu wydatek ten dotyczy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik informuje, iż ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. O zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 217, poz. 1588/ wprowadzono od 1 stycznia 2007 r. zmianę przepisów dotyczących kosztów uzyskania przychodów.

W myśl z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. nr. 14, poz 176 ze zm./ koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Jednocześnie ustawodawca w znowelizowanym art. 22 ust. 6b unormował, iż za dzień poniesienia kosztu w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6 tj. podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów uważa się dzień wystawienia faktury /rachunku/ lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania /ujęcia/ kosztów.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż od dnia 1 stycznia 2007 r. dla Pana jako podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień wystawienia faktury /rachunku/ lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania /ujęcia/ kosztu.

Wybrana metoda ewidencjonowania kosztów nie będzie miała jednak wpływu na moment ujęcia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w zakresie:
- wynagrodzeń, ujmowanych w księdze w dacie faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji
- składek na ubezpieczenie społeczne, w części finansowanej przez podatnika jako płatnika tych składek, składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ujmowanych w księdze w momencie ich zapłaty
- odsetek od zobowiązań, pożyczek, kredytów, ujmowanych w księdze z chwilą ich zapłacenia
- różnic kursowych, ujmowanych w księdze z chwila ich zrealizowania
- zakupu towarów handlowych oraz materiałów pomocniczych , ujmowanych w księdze w dacie ich otrzymania.

Naruszenie przez podatnika przedmiotowych zasad ewidencjonowania poniesionych kosztów uzyskania przychodów będzie skutkowało nieprawidłowym określeniem wysokości należnego zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zgodnie z art. 236 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj