Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-438/07/MM
z 3 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-438/07/MM
Data
2007.12.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
montaż
obniżenie stawki podatku
rolety, żaluzje
stawki podatku
świadczenie usług
usługi budowlano-montażowe


Istota interpretacji
Czy usługi montażu bram garażowych, rolet, roletek, markiz i moskitier sklasyfikowane w PKWiU 45 świadczone przez producentów podlegają opodatkowaniu 7% stawką



Wniosek ORD-IN 746 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2007 r. (data wpływu 24 września 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy świadczeniu kompleksowych usług polegających na pomiarze, wykonaniu i ewentualnej obróbce podłoża w odniesieniu do rolet zewnętrznych, bram garażowych, roletek tkaninowych moskitier i markiz - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 września 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy świadczeniu kompleksowych usług polegających na pomiarze, wykonaniu i ewentualnej obróbce podłoża w odniesieniu do rolet zewnętrznych, bram garażowych, roletek tkaninowych moskitier i markiz.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Firma Pani świadczy kompleksowe usługi polegające na pomiarach, wykonaniu, montażu i ewentualnej obróbce podłoża dotyczące rolet zewnętrznych, bram garażowych, roletek tkaninowych, moskitier i markiz. Usługi wykonywane są w obiektach budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu elementów wykonanych we własnym zakresie. Przedmiotem zawieranych z klientem umów cywilnoprawnych jest usługa budowlano-montażowa z wykorzystaniem materiału własnego przez realizującego usługę. W cenie świadczonych usług wliczana jest wartość zużytych materiałów pochodzących z własnej produkcji. Treść faktury wskazuje rodzaj i zakres robót (usług) bez wyszczególnienia rodzaju i wartości zużytych materiałów. Wykonywane roboty sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 45.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaką stawkę należy stosować w odniesieniu do opisanych usług kompleksowych...


Pani zdaniem, skoro przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa budowlano-montażowa związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowana w grupowaniu 45, przedmiotem sprzedaży jest usługa kompleksowa, która podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - w świetle art. 2 pkt 6 powołanej ustawy - rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast pojęcie świadczenia usług zostało określone w art. 8 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 wskazanej ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. I tak, stosownie do zapisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) wskazanej ustawy, w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.


Natomiast w ust. 2 tego artykułu zdefiniowano pojęcie „roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą”. Są to roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:


111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,

112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Z powyższego wynika, że o możliwości zastosowania 7% stawki podatku od towarów i usług na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) cyt. ustawy decyduje spełnienie przesłanek przewidzianych w tym przepisie.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż w oparciu o umowy cywilnoprawne, wykonywane są roboty budowlano-montażowej sklasyfikowane w grupowaniu 45, których cena została tak skalkulowana, że obejmuje wartość materiału własnego wykonawcy. Usługi te świadczone są w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Analizując stan faktyczny opisany we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy, stwierdzić należy, że jeżeli czynności, o których w nim mowa, stanowią – jak Pani wskazuje – roboty remontowo-budowlane, to mieszczą się one w zakresie unormowania art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług i do 31 grudnia 2007 r. podlegają opodatkowaniu preferencyjną 7% stawką podatku.

Wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Panią w stanie faktycznym.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj